„Bus įforminta galimybė ir klientai galės pasirinkti pagal formalų reikalavimą. Ta paslauga būdavo teikiama ir turint omenyje, kad galimai mažės palūkanų normos, aš manau, kad didelio anšlago čia neturėtų būti“, – sakė T. Povilauskas.
„Turės vartotojai privalomą galimybę tai gauti iš visų kredito įstaigų. Yra taip, kaip Lietuvos bankas pasakys“, – kalbėjo ekonomistas.
ELTA primena, kad Finansų ministerija ir Lietuvos bankas (LB) registruos įstatymo pataisas, kurios įpareigotų finansų įstaigas siūlyti vartotojams būsto paskolas fiksuotomis palūkanų normomis.
Institucijų siūlymu, palūkanas būtų privaloma fiksuoti bent 5 metams.
Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, pasiūlymas teikiamas Lietuvoje fiksuojant itin žemą būsto paskolų su fiksuotomis palūkanomis pasiūlą, o euro zonoje laikantis itin aukštoms bazinėms palūkanų normoms.
Ministrės teigimu, pernai Lietuvoje tokių paskolų išduodama tik apie 3 proc. kai euro zonos vidurkis siekia 78 proc.
LB valdybos pirmininkas Gedminas Šimkus teigė, kad iniciatyva norima užtikrinti, kad derantis dėl būsto paskolos su kredito davėju, gyventojai turėtų „realią, o ne teorinę, šabloninę galimybę“ pasirinkti tarp kintamų ir fiksuotų palūkanų normų pasiūlymų.
Dar G. Šimkus akcentavo, kad įpareigojus paskolų gavėjus teikti fiksuotų palūkanų normų pasiūlymus, norima pagerinti sąlygas paskolų refinansavimui. LB vertinimu gana neblogomis galimybėmis refinansuoti turimus kreditus šiuo metu gyventojai naudojasi „itin menkai“.
Projektą, kaip teigė G. Skaistė, derinimui su visuomene ketinama pateikti dar vasarį, po to teikti ir Vyriausybei. Priimti pataisas tikimasi artėjančioje Seimo pavasario sesijoje.
NT rinka atrodo geriau nei prieš metus, bet brokeriai ir vystytojai vis dar laukia bazinių palūkanų mažinimo
T. Povilauskas teigia, kad nekilnojamo turto (NT) rinkos aktyvumas turėtų padidėti Europos Centriniam Bankui (ECB) pradėjus mažinti bazines palūkanų normas, ko laukia ir vystytojai. Visgi, anot jo, 2024 m. pradžios duomenys rodo, kad kol kas šie metai yra palankesni NT sektoriui nei 2023 m. sausis ir vasaris.
„Jau antrus metus gyvename NT rinkoje, kuri laukia gerų žinių. Ir pirmasis palūkanų normų sumažinimas yra tai, ko brokeriai ir NT vystytojai labai laukia. Sakyčiau, jau tai, kad spalį ir gruodį nebuvo keliamos palūkanos juos nuramino. Visgi nereikia tikėtis, kad palūkanos greitai sumažės. Bet jau pirmas sumažinimas įneštų aktyvumo. Tai vasaros pradžioje, birželį galėtų būti tas ryškesnis pajudėjimas“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė T. Povilauskas
„Žiūrint sausio ir pirminius vasario duomenis, tai sakyčiau rinka neblogai atrodo. Nėra kažkoks aukso amžius, bet šiuo metu yra geriau, nei prieš metus. Tai reiškia, kad kažkas juda, nes potencialių pirkėjų yra“, – pridūrė jis.
Taip pat, anot ekonomisto, NT rinkos augimą stabdo ir geopolitiniai faktoriai, tokie kaip Rusijos keliama grėsmė Lietuvos saugumui, kurie atbaido gyventojus nuo būsto pirkimo.
„Kuo labiau šnekame apie tas galimas grėsmes Lietuvai iš Rytų ar puolimus, kurie bus kažkada, tai atbaido gyventojus“, – sakė ekonomistas.
„Aišku, palūkanos yra stipresnis veiksnys, bet geopolitika daro savo. Ir čia irgi yra geresnių naujienų laukimas“, – paminėjo jis.
ELTA primena, kad 2024 m. vasario pradžioje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) sudarytame NT plėtotojų lūkesčių indekso rodiklis siekia 64 balus iš 100. Pernai jis sudarė 50 balų. Aukštesnis nei 50 balų indeksas rodo pozityvias plėtotojų nuotaikas, žemesnis – neigiamas.
Anot LNTPA, plėtotojai 2024 m. mato galimybių didinti darbų apimtis ir tikisi, kad ECB imsis bazinių palūkanų normų mažinimo.
Asociacija 2024 metais prognozuoja nuosaikų augimą tiek gyvenamosios paskirties, tiek komercinės paskirties NT rinkose.