Dar praėjusių metų pradžioje buvo skelbiama, kad 2024 metų balandžio mėnesį rekonstruotoje „Švyturio“ alaus darykloje atsidarys modernus, daugiafunkcis startuolių traukos taškas „Tech Zity Klaipėda“.
Klaipėdos savivaldybė tikėjosi, kad šis projektas bus vienas iš pirmųjų, kuriam būtų taikomos pagriežtintos dokumentų derinimo procedūros „žaliojo koridoriaus“ principu.
„Tech Zity“ skelbė, kad buvusioje „Švyturio“ alaus darykloje Bangų gatvėje vysto daugiafunkcį 15 tūkst. kv. m centrą. Čia planuotos bendradarbystės („co-working“) ir biurų erdvės, renginių salės, trumpalaikei nuomai skirtos gyvenamosios patalpos („co-living“), erdvės bendruomenei ir maitinimo įstaigoms, sporto ir gyvenamųjų loftų patalpos.
Optimizmas
Dar daugiau optimizmo dėl „Tech Zity Klaipėda“ projekto buvo jį anonsuojant 2021 metų vasarą.
„Tech Zity“ infrastruktūra, kuri skirta startuolių sėkmei, plečiasi į Klaipėdą, nes matome šio miesto potencialą. Tai yra bendruomeninis projektas, turime neįtikėtiną palaikymą iš Klaipėdos valdžios ir „Klaipėda ID“, subūrėme geriausią architektų komandą.
Todėl tikimės, kad jau šį rudenį turėsime statybų leidimą, o kitų metų paskutinį ketvirtį galėsime priimti pirmuosius lankytojus. Sukviesime visą Lietuvą į didelį atidarymo balių“, – 2021 metais kalbėjo „Tech Zity“ vadovas Darius Žakaitis.
„Man, kaip klaipėdiečiui, yra labai smagu matyti šią vietą atgimstančią. Aš neabejoju, kad Klaipėda yra vienas geriausių miestų „work-life balance“ atradimui turbūt ne tik Lietuvoje, bet apskritai visame regione.
Su tokia infrastruktūra, manau, kad pats miestas gaus gerą postūmį į priekį. Nieko nėra smagiau, kaip atvažiuoti į kitą Lietuvos galą, ateiti į tokią vietą ir rasti savo bendruomenę čia, prie jūros!“ – prieš trejus metus pristatant projektą sakė „Kilo Health“ vadovas Tadas Burgaila.
Tikėtasi, kad geografiškai patrauklioje senamiesčio vietoje įsikūrusį „Tech Zity Klaipėda“ pamėgs tiek klaipėdiečiai, tiek komandos iš kitų miestų.
Tiek biuruose ar „co-working“ erdvėse dirbantys skirtingų įmonių darbuotojai bei laisvai samdomi specialistai, tiek ir trumpam apsistoti atvykusios komandos ar pavieniai žmonės jausis būdami bendruomenės dalimi, galės dalyvauti įvairiuose renginiuose, susirasti naujų pažinčių, dalintis mintimis bei idėjomis.
Burbulas sprogo?
Tačiau panašu, kad planuoto Silicio slėnio burbulas Lietuvoje ir pasaulyje subliuško anksčiau, nei ši banga spėjo atsiristi iki Klaipėdos.
D. Žakaitis „Vakarų ekspresui“ patvirtino, kad „Tech Zity“ dar pernai pasitraukė ir Klaipėdos projekto ir nebėra projektą vystančios UAB „Techfabrikas“ akcininkė.
„Mūsų vystomos koncepcijos projektą nėra paprasta įgyvendinti“, – lakoniškai komentavo D. Žakaitis.
Jis teigia, kad šiuo laikotarpiu buvusioje „Švyturio“ alaus darykloje komerciškai aktualesnis yra sparčiai populiarėjančių padelio kortų projektas.
Ir nors „Tech Zity Klaipėda“ taip ir nepakvietė į atidarymo balių „Švyturio“ alaus darykloje, D. Žakaitis vis dar tiki Klaipėda ir tuo, kad mieste gali sėkmingai vystytis startuolių infrastruktūra. „Tech Zity“ bendraturtis planuoja, kad Klaipėdoje savo idėjas dar įgyvendins, bet kitame projekte.
Klaipėdos vardas neišnyko ir iš „Tech Zity“ interneto svetainės. Tik dabar vietoj anksčiau buvusio „Tech Zity Klaipėda“ projekto liko anonsas, kad „Klaipėda jau greitai“.
Padelio projektas
Taigi buvusios „Švyturio“ alaus gamyklos pastatus įsigijęs verslininkas Tadas Varpiotas projektui vystyti gavo naują pasiūlymą. Taip atsirado padelio arenos projektas.
Jis taip paskyrė naują projektą vystančios bendrovės „Techfabrikas“ vadovą – Paulių Naujoką. Anksčiau įmonei vadovavo pats T. Varpiotas.
P. Naujokas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad buvę „Švyturio“ daryklos pastatai virsta daugiafunkciu miesto traukos centru. Tikimasi, kad tai bus vieta, kuri trauks novatoriškus žmones bei ambicingus verslus.
„Žemesniuose aukštuose įsikurs modernios erdvės sportui, padelio arena, gastronominėms kelionėms kvies du išskirtiniai restoranai, numatytos ir komercinės patalpos“, – sako P. Naujokas.
Anot jo, projekto koncepcija apima siekį prisidėti prie Klaipėdos senamiesčio žadinimo. Čia bus įkurtos ir gyvenamosios erdvės.
Projekto koncepcija nuo pradinės pasikeitė tik iš dalies. Kaip ir planuota anksčiau, „Švyturys UP“ patalpose veiks „co-working’as“ ir numatytos nuolatinių biurų erdvės.
„Šiuo metu rengiami ir urbanistinės architektūros, virš Klaipėdos senamiesčio stogu pakilę gyvenamieji loftai. „Švyturys UP“ taps išskirtinio gyvenimo bei modernaus laisvalaikio erdve“, – neabejoja P. Naujokas.
Pasak jo, gyvenamosios erdvės užims apie 30 procentų projekto ploto. Pirmajame etape planuojama įrengti 32 loftus. Iš jų atsivers vaizdai į senamiestį ir Jono kalnelį.
Projektas glaudžiai siejasi su Klaipėdos miesto urbanizacijos procesais ir siekiu suteikti didmiesčiams būdingą gyvenimo kokybę. Jis pakylės Klaipėdos senamiesčio gyvenimą į kitą lygį.
Jau rudenį
„Pirmajame etape jau šį rudenį duris atvers išskirtinė padelio arena bei sporto klubas. Bendrai jie užims 2 200 kv. m. Rudenį pradėsime sudarinėti sandorius su verslais dėl komercinių erdvių ir loftų rezervacijas“, – planus atskleidžia „Techfabriko“ vadovas.
Toliau numatyta vykdyti išskirtinių apartamentų įrengimą ir pardavimą. O jau kitų metų pavasarį į atidarymą turėtų pakviesti ir du nauji restoranai.
Priminsime, kad „Tech Zity“ turėjo idėją Klaipėdoje įgyvendinti maisto halės (angl. „Food halls“) koncepciją, kuri paplitusi Vilniuje. Tačiau panašu, kad uostamiestyje ši idėja sekėjų vis dar neranda.
Atsigaus senamiestis
Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus „Vakarų ekspresui“ sakė, kad labai svarbu, jog buvusioje „Švyturio“ gamykloje atsiras ir sporto infrastruktūra, nes miestui jos trūksta.
Jis taip pat nemato didelės problemos, kad vystant projektą šiek tiek atsitraukiama nuo startuolių centro kūrimo idėjos ir kuriamas daugiafunkcis centras.
„Sprendimus priima verslas. Anksčiau teko bendrauti su projekto vystytojais. Buvau gavęs pažadą, kad pastatai bus tvarkomi, ir tai jau vyksta“, – sako A. Vaitkus.
„Vakarų ekspresas“ jau ne kartą rašė, kad artimiausiais metais Klaipėdos senamiestį sudrebins didžiulės permainos.
Jau vystomi dideli „Memelio miesto“ ir „Bastionų namų“ NT projektai. Marių pakrantėje ruošiamasi naujo kruizinių laivų terminalo ir Uosto direkcijos pastato statybai. Beveik baigtas „Parko pakrantės“ projektas Malūno parke. Prasideda statybos ir šalia esančioje buvusio Trinyčių fabriko teritorijoje.
Klaipėdos savivaldybė aktyvina „Klaipėdos energijos“ katilinės teritorijos šalia Danės upės konversijos projektą.
Akivaizdu, kad per artimiausius keletą metų Klaipėdos senamiestis taps dideliu traukos centru su naujomis kokybiškomis erdvėmis gyventi tūkstančiams žmonių ir nauja infrastruktūra poilsiui, sportui ir laisvalaikiui.