Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas sako, kad senoji stambiaplokštė statyba savo vaidmenį jau suvaidino. Ji padėjo perkelti gyventojus iš „komunalkių“ į naujus namus. Anuomet tai nebuvo itin kokybiška statyba – sujungimo siūlės būdavo sandarinamos nepakankamai hermetiškai. Tačiau galima sakyti, kad dabar yra prasidėjusi nauja stambiaplokščių namų karta. Be to, blokinę statybą labai pamėgusios ir Vakarų šalys – Olandija, Vokietija ir visa Skandinavija.

Nauja gelžbetonio elementų konstrukcija lemia geresnę šiluminę varžą, patikimą hermetiškumą ir didelę statybų spartą.

Tačiau mūsų visuomenėje vyrauja nuomonė, kad ši statybinė medžiaga yra pasenusi, nekokybiška, neekonomiška ir apskritai – geriau jos nenaudoti statant naujus namus. Tad kas lemia šiuos mitus?

1 mitas. Girdėsiu, kaip čiaudėja kaimynas (prasta garso izoliacija)

Naujos kartos surenkami gelžbetonio elementai pasižymi išties patikima garso izoliacija. Tai, kad iš jų pastatytos sienos nepraleidžia garsų iš anapus, lemia jų sudėtis – betoninis sienų sluoksnis. Kuo didesnė betono masė, tuo geriau ji sugeria sklindantį garsą, taigi butų su tokiomis sienomis gyventojams neteks girdėti kaimyno muzikos, pokalbių ar veikiančio lifto.

Gelžbetoninės sienos tinkamai saugo ne vien nuo garsų iš kaimyninių butų, bet ir nuo gatvių triukšmo. Išorinės sienos yra trisluoksnės ir susideda iš – išorinio faktūrinio betono sluoksnio, šiluminės izoliacijos ir vidinio laikančiojo betono sluoksnio.
Gelžbetonio sienos užtikrina ne žemesnę kaip C akustinę klasę , kai pagal normas individualiems ir daugiabučiams namams reikalaujama žemesnė E klasė.

2 mitas. Už šilumą mokėsiu ne vieną ir ne du šimtus litų (maža šiluminė varža)

Šiuolaikinių sienų trisluoksnių plokščių izoliacinės medžiagos sulaiko ir šilumą bute. Už šilumą naujai statytame blokiniame name žmonės gaus gerokai mažesnes sąskaitas, nei gyvenantieji sovietinių laikų statiniuose.

Šių namų tušti sieniniai blokai, netinkamai užtaisytos sujungimo siūlės ir seni langai dėl susidariusių šalčio tiltų praleidžia šaltį, o tai lemia dideles sąskaitas už šildymą. Naujuosiuose surenkamo gelžbetonio namuose dėl didelės šiluminės varžos ir namo sandarumo taupoma šilumos energija, tad šildymo išlaidos gyventojams žymiai mažesnės.
Šiuolaikiniuose namuose naudojami patikimi blokų jungimo mazgai ir modernios siūlių užsandarinimo medžiagos, tad išvengiama šalčio tiltų bei taupoma šilumos energija. Surenkamo pastato šilumos izoliacijai naudojama akmens vata, neoporas, poliuretano putų plokštė. Svarbu, kad Lietuvoje gaminamų trisluoksnių sienų šiluminė varža siekia 8,5 m2K/W, įvertinus sienos sluoksnius jungiančius ryšius. Minimali leistina reikšmė gyvenamajai statybai yra 5 m2K/W.

3 mitas. Tai tiesiog sena ir nemodernu (iš plokščių pastatytas namas yra pilkas ir senoviškas)

Neretai galvojama, kad iš blokų pastatytas namas liks pilkas ir baisus, tačiau jį galima keisti pagal individualius norus. Surenkamo gelžbetonio elementai projektuojami ir gaminami pagal konkretų užsakovo poreikį, pasirenkant ir labiausiai patinkančią fasado apdailą. Įmonė, statanti iš šiuolaikinių sieninių plokščių namus, gali įgyvendinti įvairius architektūrinius sprendimus.

Statytojų nuomone, sovietiniais metais statyti pastatai išties daugeliui kelia architektūrinį pasibaisėjimą – jie yra vienodų pilkų fasadų, o jų butai išplanuoti labai panašiai (maža virtuvė, atskiros vonios ir tualetai, siauri koridoriai ir pan.). Tokie namai atrodo statiški, neišsiskiriantys architektūriniais sprendimais ir sunkiai keičiami. Tačiau šiuolaikiniams namams mesti tokį kaltinimą sunkiai pavyktų. Šiandien yra neribotų galimybių iš blokų pastatyti įvairaus išplanavimo gyvenamuosius namus. Jų erdvės visiškai atitinka gyventojų poreikius, o namai atrodo estetiškai ir gražiai.

4 mitas. Drėgstančios sienos (formuojasi pelėsis, nes sienos praleidžia drėgmę)

Naujos kartos blokiniuose daugiabučiuose sienos drėkti gali tik nuo netinkamai įmontuotų langų. Anksčiau statytų namų gyventojai išties susidurdavo su drėkstančių sienų problema.

Šiandien šių problemų blokinėje statyboje nėra. Namai labai sandarūs. Tačiau dažnai susiduriama su kita problema – gyventojai nevėdina patalpų, todėl drėgmė kaupiasi ant šalčiausio paviršiaus – lango ir šis ima rasoti. Šiandien galime gyventojams pasiūlyti butus su rekuperacijos sistema, kuri užtikrins gaivų orą ir sveiką mikroklimatą namuose.

5 mitas. Blokai ilgainiui kuria nedraugišką aplinką (gelžbetonis turi žmogui ir aplinkai kenksmingų savybių)

Šiuolaikinėms konstrukcijoms gaminti naudojamos ekologiškos žaliavos: akmuo, smėlis. Laikui bėgant gelžbetonio sudėtis išlieka nepakitusi, nereikalauja apdorojimo cheminėmis medžiagomis, neišskiria į gyvenamąją aplinką jokių kenksmingų medžiagų. Tos pačios medžiagos naudojamos ir statybinių blokelių gamyboje, todėl būstų šeimininkai turėtų būti ramūs, nes gyvena tikrai sveikatai draugiškoje aplinkoje.