Estijoje sulaukė pasisekimo
Estijos viešbučiai ilgalaikės nuomos paslaugą pasiūlė spalio viduryje ir sulaukė susidomėjimo. Už 400 eurų kambarius su tvarkymo paslaugomis, greitu nemokamu Wi-Fi ir sporto sale siūlantis viešbutis gali konkuruoti su vieno kambario butais.
Viešbučio „Park Inn by Radisson Central Tallinn“ vadovė Toma Torseke pasakoja, kad paklausa pati padiktavo imtis šio sprendimo ir kol kas jis puikiai pasiteisina.
„Paskutiniais metais Estijos rinkoje išaugo butų nuomos poreikis ir atsidarinėjo vis daugiau apartamentų nuomos kompanijų, skirtų korporatyviniams klientams, atvykstantiems ilgesniam laikui, kai viešbučio nuoma tampa per brangi, kadangi viešbučio kainos yra dinaminės, priklausančios nuo paklausos ir sezoniškumo. Atėjus sunkiam metui, mūsų korporatyviniai klientai patys paklausė, ar siūlome tokią paslaugą, ir mes, nieko nelaukę, pasinaudojome ta idėja bei sukūrėme patrauklų pasiūlymą ilgalaikiams svečiams. Įmonėms reikėjo patikimo partnerio, kad greitai ir patogiai rezervuotų kambarius už buto nuomos kainą savo darbuotojams, kurie atvyksta ilgesniam laikui dėl tam tikrų projektų“, – pasakoja T. Torseke.
Sunkų laikotarpį išgyvenančiam sektoriui šis žingsnis padėjo pritraukti naujų klientų.
„Džiaugiamės, kad paklausa sudomino daug svečių – korporatyvinių klientų, taip pat – ieškančių vietos saviizoliacijai, bei žmonių, apsistojančių tarpinei stotelei – kol ieško kito būsto ar kraustymosi periodu. Bet populiariausia vis dėlto – nuomoti įmonių darbuotojams, atvykstantiems į miestą savaitei ir daugiau, nes galima greitai rezervuoti, atšaukti, pakeisti užsakymus ir būti ramiems dėl savo darbuotojų.“
Vilniuje siūlo ilgalaikę nuomą ir ofisus
Naujas viešbutis „Park Inn by Radisson Vilnius Airport Hotel & Business Centre“ standartinio kambario nuomą mėnesiui siūlo už 400 Eur. Tai kone trigubai pigiau nei įprasta viešbučio dienos kaina. Į kambario kainą taip pat įskaičiuotas nemokamas parkavimas, internetas, kambario tvarkymas bei sporto salė.
Ilgalaikę nuomą siūlo ir Courtyard by Marriott Vilnius City Center, o Grand Hotel Kempinski jau anksčiau skelbė apie ilgalaikę prabangių apartamentų nuomą.
Orientuojasi į studentus ir ieškančius laikino būsto
Irma Rudelytė-Kasputiene, viešbučio „Park Inn by Radisson Vilnius Airport“ pardavimų ir marketingo direktorė teigia, jog šiuo pasiūlymu tikisi pritraukti studentus, ilgesniam laikui grįžtančius emigrantus bei laikinai būsto ieškančius žmones.
„Vilniuje studentų apgyvendinimo klausimas – sena ir sunkiai spręstina problema. Universitetai ir kitos aukštosios mokyklos nėra pajėgios bendrabučiais aprūpinti visų studentų. Šiuo metu tendencingai auganti konkurencija su AirBnB sektoriumi ir rinkoje siūlomais butais ilgalaikes apgyvendinimo paslaugas teikiančius viešbučius verčia būti išradingais ir siūlyti ne tik apgyvendinimą, bet ir ofiso nuomos paslaugas ar pietus bei vakarienę viešbučio kambaryje“.
Anot viešbučio atstovės, pagrindinis klientas – tarptautinių studijų auditorija iš Vokietijos, Izraelio, Skandinavijos šalių. Šiuo metu – ir kaimyninės Baltarusijos studentai, ir švietimo bendruomenė, taip pat trumpalaikiams projektams atvykstantys paskaitų skaityti lektoriai iš viso pasaulio.
„Galimybės nuomotis būstą viešbutyje ieško tie, kuriems norisi mažesnės kontrolės. Paprastai, tai laikina stotelė iki susirandant jų poreikius bei kainos ir kokybės santykį pilnai atitinkantį būstą. Pas mus jiems garantuojamas nemokamai, sporto salė, greitasis internetinis ryšys, parkingas, pastarojo labai trūksta. Vilniaus miesto centre tai – didelė problema kaštų atžvilgiu, arba vietos prasme (jos nėra) miegamuose rajonuose.
Taip pat vietoje esanti sporto salė leidžia sutaupyti lėšų ir laiko propaguojantiems aktyvų gyvenimo būdą. Tvarkomi kambariai ir siūlomas pilnas maitinimas, akademinei bendruomenei – didelis privalumas, nes jie gali visą savo dėmesį koncentruoti į studijas nesiblaškydami ties buities klausimais“ – viešbučio privalumus vardija I. Rudelytė-Kasputienė.
Karantinas pakoregavo ilgalaikės ir trumpalaikės butų nuomos paklausą
Nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt duomenimis, įprastai trumpalaikės nuomos pasiūla ima didėti žiemai baigiantis ar pavasario pradžioje ir vasaros viduryje pasiekia aukščiausią laiptelį – būtent vidurvasarį portale Aruodas.lt stebimas didžiausias trumpalaikės nuomos skelbimų skaičius.
„Šiemet statistika kitokia: maždaug nuo kovo vidurio trumpalaikės nuomos pasiūla mažėjo – iki balandžio pabaigos nukrito apie 15 proc. Rodikliai ėmė stiebtis aukštyn ėmus šilti orams, gegužės pradžioje, o didžiausia pasiūla šiemet buvo liepos viduryje. Vis dėlto palyginti su praėjusiais metais, trumpalaikės nuomos pasiūla nepasiekė 2019 m. lygio – buvo mažesnė vidutiniškai ketvirtadaliu.“ – pasakoja portalo atstovai.
Portalo analitikai pastebi, jog paskutiniu metu daugėja skelbimų, kai ilgalaikė nuoma siūloma viešbučiuose, nuomojantis kambarį, apartamentus mėnesiui, keliems mėnesiams, teikiama papildomų paslaugų, pavyzdžiui, maitinimas už tam tikrą kainą, kambarių tvarkymas, skalbimo paslaugos ir pan.
„Taip pat dalį trumpalaikės nuomos objektų pradėta siūlyti kaip ilgalaikės nuomos. Tai rodo ir portalo Aruodas.lt skelbimų statistika – trumpalaikės nuomos pasiūlymų skaičiui krintant, ilgalaikės nuomos pasiūla augo“ .
Anot nekilnojamojo turto portalo ekspertų, susidomėjimas nekilnojamojo turto pasiūlymais taip pat kito. Nors trumpalaikės nuomos pasiūla mažėjo, tai nesumenkino gyventojų domėjimosi – paklausa šiemet yra beveik penktadaliu didesnė nei tuo pačiu laiku pernai. Susidomėjimas ilgalaike nuoma taip pat didesnis – portale peržiūrėta beveik ketvirtadaliu daugiau skelbimų puslapių.
Viešbučiai užsidaro ir laukia
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė teigia, jog, asociacijos duomenimis, keli viešbučiai bandė siūlyti kambarius ilgalaikei nuomai, tačiau sekasi sudėtingai.
„Dabar viešbučiai labiau planuoja užsidaryti negu dirbti – žiūrės, kokios bus subsidijos ir parama iš Ateities ekonomikos DNR plano ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) projektų. Visi dar žiūri, kaip išgyventi, ir negali atsipalaiduoti bei pagalvoti, ką toliau daryti. Paskelbus apie vakciną, „Hiltono“ akcijos biržoje pakilo 20 proc., taip pat ir aviakompanijų. Visi stebime akcijų rinką ir žiūrime, ar bus matyti šviesa tunelio gale. Žinoma, Lietuva nebus ta šalis, kur pirmiausia ims plūsti turistai.“
Net ir vasaros periodu kiek atsigavus viešbučių veiklai, pajamų užteko tik išsilaikyti darbuotojus ir palaikyti sistemas. Apie pelną nekalbama, viešbučiai praleido labiau vegetacijos būsenoje, o dabar, įvedus papildomus ribojimus, dirba nuostolingai arba užsidaro.
„Man įdomu, kodėl ligonines norima daryti Litexpo, o ne 2-3 žvaigždučių viešbučiuose. Įdomu, kur bus tualetai prie palatų ir ar keli šimtai sergančių naudosis vienu tualetu. Dabar viešbučiai stovi tušti. Ar ne geriau būtų padaryti ligonines, kur ligoniai gyventų po vieną“ – svarsto Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.
Viešbučių užimtumas pandemijos metu krito daugiau nei 60 proc., o paskutiniu metu Vilniaus mieste nesiekia 20 proc..