Kas yra plonoji kapitalizacija?


Plonoji kapitalizacija – tai paskolų palūkanų atskaitymą iš pelno ribojanti taisyklė, taikoma sandoriams su kontroliuojančiuoju skolintoju. Įstatymas reikalauja, kad dėl palūkanų atskaitymo ribojimo turėtų būti tikrinami visi skolinimosi sandoriai, kuriuose bet kokia forma dalyvauja ir besiskolinančią įmonę kontroliuojantieji skolintojai. Tokių skolintojų pavyzdžiu galėtų būti grupės įmonės ar akcininkai, valdantys daugiau nei 50 proc. įmonės akcijų. Minėtiems skolintojams būtų priskirti ir kontroliuojančio gyventojo sutuoktinis, sužadėtinis, sugyventinis ir asmuo, susijęs su kontroliuojančiu gyventoju giminystės ryšiais.

Kontroliuojančio skolintojo sąvoka taip pat apima ir įmonių grupes, t. y. patronuojančiąją įmonę ir tas įmones, kuriose patronuojančioji valdo ne mažiau nei 25 proc. akcijų. Kitaip tariant, kontroliuojančiu skolintoju gali būti ir dukterinė, ir seserinė įmonės. Praktikoje įmonės tai dažnai pamiršta.

Nepamirškite, kad į skolintą kapitalą už atlygį įskaitomos ir paskolos iš trečiųjų asmenų, garantuotos kontroliuojančio skolintojo. Paprasčiausias pavyzdys: jeigu bankas suteikė paskolą, už kurią garantavo motininė įmonė, pavyzdžiui, įkeisdama tos dukterinės įmonės akcijas – tokiai paskolai gali būti taikoma plonosios kapitalizacijos taisyklė. Problema tokia, kad VMI garantavimą supranta labai plačiai – kaip bet kokią užtikrinimo priemonę, t. y. ir garantiją, ir laidavimą, ir įkeitimą. Toks interpretavimas nėra pagrįstas teisės aktais, tačiau susiformavusios teismų praktikos šiuo klausimu taip pat dar nėra. Tad siekiant suvaldyti plonosios kapitalizacijos riziką tokiose situacijose, reikia iš anksto „apsiginkluoti“ tinkamais argumentais galimai teisminei ar neteisminei diskusijai su mokesčių administratoriumi šiuo klausimu.

Išimtis, kuri neveikia


Plonosios kapitalizacijos taisyklė numato jos taikymo išimtį: jeigu įrodoma, kad analogiška paskola identiškomis sąlygomis galėjo būti įvykusi tarp nepriklausomų asmenų. Norint šią taisyklę pritaikyti praktikoje, VMI reikalauja įrodymų, kurių beveik neįmanoma pateikti.

Mokesčių administratorius nesutinka priimti įrodymų, jog identiška paskola galėjo įvykti tarp kitų nepriklausomų asmenų. Įrodyti reikia, jog pats subjektas būtų gavęs identišką paskolą iš kito nesusijusio asmens. Taisyklėse tai nenurodyta, tačiau praktikoje interpretacija tokia.

Kainodaros dokumentacija tokiais atvejais irgi nepadeda. Ji tik įrodys, jog paskola atitinka rinkos kainą. Tačiau mokesčių administratorius reikalaus, jog visos sąlygos būtų identiškos: paskolos dydis, užtikrinimo priemonės, laikotarpis, kredito reitingas. Tokių duomenų surinkti beveik neįmanoma. Kai kurios įmonės kaip įrodymus pateikia gautus pasiūlymus iš banko. Tačiau tokie įrodymai neretai būna atmetami, kadangi toks pasiūlymas banko neįpareigoja.

Prielaida, o ne kaltės įrodymas


2015 m. teismas suformulavo dar vieną išimtį, kuri teigia, kad fiksuoto ir skolinto kapitalo iš kontroliuojančių asmenų santykio (1:4) viršijimas yra tik prielaida galimam pažeidimui tirti. Esant šiai prielaidai, VMI turi nustatyti, ar asmuo siekė sau naudos ir tikrai piktnaudžiavo palūkanų atskaitymo teise. Kitaip tariant, jei šio santykio nebuvo laikomasi, tai savaime nesukelia mokestinės atsakomybės. Mokesčių administratorius turi įvertinti, ar įmonė, sudarydama skolinimosi sandorius, piktnaudžiavo. Ir tik nustačiusi piktnaudžiavimo faktą, galėtų taikyti plonosios kapitalizacijos taisyklę.

Vis dėlto, VMI išreikšta ir praktikoje taikoma pozicija yra, jog įstaiga neprivalo įrodinėti piktnaudžiavimo fakto. Minėtojo teismo sprendimo mokesčių administratorius paprasčiausiai nepripažįsta, t. y. nesivargina įrodinėdamas piktnaudžiavimo faktą (sandorio dirbtinumą, ekonominių priežasčių bei turinio tokiam sandoriui sudaryti nebuvimą). VMI iš karto taiko plonosios kapitalizacijos taisyklę. Mokesčių administratorius, bent kol kas, ir toliau bando kurti naujas, niekur neaprašytas praktikas. Tad verslo atstovams rekomenduočiau įsivertinti situaciją įmonėje, ar viskas yra aišku, ar yra vietos interpretacijoms bei diskusijoms. Jeigu matote rizikų, siūlyčiau pagalvoti ir apie finansavimo struktūros keitimą ar panašius sprendimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją