Sankcijų įtaką labiausiai jausiančios šalys nedelsdamos ieško naujų eksporto kelių ir būdų: didžiausia pasaulyje lašišų augintoja Norvegija, tikėtina, išnaudos galimybę į Rusiją siųsti Čilėje auginamą produkciją, o norvegiškas žuvis patieks JAV ir Azijos vartotojams; didžiausia Europos obuolių augintoja Lenkija kalbina JAV atverti savo sienas lenkiškiems vaisiams; Lietuvos pieno gamintojai derasi su vietos prekybos tinklais dėl Rusijai skirtos produkcijos realizavimo, o vyriausybė „šlifuoja“ įstatymus (pavyzdžiui, dėl ritualinio gyvulių skerdimo įteisinimo) ir tikisi gauti ES leidimą dėl paramos verslui suteikimo (valstybės lėšomis superkant ir tam tikrą laiką sandėliuojant ilgiau negendančią produkciją).

Europos komisijos specialiai Rusijos importo embargo padariniams įvertinti suburta ekspertų grupė Briuselyje tarsis šį ketvirtadienį, tačiau tiek atskirose regiono šalyse jau priimti sprendimai, tiek besiplėtojantis tarpvalstybinis dialogas „kvepia“ labiau ne panika, o ryžtingu nusiteikimu tinkamai atlikti Rusijos pateiktą sudėtingą ekonominę užduotį.

Optimizmo rinkoms pirmadienį įpūtė ir sumažėjusią geopolitinę įtampą rodančios žinios. Ukraina patvirtino, jog į Luhanską siunčiama tarptautinė humanitarinė misija, suderinta su Raudonuoju kryžiumi, ES, Rusija, JAV ir kitomis partnerėmis. Tarpininkaujant Egiptui, Palestina ir Izraelis atnaujino netiesiogines derybas dėl mėnesį trunkančio karo Gazos ruože nutraukimo. Tikimasi, kad JAV Irake įvykdytos oro atakos padės galutinai sutramdyti islamistų kovotojus. Pirmadienį „sužaliavo“ visos pagrindinės Europos biržos (Didžiosios Britanijos FTSE 100 +1,00 proc., EURO STOXX +1,44 proc., Vokietijos DAX +1,90 proc.), o JAV investuotojai išlaikė jau praėjusį penktadienį pagerėjusį ūpą (DOW JONES +0,10 proc., S&P 500 +0,28 proc., NASDAQ +0,70 proc.). EUR/USD kursas smuktelėjo iki 1,3385 JAV dolerio už 1 eurą.

Pirmadienį paskelbta, kad, palaikoma sustiprėjusios medienos pramonės, augančio vidaus vartojimo ir efektyviau surenkamų mokesčių, Estijos ekonomika antrąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, netikėtai išaugo 2,2 proc., nors buvo tikimasi nežymaus nuosmukio. Tuo tarpu Latvijos ūkis antrąjį ketvirtį kiek sulėtino tempus ir išsiplėtė 2,5 proc. (palyginti su 2,8 proc. kilimu pirmąjį ketvirtį). Šiandien laukiame ZEW instituto skelbiamo Vokietijos verslo lūkesčių rodiklio (rugpjūčio mėn.) – prastesnės prognozės (17,5, palyginti su 27,1 liepos mėnesį) rodo nuogąstavimus dėl euro zonos lyderės ūkio sulėtėjimo.

Baltijos šalių biržose panika atsitraukė, tačiau kartu sumažėjo ir investuotojų aktyvumas. Indeksai OMXV ir OMXT šoktelėjo atitinkamai 1,73 proc. ir 1,74 proc., o Baltijos biržų indekso OMXBB vertė padidėjo 2,03 procento. Estijos „Premia Foods“ (+8,66 proc.) pusmečio pajamų ir pelno augimas maloniai nustebino investuotojus, o Vilniaus biržoje daugiausiai investuotojų dėmesio atiteko Šiaulių banko (+3,06 proc.) akcijoms. „Vilkyškių pieninės“ (+1,63 proc.) sausio-liepos mėnesių pardavimo pajamos išaugo 19 proc., nors liepos mėnesį augimas buvo nuosaikesnis (6 proc.). Kaip ir tikėtasi, susiję asmenys pradėjo naudotis nusmukusiomis akcijų kainomis – pagrindinis „Rokiškio sūrio“ akcininkas A.Trumpa pranešė, kad per biržą už 1,15 mln. litų įsigijo 0,61 proc. valdomos bendrovės akcijų. Šiandien Baltijos regiono biržose lauktume nuosaikesnės prekybos – kainų svyravimai turėtų būti mažesni, o investuotojai stebės tendencijas Vakarų Europos biržose bei seks geopolitinės situacijos pokyčius.