Viename prabrangiausių Honkongo viešbučių J. Sunas sušlamštė bananą stebimas kelių tuzinų žurnalistų ir influencerių, prieš tai pasakęs kalbą, kurioje išgyrė kūrinį kaip „ikonišką“, brėždamas paraleles tarp konceptualaus meno ir kriptovaliutų.
„Žymiai skanesnis už kitus bananus, – pareiškė J. Sunas tik atsikandęs banano. – Tikrai labai neblogas.“
Italų menininko Maurizio Cattelano konceptualus kūrinys, pavadintas „Komiku“, praėjusią savaitę buvo parduotas „Sotheby’s“ aukcione Niujorke. J. Sunas buvo vienas iš septynių aukciono dalyvių.
J. Sunas pasakojo, kad pirmąsias dešimt sekundžių po to, kai laimėjo meno kūrinį, „negalėjo patikėti“ tuo, kas įvyko, kol suprato, kad „tai gali tapti kažkuo dideliu“.
Dar po dešimties sekundžių jis nusprendė, kad tą bananą suvalgys.
„Banano valgymas spaudos konferencijoje taip pat gali tapti šio kūrinio istorijos dalimi“, – sakė jis penktadienį.
Šio valgomo kūrinio debiutas 2019 m. „Art Basel“ parodoje Majami Byče sukėlė kontroversiją ir paskatino abejones, ar jis apskritai laikytinas menu – toks ir buvo M. Cattelano tikslas.
Penktadienį J. Sunas konceptualų meną, tokį kaip „Komikas“, palygino su NFT menu ir decentralizuota „blockchain“ technologija.
„Dauguma jos objektų ir idėjų egzistuoja kaip (intelektinė nuosavybė) ir internete, o ne kaip kažkas fizinio“, – pažymėjo jis.
„Apolitiška“ investicija
J. Sunas šią savaitę taip pat tapo „World Liberty Financial“ – kriptovaliutų iniciatyvos, kurią remia išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas – patarėju, prieš tai į projektą investavęs 30 mln. dolerių.
Anksčiau socialinės žiniasklaidos platformoje „X“ jis rašė, kad „su džiaugsmu padės kriptovaliutoms vėl tapti didžiomis Jungtinėse Valstijose“, vadovaujant D. Trumpui.
Penktadienį J. Sunas paneigė, kad investicija (dėl kurios jis tapo didžiausiu projekto investuotoju) buvo bandymas kaip nors paveikti D. Trumpą ar Amerikos politiką.
„Mes esame apolitiški, – interviu AFP sakė J. Sunas. – Kaip patarėjas, galiu suteikti daug pridėtinės vertės... Galiu būti puikus tiltas tarp tradicinės ir decentralizuotos finansų pramonės.“
Praėjusiais metais JAV vertybinių popierių ir biržos komisija 34-erių metų kriptovaliutų verslininką apkaltino sukčiavimu ir vertybinių popierių įstatymo pažeidimu, susijusiu su jo kriptovaliutų projektu „Tron“.
J. Sunas kaltinimus atmetė, o byla tebevyksta.
Honkongo viešbučio „Peninsula“ salėje du vyrai, apsirengę aukciono namų darbuotojais, stovėjo priešais pliką sieną, kurią puošė vienintelė spalvota dėmė – geltonas bananas.
J. Sunas pasakojo tik neseniai nusprendęs dalyvauti aukcione ir pridūrė, kad jam kilo „kvailų klausimų“, pavyzdžiui, ar tas bananas nesupuvęs ir kaip įvertinti tokį kūrinį.
Šio kūrinio savininkui išduodamas autentiškumo sertifikatas, patvirtinantis, kad kūrinį sukūrė M. Cattelanas, bei instrukcijos, kaip pakeisti vaisių, kai šis sugenda.
J. Sunas AFP sakė, kad jo įsigytas meno kūrinys gali tik išlošti, jei jį lydės tokios pat karštligiškos spekuliacijos, kokios paprastai siejamos su kriptovaliutomis.
„Manau, kad (kaina) ateityje tikriausiai kils dar aukščiau, kaip ir bitkoino“, – teigė jis.