Kalbėdamas apie po trijų savaičių suplanuotą Federalinio atvirosios rinkos komiteto (angl. FOMC) posėdį, viceprezidentas priminė, kad sprendimus dėl pinigų politikos lemia makroekonominė informacija, ir šiandien nėra aišku, koks sprendimas bus priimtas kovą.

Rinkos dalyvių vertinimu, tikimybė, kad FED ryšis pakelti palūkanų normą iki 0,75 proc. kovo 16 d. susitikime, šiuo metu siekia 10 procentų. Tokio sprendimo tikisi 10 iš 59 „Bloomberg“ naujienų agentūros apklaustų ekonomistų.

Rinkos dalyvių dėmesį atkreipė ir nauja JAV makroekonominė informacija. Vakar paskelbtas Konferencijų tarybos (angl. Conference Board) apskaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo rodiklis prasilenkė su lūkesčiais ir vasarį smuktelėjo iki 92,2 punkto – žemiausio lygio per pastarąjį pusmetį (tikėtasi 5 punktais daugiau).

Anot Konferencijų tarybos atstovo, amerikiečiai trumpo laikotarpio perspektyvas šiuo metu vertina prasčiau, o jų nuogąstavimai susiję su nepalankiais verslo sąlygų, asmeninės finansinės padėties ir iš dalies darbo rinkos sąlygų pokyčiais.

Kita vertus, būsto rinkos informacija nenuvylė – nors buvo laukta susitraukimo (-2,5 proc.), pirmąjį metų mėnesį nenaujų namų pardavimai ūgtelėjo 0,4 proc. – iki 5,47 mln. (perskaičiavus į metų tempą).

Naftos kaina vakar vėl smuko (WTI rūšies -6 proc. – iki 31,37 JAV dolerio už barelį).

Saudo Arabijos naftos ministras patvirtino palaikantis praėjusią savaitę Rusijos, Kataro ir Venesuelos pasiektą susitarimą ateityje nebeviršyti šių metų sausį užfiksuoto naftos gavybos masto.

Tačiau, jo teigimu, kvotų mažinimas svarstomas nebus – vienintelis būdas subalansuoti naftos rinką yra palaikyti žemą kainą, dėl ko dideles gamybos sąnaudas patiriantys tiekėjai (pirmiausia JAV) turės anksčiau ar vėliau sumažinti gavybos mastą.

Dar pirmadienį pasistiebę pagrindiniai JAV ir Europos akcijų indeksai vakar pasuko atgal (S&P 500 -1,25 proc., EURO STOXX 50 -1,59 proc.). Prekybos sesija buvo nesėkmingiausia energetikos sektoriuje veikiančių bendrovių akcijoms, kurios dar savaitės pradžioje brango daugiau negu 2 proc. (vakar sektoriaus pokytis indeksuose atitinkamai -3,22 proc. ir -2,40 proc.).

Smukusi naftos kaina pagilino akcijų nuosmukį ir Azijos rinkose (09:30 Lietuvos laiku Honkongo HANG SENG -1,16 proc.). Nuo mėnesio pradžios beveik 8 proc. JAV dolerio atžvilgiu pabrangusi Japonijos jena (šįryt 1 USD: 112,21 JPY) smukdo šalies eksportuotojų akcijų kainas (NIKKEI 225 -0,85 proc., TOPIX -0,51 procento.). Vis dėlto maži pagrindinių Europos biržų indeksų ateities sandorių pokyčiai leidžia tikėtis, kad Europos biržos šįryt atsidarys vakarykščio uždarymo lygmenyje.

Baltijos šalių biržose pašoko Estijos bendrovių akcijų kainos (OMXT +1,28 proc.), tuo tarpu Vilniuje ir Rygoje investuotojai nebuvo aktyvūs (OMXV +0,08 proc., OMXR -0,13 procento).

Ankstesnėmis dienomis stebėtas padidintas užsienio investuotojų aktyvumas ir stambių sandorių banga nuslūgo – nors paklausa išliko, bet gerokai sumažėjo likvidžiausių bendrovių akcijų pasiūla. Atitinkamai, norėdami įsigyti didesnį akcijų kiekį, pirkėjai buvo priversti arba palaukti, arba kelti jų kainas. Aktyviausiai prekiauta „Olympic Entertainment Group“ (+2,22 proc.), „Tallink Grupp“ (+1,37 proc.), „Tallinna Kaubamaja Grupp“ (+1,18 proc.) akcijomis.

Kainoms nusistovėjus aukštesniame lygmenyje, tikėtina, kad rinkoje atsiras daugiau pasiūlos, atitinkamai vėl būtų galima laukti kitos aktyvumo ir sandorių bangos.

Vis dėlto šis scenarijus įmanomas tik savaitės pabaigoje, nes šiandien Talino birža nedirbs dėl švenčiamos Nepriklausomybės dienos. Dėl šios priežasties Vilniuje ir Rygoje investuotojų aktyvumas taip pat greičiausiai bus mažesnis už vidutinį.

„Baltika“ (+8,62 proc.) paskelbė nutraukianti veiklą Rusijos rinkoje ir parduodanti šalyje valdomas dukterines bendroves savo partnerei – bendrovei „Ellipse Group“. Sandorio vertė yra 0,4 mln. eurų, o bendrovės vadovas M. Milderis teigia, kad pasitraukimas leis daugiau dėmesio skirti pelningai Baltijos šalių rinkai bei didmeninės prekybos, frančizių ir e-prekybos veiklos tobulinimui.