Ši idėja gus pasiūlyta ketvirtadienį, kai A. Verlinden kartu su Europos Komisija susitiks su aukščiausio lygio maždaug 20 ES uostų, Eoropolo atstovais, kitų šalių vidaus reikalų ministrais ir jūrų transporto įmonių vadovais, kad oficialiai pristatytų Europos uostų aljansą.

Pristatymo ceremonija įvyks Belgijos Antverpeno uostamiestyje, per kurį į Europą patenka didžiausi kokaino kiekiai.

Nors buvo patobulintos patikros procedūrų ir nuolat konfiskuojama kokaino, milžiniškame Antverpeno uoste kiekvienais metais mušami rekordai. Pernai uoste sulaikytos 116 tonos šių narkotikų. Be to, Antverpene dėl itin viliojančios galimybės verstis šių narkotikų kontrabanda dažnai vyksta žiaurūs nusikaltėlių gaujų susirėmimai.

Kontrabandininkai „visada yra itin išradingi ir mums tai kelia sunkumų – jiems negalioja jokie įstatymai dėl darbo laiko, teisės į privatumą, sienų“, – kalbėjo A. Verlinden.

„Todėl tam, kad mūsų veiksmai būtų efektyvūs, turime bendradarbiauti“, – pasakė ji. „Turime sukurti šį kovos su organizuotu nusikalstamumu tinklą.“

Uostų aljanso tikslas – užkirsti kelią tiek narkotikų kontrabandai, tiek nusikaltėlių tinklų mėginimams įsiskverbti į uostus.

Be to, šioje veikloje turi dalyvauti ir privatus sektorius, kadangi veiksmai, kurių bus imtasi, gali turėti įtakos teisėtai prekybai, todėl būtina rasti tinkamą „pusiausvyrą“, paaiškino belgų ministrė.

Skenuojami konteineriai

Šios partnerystės tikslas yra suderinti saugumo priemones, pakirsti gaujų galimybes ieškoti uostų, kuriuose vykdoma ne tokia griežta patikra bei užtikrinti, kad prekybos įmonės nepersikels dirbti į uostus, kuriuose yra mažiau biurokratijos ir gaišaties dėl saugumo.

„Mes žinoma, kad bendrovės yra labai lanksčios ir, jei kažkas joms netiks, jos gali tuojau pat keliauti kitur. To taip pat norime išvengti“, – kalbėjo A. Verlinden, pabrėždama, koks ekonomiškai svarbus Antverpeno mazgas yra Belgijai.

„Antverpene konfiskuojami rekordiniai narkotikų kiekiai, tačiau nesužinome, kiek jų nepavyksta konfiskuoti“, – sakė ministrė, vardydama sustiprintas priemones, kurias taikant dalyvauja saugumo tarnybos, muitinės pareigūnai ir uostų apsaugos darbuotojai.

Dabar Antverpeno mazge veikia mobilusis skeneris, kuriuo skenuojami atrinkti konteineriai. Dar penkis tokius skenerius planuojama pristatyti šiais metais.

Be to, į uostą dirbti planuojama perkelti maždaug 100 papildomų muitinės pareigūnų.

Pasak Belgijos muitinės, skenuojama vos 1–2 proc. atvykstančių konteinerių.

„Norėtume skenuoti visus iš rizikingų šalių atvykstančių konteinerius“, įskaitant konteinerius iš Lotynų Amerikos ir vakarų Afrikos, paaiškino A. Verlinden.

Ji atkreipė dėmesį, kad kai kurie iš šių konteinerių gali būti vežami per kitus uostus, kurie nėra laikomi rizikingais.

Ministrė taip pat pasisakė už tai, kad būtų įrengta daugiau stebėjimo kamerų, tačiau pripažino, kad dėl to kyla problemų, susijusių su prekybos paslaptimis, kurias bendrovės nori apsaugoti.

Pareigūnų korupcija

Be to, yra svarbu užtikrinti tinkamą komunikaciją.

2021 m. Belgijoje įvyko perversmas, kai, bendradarbiaujant su Prancūzijos ir Nyderlandų policija, buvo „nulaužtas“ koduotas komunikacijų tinklas „Sky ECC“, kuriuo itin mėgdavo naudotis nusikaltėlių gaujos.

Po to įvyko aibė areštų ir kratų, o šiuo metu Briuselyje vyksta teismo procesas dėl prekybos narkotikais, kuriame įtarimai pareikšti 120 asmenų.

„Suprantame, kad nusikaltėlių gaujos tuo nesidžiaugia ir dėl to kyla panika, kurią galbūt kursto ir išaugęs smurtinių išpuolių skaičius“, – pasakojo A. Verlinden.

Be to, iššifravus tinklu „Sky ECC“ siunčiamas žinutes, pasimatė ir aukšto lygio korupcija Belgijoje.

„Mes supratome, kad su šiais nusikaltėlių tinklais gali būti susiję muitinės, policijos, teismų pareigūnai bei teisininkai“, – paaiškino ji.

„Su korupcija kovoti reikia griežtai... Ir ta kova tęsiasi“, – sakė A. Verlinden. Pastaruoju metu narkotikų byloje buvo pareikšti kaltinimai dviem Belgijos policijos pareigūnams.

„Atvirai sakau – nemanau, kad gyvename narkotikų valstybėje. Bet nereikia toli keliauti ar prisiminti tolimos istorijos, kad suprastume, kokia (pavojinga) yra Italijos mafija. Savaime suprantama, tokioje padėtyje atsidurti neturėtume.“

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją