Kasdien prie Kauno automobilių turgaus įvažos lūkuriuoja dešimtys azijiečių. Vieni rūko sėdėdami ant atbrailos prie pėsčiųjų tako, kiti tiesiog stebi gatvę ir įvažiuojančius į turgaus teritoriją automobilius. Ir taip visą dieną. Pasirodo autovežis su maždaug 8 automobiliais. Azijiečiai pakyla. Ne, tai ne tas autovežis. Jų nedomina prancūzų gamybos automobiliai.

Kitas vilkikas atveža vokiškuosius „Volkswagen“, „Mercedes“, „Audi“. Autovežis, mėgindamas įsukti iš pagrindinio kelio sulėtina greitį. Azijiečiai pribėga prie vairuotojo ir klausia, kiek kainuoja viršuje esantis automobilis. Jie mėgina perrėkti vieni kitus. Taip labiau apsimoka, nes patekus į turgaus teritoriją automobilių kaina šoktelėja maždaug 20-30 proc.

Kasdien į automobilių turgų mašinas atgabena 50-100 autovežių.

Atvyksta ne tik kazachai

Manoma, kad šiuo metu Kauno automobilių turgaus prieigose yra apsigyvenę apie 300 azijiečių. Tai daugiausia kazachai. „Pastaruoju metu padaugėjo atvykėlių iš Kirgizijos ir Turkmėnijos“, - pastebėjo turgaus vadovas Valentinas Naujalis.

Jis tai sieja su užsakyta reklama minėtų valstybių spaudos leidiniuose.

Azijiečiai nekelia jokių problemų lietuviams. Jie palyginti yra ramūs, nors, pavyzdžiui, kirgizai ir turkmėnai nuo kazachų skiriasi grėsmingesniais veido bruožais. „Jie atrodo piktesni ir nuožmesni nei kazachai“, - sakė V.Naujalis.

Per mėnesį iš Lietuvos į Vidurinės Azijos valstybes gali būti išgabenama apie 100 tūkst. automobilių. Pasak V.Naujalio, be azijiečių turgus būtų apmiręs. „Niekada nevadinu jų „čiurkomis“, nors tokių epitetų kazachai, kirgizai ir turkmėnai sulaukia iš lietuvių, - kalbėjo V.Naujalis. – Kai atvykėlių sumažėja, tai lietuviams irgi neapsiverčia liežuvis užgaulioti atvykėlių“.

Tiesa, jis pajuokavo, kad azijiečiai ne tik išjudino turgaus prekybą, bet ir įnešė savotišką chaosą į vairavimo madas. Lietuviai esą pasidarė tokie pat nekantrūs, kaip ir prekeiviai iš tolimųjų valstybių.

Galėtų pragyventi pusmetį

Alibėjus Mirzabajevas Lietuvoje automobilius perka apie tris mėnesius. Pasak jo, Kirgizijos sostinėje pardavus Lietuvoje pirktus automobilius galima uždirbti apie 400 eurų.

„Pardavęs „Mercedes 600“ galėčiau uždirbti apie 1000 JAV dolerių (apie 2500 Lt). Biškeke (Kirgizijos sostinė – aut. pastaba) galėčiau pragyventi pusę metų nedirbdamas ir leisdamas sau įvairias pramogas“, - sakė A.Mirzabajevas.

Per vieną mėnesį, kai galioja viza, vienas azijietis Kaune, Marijampolėje ir kituose šalies miestuose nusiperka 5-10 automobilių.

Pasak A.Mirzabajevo, Kirgizijoje viskas kainuoja maždaug dešimt kartų pigiau nei Lietuvoje, nors pragyvenimo lygis yra panašus.

Azijiečiai Kaune ir Palemone daugiausia apsigyvena pas privačius asmenis. Nakvynė parai jiems kainuoja apie 258-50 litų. Atvykėliai dažniausia apsiperka „Urmo bazėje“ arba Pramonės prospekte esančioje „Maximos“ parduotuvėje.