„Pagal įsigaliojusią tvarką darbdaviui yra suteikta teisė apskaičiuoti mažesnius dienpinigių dydžius, jeigu mažesni konkretūs dydžiai diferencijuoti pagal objektyvius kriterijus. Šie objektyvūs kriterijai turi būti numatyti kolektyvinėje sutartyje, o jei jos nėra – vietiniame norminiame teisės akte“, – Eltai teigė A. Burba.
Jis aiškino, kad prieš nustatant dienpinigių dydžius, turi būti įvykdytos informavimo ir konsultavimo procedūros Darbo kodekso numatyta tvarka.
„Jeigu dienpinigių dydžiai nustatomi vietiniame norminiame teisės akte, darbuotojai su juo turi būti supažindinti raštu. Informacijos tinkamas pateikimas raštu laikomas tada, kai duomenys perduodami įprastai naudojamomis informacinių technologijų priemonėmis su sąlyga, kad įmanoma nustatyti informacijos turinį, jos pateikėją, pateikimo faktą ir laiką, taip pat sudarytos tinkamos galimybės ją išsaugoti“, – sakė „Linavos“ Inovacijų ir transporto politikos sekretorius.
„Neišmokėta dienpinigių už praėjusio kalendorinio mėnesio komandiruotės dienas dalis mokama kartu su darbo užmokesčiu nustatyta mokėjimo tvarka ir terminais“, – pridūrė jis.
Nuo 2022 m. liepos 1 d. dienpinigiai bus apskaičiuojami pagal Vyriausybės patvirtintus maksimalius dienpinigių dydžius arba mažesnius dienpinigių dydžius, tačiau dėl mažesnių dienpinigių dydžių profesinė sąjunga ir darbdavys galės susitarti kolektyvinėje sutartyje. Kai nėra tokios sutarties, dienpinigių dydžiai galės būti nustatyti vietiniame norminiame teisės akte. Abiem atvejais dienpinigių dydis turi būti ne mažesnis kaip 50 proc. Vyriausybės patvirtintų maksimalių dienpinigių dydžių.