Nesiimant jokių veiksmų, šventiniu laikotarpiu ir 2022 metais problema dar labiau aštrės, o vartotojai už prekes ir paslaugas mokės brangiau, sako vežėjai.

Asociacijos generalinio sekretoriaus Zenono Buivydo teigimu, vis labiau stringant pasaulinėms tiekimo grandinėms, kurių centre – krovinius gabenantys vežėjai, gali dar labiau vėluoti kai kurių prekių pristatymai Lietuvoje.

„Tai gali lemti vis labiau augančias produktų ir paslaugų kainas, o dėl to labiausiai nukentės vartotojai – prekes ir paslaugas perkantys žmonės, kuriems gali tekti mokėti brangiau ne už prekes, bet ir jų pristatymą. Juolab kad jau dabar stebimas kai kurių produktų kainų augimas ir vėluoja jų pristatymai. Esame pasiruošę bendradarbiauti su Vyriausybe ir teikiame pasiūlymus – tokius pat kaip IRU teikia visoms pasaulio šalių Vyriausybėms“, – sako Z. Buivydas.

Ypač sudėtinga situacija, pasak jo, dėl siuntų iš Kinijos, kurių pristatymai stringa, yra atšaukiami, su verslu iš Lietuvos nebesudaromos sutartys, o esamos kai kuriais atvejais net nutraukiamos. Be to, jau dabar dėl sutrikusių lustų tiekimo grandinių iš Kinijos, transporto įmonėms tenka laukti net 9 mėnesius ir ilgiau naujų vilkikų.

„Tokia situacija lemia, kad transporto sektorius save turi atrasti iš naujo, amortizuodamas klimato kaitos, koronaviruso (COVID-19) pandemijos, augančių degalų kainų ir tvarios plėtros iššūkius, kurie apsunkina sektoriaus funkcionavimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – sako Z. Buivydas.

Asociacijos viceprezidentas Vytas Bučinskas sako, kad trūkinėjančių ir lėtėjančių tiekimo grandinių krizę vis labiau aštrina profesionalių tolimųjų reisų vilkikų vairuotojų trūkumas.

„Šios srities profesionalų trūkumas mūsų šalies transporto įmonėse – ekstremaliai kritinis. Vis dažniau vilkikai stovi tušti, nes nėra kam vežti krovinių, vėluoja kai kurių prekių pristatymai ir auga jų kainos, o transporto įmonės patiria vis didesnius nuostolius, turi mokėti netesybas klientams dėl laiku nevykdomų sutartinių įsipareigojimų. Tad prašome Vyriausybės kuo greičiau sudaryti sąlygas įdarbinti vairuotojais piliečius ne iš Europos Sąjungos šalių“, – sako V. Bučinskas.

Šiuo metu Lietuvoje trūksta keliolikos tūkstančių vilkikų vairuotojų, o nuo kitų metų vasario, kai įsigalios nauji Mobilumo paketo reikalavimai, jų trūks dar labiau – beveik 30 tūkstančių. Tuo tarpu pasaulyje, IRU skaičiavimais, trūksta 24 proc. šios srities profesionalų.

Asociacijos prezidiumo nario Romo Vosyliaus teigimu, dar viena priežastis, lemianti aštrėjančią tiekimo grandinių krizę, yra degalų kainų didėjimas.

„Naftos, gamtinių dujų ir „AdBlue“ barelių kainos pastaruoju metu išaugo kone dvigubai, o tai sukėlė didelę finansinę naštą transporto įmonėms. Neabejotinai, tai turi tiesioginės įtakos augančioms pervežimų bei produktų kainoms. Dirbdamos mažomis sąnaudomis, vis daugiau transporto įmonių bus priverstos nustoti aptarnauti klientus, ypač tai skaudžiai atsilieps smulkiesiems, mažiesiems ir vidutiniams vežėjams“, – sako R. Vosylius.

Transporto verslo ekspertai įsitikinę, kad šalių Vyriausybėms nesiimant koordinuotų veiksmų, ekonomika, užimtumas ir vartotojai mokės didžiausią kainą, o pasaulio ir šalių ekonomikoms, kurios dar neatsigauna dėl koronaviruso pandemijos, iškils dar didesnis pavojus.

Asociacija „Linava“ ir tarptautiniai IRU ekspertai siūlo Vyriausybei atkurti prekybos srautus aktyviau skaitmenizuojant transporto sektorių. Būtina spartinti Jungtinių Tautų CMR konvencijos ir e-CMR protokolo, JT TIR konvencijos ir e-TIR naudojimą ir įgyvendinimą. Tai leistų pagreitinti krovinių judėjimą tarp sienų, mažėtų eilės prie valstybių sienų.

Sprendžiant profesionalių vairuotojų trūkumo problemą siūloma sudaryti galimybę tolimųjų reisų vilkikų vairuotojais dirbti nuo 18 metų, o autobusų – nuo 24 metų, kaip tai siūlo IRU kitų šalių Vyriausybėms ir atsakingoms Europos bei pasaulio institucijoms, keičiant tarptautinius ir nacionalinius teisės aktus. Taip pat lengvinti jų mokymą, vairuotojų vizų išdavimo procesus ir skatinti moteris rinktis šią profesiją.

ant degalų kainų augimą, siūloma sumažinti degalų akcizą arba taikyti užsienyje pasiteisinusias priemones, pavyzdžiui, sugrąžinti vežėjams dalį sumokėto akcizo mokesčio kaip tai kas ketvirtį daro Belgija, kuri grąžina apie 0,24 Eur už litrą, Prancūzija – 0,1517 Eur, Ispanija – apie 0,049 Eur, Italija, – 0,21 Eur, Slovėnija – 0,057 Eur už litrą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)