Ketvirtadienį Vilniuje pristatyta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) parengta 2022 metų Lietuvos ekonominė apžvalga.

„Lietuva yra antroji po Airijos pagal augimo tempus 2010–2020 metais. Airija dažniausiai vertinama kaip keltų tigras, Lietuva irgi panaši į Baltijos tigrą. Svarbu pabrėžti, kokia dabar yra situacija ir kaip visai gerai jums sekasi. Tikriausiai seksis ir kitais metais“, – savo pranešimą pradėjo jis.

A. Pereira toliau dėstė, kad po pandemijos ekonomikų augimo tempus tikrai paveikė karas Ukrainoje.

„Visame pasaulyje susiduriame su iššūkiais, augimas ne tik lėtėja dėl karo Ukrainoje, bet ir dėl didėjančios infliacijos.

Susidūrėme su tiekimo grandinės sutrikimais, infliacija tikrai buvo didesnė, bet karas infliaciją pakėlė į kitą lygį. Pakilo energijos, maisto kainos. Energijos kainos naudojamos kaip ginklas kare.

Lietuvoje didėja našumas ir atlyginimai. Aišku, infliacija taip pat didėja ir iššūkiai yra dideli. Tokia situacija yra daugelyje šalių, atsižvelgiant į infliaciją, perkamoji galia mažėja“, – kalbėjo jis.

EBPO ekonomistas susirinkusiems taip pat parodė Lietuvos neto migracijos grafiką, kurį apibūdino kaip vieną geriausių, ką gali rodyti po to, kai Lietuva prisijungė prie ES, atgavo Nepriklausomybę.

„Vertinant tuos, kurie išvažiuoja ir grįžta, santykis tikrai yra geras. Per pastaruosius kelerius metus, situacija buvo labai gera, pragyvenimo standartai nuolat didėjo ir gerėjo. Dabar yra daugiau grįžtančių lietuvių, nei išvažiuojančių.

Per geras politikos kryptis sugebate pritraukti lietuvius grįžti į savo šalį. Tai vienas geriausių rodiklių – 2020 ir 2021 metais neto migracija siekė apie 20 tūkst. asmenų. Tikrai galite didžiuotis savimi, nes pritraukiate lietuvius grįžti atgal“, – sakė jis.

A. Pereira pristatė, kad EBPO prognozuoja, jog Lietuvos BVP 2022 metais augs 1,6 proc., o 2023 metais – 1,3 proc.

Nedarbo lygis turėtų siekti atitinkamai 5,8 proc. ir 6,5 proc., infliacija (be maisto, energetikos, alkoholio ir tabako) – 9,8 proc. ir 7,8 proc., o valstybės skola – 52,8 proc. ir 55,1 proc.

„Palyginus su kitomis šalimis, ES ekonomika augs 0,3 proc., taigi augimas bus labai mažas, tad Lietuvos augimas bus geresnis.

Vokietijos augimas bus neigiamas, Prancūzijoje laukiama 0,3 proc. Kalbant apie Lietuvą, situacija tikrai yra gera. Galbūt nenuostabi, bet gera, lyginant su kitomis šalimis“, – sakė A. Pereira.

Pranešėjas dar pridūrė, jog tikėtina, kad energetikos kainos išliks aukštos 3 ar 4 metus.

„Manau, ministerija nerimauja dėl šio klausimo“, – pastebėjo jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)