Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) yra suformavusi 2,3 milijono preliminarių deklaracijų, pagal surinktus duomenis, kokių pajamų ar išlaidų pernai patyrė gyventojai. Maždaug 1,7 mln. gyventojų pakaks deklaracijas patvirtinti.

„Šiemet deklaravimas ankstyvas kaip niekada ir šiandien kovo 3 dieną mūsų gyventojams deklaracijos sukelti duomenys, na todėl ir sakome, kad tai yra ta diena“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė.
Stasė Aliukonytė-Šnirienė

Pernai deklaravimas prasidėjo balandžio 22 dieną. Pernai 86 proc. asmenų deklaracijas pateikė patys ir 71 proc. asmenų įvertino deklaravimo sistemą kaip puikią.

„Šiais metais deklaruojame nuotoliniu būdu, tokia yra ta situacija. Kodėl taip darom? Jau metų metai mes artėjam prie 100 proc. elektroniniu būdu pateiktų deklaracijų. Pernai vos keli šimtai deklaracijų buvo pateiktos popierinės“, – sako VMI atstovė.

Pernai 99,92 proc. deklaravijų pateikta elektroniniu būdu.

Iki trečiadienio daugiau nei du šimtai tūkstančių asmenų pajamas jau buvo deklaravę, kadangi duomenys į EDS sistemą keliami nuo pat sausio 1-osios.

Pernai deklaravimo terminas buvo pratęstas iki liepos, tačiau šiemet deklaravimas truks iki gegužės 3 dienos – ši data aktuali tiems, kurie turi mokesčių nepriemokų, kadangi po šios datos pradedamos skaičiuoti palūkanos.

„Pernai deklaravimo terminas buvo nukeltas iki liepos 1 dienos, tačiau prasidėjo balandžio 22 dieną. Tai realiai pats deklaravimas vyko pilnus du mėnesius, tai buvo nauja sistema, tai buvo ir pandemijos pirmoji banga, karantinas ir panašiai, daug sukininančių aplinkybių, šiemet mes turime daug patirties sukaupę, mūsų klientai taip pat, ir sakome, kad du mėnesiai yra pakankamas laikas pateikti deklaracijas, dėl to pratęsimų ir nesvarstome“, – sako S. Aliukonytė – Šnirienė.

Norintieji susigrąžinti pajamų mokesčio permoką, tą gali padaryti už 5 praėjusius metus, deklaruodami atitinkamų metų pajamas.

„Jei žmogus pateikė deklaraciją ir vėliau, svarbu pasakyti, kad susigrąžinimui prievolės teikti deklaraciją nėra, tai yra žmogaus interesas –jis tą gali daryti ir po gegužės 3 d., bendra tvarka VMI per 3 mėn. privalo grąžinti“, – paaiškino S. Aliukonytė – Šnirienė.

Liepos 31 diena yra terminas, iki kurios VMI grąžina mokesčių permokas. Jei deklaracijos pateikiamos vėliau, VMI pinigus grąžina per tris mėnesius, informavo S. Aliukonytė – Šnirienė.

Kas turi deklaruoti?

Pati aibė deklaruojančiųjų nesikeičia. VMI atstovė atkreipė dėmesį, kad privaloma deklaruoti pajamas vykdžiusiems individualią veiklą, pardavusiems turto, gavus palūkanų daugiau nei už 500 eurų ir panašiais atvejais.

Teikti pajamų deklaracijas privalo individualią veiklą vykdantys gyventojai, taip pat tie asmenys, kurių metinių pajamų suma viršijo nustatytą vidutinio darbo užmokesčio sumą bei kitų pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, gavę gyventojai.

Deklaruoti pajamas turi gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, jei buvo taikytas per mažas NPD.

Taip pat norintys pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti dalį mokesčių dėl patirtų išlaidų (būsto kredito palūkanas, studijų ar gyvybės draudimo įmokas ir kt.) Dėl 2020 m. užimtų pareigų turto deklaracijas turi pateikti politikai, valstybės tarnautojai ir kt., praneša VMI

91 proc. gyventojų pernai pajamas deklaravo laiku.

„Deklaruodami tiek individualią veiklą vykdantys žmonės, tiek kitas pajamas turintys, žinoma, turi sumokėti gyventojų pajamų mokestį“, – sako VMI atstovė.

Kas atsitiks, jei privaloma deklaracija nebus pateikta ir mokesčiai nebus sumokėti?

„Pirmuoju dalyku, vis tik sutarkime, labai svarbu, kad deklaruotų, bet kokiu atveju“, – sako S. Aliukonytė – Šnirienė.

Ji primena, kad nedeklaravus VMI gali pati apskaičiuoti mokėtinus mokesčius.

„O jei žmogus deklaravo, bet nesumokėjo, pradeda veikti galiojantys reglamentai ir mechanizmai. Po gegužės 3 dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai ir atitinkamai po kelių paraginimų, jei žmogus nesumoka, VMI pagal turimas kompetencijas pradeda išieškojimo veiksmus. Primygtinai primename, esant bet kokiais sudėtingesnei situacijai, kreiptis dėl mokestinės paskolos sudarymo“, – sako VMI atstovė.

Už 2019 m. 355 tūkst. gyventojų deklaravo mokėtiną 192 mln. GPM sumą – vidutiniškai po 541 eurą. Palyginimui, prieš metus 402 tūkst. gyventojų deklaravo 178 mln. eurų mokėtiną GPM, arba po 443 eurus.

848 tūkst. gyventojų pernai lėšas susigrąžino – už 2019 m. deklaruota 185 milijonų eurų GPM permokos suma. Vidutiniškai šiems gyventojams sugrįžo po 218 eurų, praėjusią savaitę skelbė VMI.

Galima teikti prašymus dėl paramos skyrimo

GPM dalies paramos skyrimo tvarka ir forma nesikeičia. Paremti norimas organizacijas, politines partijas, profsąjungas ar meno kūrėjus gyventojai gali iki gegužės 3 d. Pernai daugiau nei 470 tūkst. gyventojų paramai skyrė apie 20,1 mln. eurų.

„Kartu su teikimu pajamų deklaracijos ir dėl sumokėjimo tiek susigrąžinimo dalies GPM, visada vyksta dar vienas darbas – gyventojai gali pateikti savo apsisprendimą VMI skirti paramą, paramos gavėjams, politinėms partijoms, profsąjungoms, meno kūrėjams“, – priminė S. Aliukonytė – Šnirienė.
Stasė Aliukonytė-Šnirienė

Tą būtina padaryti laiku – iki gegužės 3 dienos, kitu atveju prašymas negaliotų. Norint teikti prašymą dėl paramos skyrimo, pajamas deklaruoti būtina.

Šie metai yra paskutiniai, kai dar bus priimamos popieriniai prašymai – nuo kitų metų prašymai dėl paramos skyrimo bus teikiami tik elektroniniu būdu.

Mokesčius galima atidėti dėl pandemijos

Individualią veiklą vykdantiems gyventojams, kurie yra įtraukti į VMI sudarytą nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą bei jokios veiklos nevykdantiems asmenims iki birželio 30 d. yra taikomos mokestinės pagalbos priemonės – iki šios dienos mokesčių nepriemokai, susidariusiai nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d., nebus skaičiuojami delspinigiai ar pradėti išieškojimo veiksmai.

„Jeigu nuo pandemijos nukentėję gyventojai susidariusių mokesčių negali sumokėti, iki balandžio 30 d. jie gali kreiptis į VMI dėl mokestinės paskolos sutarties be palūkanų“, – paaiškina VMI atstovė.

Neįtraukti į nukentėjusių sąrašą individualią veiklą vykdantys gyventojai, tačiau taip pat patyrę finansinių sunkumų dėl pandemijos, gali teikti prašymą per „Mano VMI“ taikyti mokestines pagalbos priemones.

Jei gyventojo veikla nebuvo įtraukta į apribotų EVRK veiklų sąrašą ir gyventojas nebuvo įtrauktas į nukentėjusių sąrašą, tačiau mokesčių sumokėti laiku neturi galimybės, jis gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokesčių nepriemoką dalimis jam patogiu grafiku įprasta tvarka.

Dažniausia klaida – nenurodyti pajamų

VMI pastebi, kad kartais gyventojams tenka tikslinti pateiktas deklaracijas. Dažniausiai pasitaikančios klaidos yra šios:


Šimtai tūkstančių gyventojų naudojasi lengvatomis
VMI duomenys rodo, kad daug gyventojų naudojosi lengvatomis. Pernai, deklaruojant pajamas už 2019 m., pati populiariausia lengvata – už gyvybės draudimo įmokas, ja naudojosi 273 tūkst. gyventojų.

52,8 tūkst. gyventojų naudojosi galimybe susigrąžinti sumokėtų būsto kredito palūkanų dalį.

Kita populiari lengvata – susigrąžinti GPM už studijų įmokas, čia 45,7 tūkst. gyventojų susigrąžino sumokėto pajamų mokesčio.

Pernai atsirado galimybė susigrąžinti GPM ir už automobilių remonto paslaugas (naudojosi 14,4 tūkst.), už pastatų remonto paslaugas, (7 tūkst. gyventojų) ir už auklių paslaugas (377 gyventojai).

Konsultacijos – telefonu

Deklaravimo laikotarpiu konsultacijas telefonu teiks ir deklaracijas padės pildyti mokesčių specialistai visoje šalyje, paskambinus numeriu 1882.

„Gyventojai, kurie Mano VMI paskyroje užsisakys autentifikavimo pagal telefono numerį paslaugą, skambučio metu konsultacijos sulauks greičiau, nes sistema atpažins skambinantįjį ir suteiks jam pirmenybę“, – akcentuoja S. Aliukonytė – Šnirienė, pridurdama, jog ši sistema yra skirta identifikuoti gyventojus, kurie jau naudojasi VMI elektroninėmis paslaugomis ir jiems VMI konsultantai gali greičiau padėti.

Naujovės – papildomos funkcijos

VMI šiemet įdiegė ir dar keltina įdiegti papildomų naujų funkcijų į EDS. Pranešimus apie išlaidas dabar galima teikti pagal įdiegtą vedlį.

„Šiuo principu šiais metais gyventojams pristatėme naują pranešimo apie išlaidas pildymo vedlį, kurio dėka gyventojai iki vasario 15 d. teikė pranešimus apie išlaidas (PRC912) už jiems 2020 m. suteiktas būsto, automobilio remonto ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas. Pranešimo apie išlaidas vedlys taip pat veikia klausimų – atsakymu principu, o pateikti duomenys bus perkelti į Pajamų mokesčio deklaracijas, todėl papildomai jų suvesti deklaruojant pajamas nebereikės“, – paaiškina S. Aliukonytė – Šnirienė

EDS funkcionalumas buvo patobulintas ir yra sukurta papildoma skiltis „Ataskaitos“ – joje yra galimybė naudotis ataskaitomis, kurios padės buhalteriams, įmonių vadovams atrasti netikslumus, peržiūrėti mėnesinius ar metinius duomenis. Pateiktų deklaracijų ir failų ataskaita skirta peržiūrėti pateiktų deklaracijų ir deklaracijų failų sąrašus.

Artimiausiu metu VMI ketina įdiegti ir daugiau papildomų funkcijų. Tarp jų – nepateiktų ir nepatikslintų deklaracijų ataskaita, kur gyventojai galės peržiūrėti privalomas, bet nepateiktas ar nepatikslintas, klaidingas deklaracijas. Buhalteriai gaus ilgai lauktą galimytbę eksportuoti pažymos kortelę apie pajamas ir išlaidas „Excel“ formatu

Panaikintas apribojimas dėl lengvatos taikymo tik už pirmąją aukštojo mokslo kvalifikaciją ar pirmąją profesinę kvalifikaciją. Mokesčio lengvata bus taikoma, neatsižvelgiant į tai, už kelintas studijas ar profesinį mokymą gyventojas sumokėjo. Šia lengvata studijuojantys galės pasinaudoti jau nuo šių metų užpildę pajamų deklaraciją už 2020 m.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (79)