Taip Lietuva priartėjo dar vienu žingsniu prie vadinamojo elitinių valstybių klubo. Narystė jame pirmuosius ketverius metus Lietuvai kainuos po 2,8 mln. eurų, o vėliau turėtų sumažėti iki maždaug 1,8 mln. eurų.
Tačiau tam, kad Lietuva taptų visateise nare, reikia, kad sutartį deponuotų Prancūzijos vyriausybė.
„Oficiali Lietuvos narystė prasidės tuomet, kai ratifikavimo dokumentai bus deponuoti Prancūzijos vyriausybėje“, - Seimo posėdyje sakė užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius.
Anot jo, siekiama formalumus dėl narystės užbaigti iki liepos penktos dienos, kai Lietuvoje lankysis EBPO generalinis sekretorius Angelis Gurria.
Galutinai Seimas ratifikavimui turėtų pritarti ketvirtadienį.
Tai yra formalus veiksmas, tačiau būtinas tam, kad gegužę stojimo sutartį pasirašiusi Lietuva taptų visateise organizacijos nare. Stojimo sutartį pasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
EBPO būstinėje Paryžiuje pasirašius stojimo sutartį, Lietuva tapo 36-ąja organizacijos nare, o kartu su ja įstojusi Kolumbija - 37-ąja.
Prisijungus prie EBPO, Lietuvai atsiveria galimybė sulaukti ekspertų rekomendacijų ir analizių, kaip tobulinti šalies ekonomiką, sveikatos apsaugą, švietimo sistemą ir kitas sritis. Preliminariai skaičiuojama, kad tai Lietuvai atsieis po 2,5-3,5 mln. eurų per metus.
Lietuva EBPO nare tapo paskutinė iš Baltijos šalių. Paraišką stoti į organizaciją šalis pateikė dar 2002 metais, 2012-aisiais ją atnaujino, o 2015 metais sulaukė oficialaus kvietimo pradėti stojimo procesą. Šių metų gegužės pradžioje, pritarus 21 EBPO komitetui, Lietuva pakviesta tapti EBPO nare.
Stojimo metu Lietuva pakeitė daugiau nei 200 teisės aktų ir, EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotojos Mari Kiviniemi teigimu, parodė aiškų norą tapti nare, nes reformas įgyvendino labai sparčiai.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija buvo įkurta 1961 metais JAV ir Kanadai prisijungus prie Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacijos, vienijusios Europos šalis bendram tikslui - atstatyti po Antrojo pasaulinio karo sugriautą ekonomiką. Organizacijos centrinė būstinė yra įsikūrusi Paryžiuje. Metinis EBPO biudžetas siekia apie 370 mln. eurų.