Taip siūloma nuo birželio 1 dienos liberalizuoti alkoholio kontrolės draudimus.
Kaip aiškinamajame rašte teigia projekto rengėjai, perteklinis reguliavimas daro neigiamą įtaką smulkiajam verslui bei turizmui, o dėl susidariusios koronaviruso (COVID 19) situacijos siekiant sumažinti ekonominę žalą reikia sudaryti visas sąlygas verslui bei turizmui.
Taip pat pažymima, kad dėl karantino piliečiai bei šalies svečiai turi turėti visas galimybes laisvalaikio ir pasilinksminimo formas perkelti į lauko erdves, kad susidarytų kuo mažesni žmonių sambūriai vidaus patalpose.
Įstatymo projektą parengė Seimo nariai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Simonas Gentvilas, Eugenijus Gentvilas, Ričardas Juška, Virgilijus Alekna, Juozas Baublys, Kęstutis Glaveckas, Jonas Liesys, Gintaras Vaičekauskas.
„Akivaizdu, kad nepaisant iki šiol galiojusių įvairiausių, net pačių absurdiškiausių, alkoholio draudimų, iš esmės Lietuvoje pasikeitė tik alkoholinių gėrimų pardavimo laikas. Visas tas šaršalas, visa ta vadinamoji kova su alkoholizmu šalyje buvo ir yra tik parodomasis šou, nes su pačiu alkoholizmo reiškiniu iš esmės net nebandoma kovoti.
Tiesiog „valstiečiams“ reikėjo surasti atpirkimo ožį. Ir jis buvo surastas – mąstantis, turintis saiko jausmą ir akių nedraskantis pilietis. Ir verslas. O dar driokstelėjo viešą gyvenimą sustabdžiusi ir verslą paralyžiavusi pandemija. Karantinas anksčiau ar vėliau baigsis. Gyvenimas normalizuosis. Šiuo atveju, norint, kad žmonės po krizės ir karantino vėl pajustų gyvenimo skonį, o paslaugų verslas pradėtų kilti iš dugno, valdžia jam turėtų bent netrukdyti, t. y. atšaukti perteklinius, parodomuosius draudimus“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Vaičekauskas.
Siūlymas įtrauktas į antradienio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę.
Asta Kubilienė: pasirinktas verslo gaivinimo modelis neatlaiko kritikos
Į šiuos siūlymus sureagavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.
„Toks siūlymas tiesiog pribloškia. Jeigu ankščiau, prekiaujant minėtose vietose, buvo apribotas alkoholinių gėrimų stiprumas, tai dabar yra siūloma leisti prekiauti visais alkoholiniais gėrimais, pavyzdžiui, degtine paplūdimiuose. Įstatymo aiškinamajame rašte teigiama, kad dėl susidariusios koronaviruso situacijos, siekiant sumažinti ekonominę žalą, reikia sudaryti visas sąlygas verslui ir turizmui.
Be to, nurodyta, kad, priėmus įstatymą, neigiamų pasekmių nenumatoma. Tačiau šiuo atveju neigiamos pasekmės visuomenės ir asmens sveikatai, ekonomikai, ir šalies finansams yra akivaizdžios. Tai patvirtina mūsų netolima praeitis, kai šalies ekonominių praradimų, susijusių su alkoholio vartojimo žala, nekompensavo įplaukos iš alkoholio verslo. Turime pripažinti, kad pasirinktas „verslo gaivinimo“ modelis, prisidengus COVID-19, neatlaiko jokios kritikos“, – sako A. Kubilienė.