„Šis klausimas tapo tokiu jautresniu, nors jis yra rutininis. Tie klausimai, kurie nėra išsprendžiami ankstesnėse sesijose, kuriuos teikia Vyriausybė, paprastai į perkeliami į kitas sesijas, įrašomi į sesijos darbų programas. Tas įvyko ir dabar, tik, matyt, tas rinkiminis fonas yra tapęs jautresniu (...) Tikrai Vyriausybė nieko naujo nesiūlo, nėra teikiami kitokie siūlymai negu buvo anksčiau teikti“, – antradienį LRT radijui kalbėjo M. Lingė.
Pasak Seimo nario, frakcija norėtų priimti pakeitimus dar šią sesiją, kadangi nuo jų gali priklausyti ar Lietuva gaus subsidijas iš Europos Komisijos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) lėšų pavidale.
„Jeigu susidarytų galimybės jų imti vienokia ar kitokia apimtimi, įgyvendinant ir mūsų įsipareigojimus Europos Komisijai dėl reformų ir gauti tam numatytas dideles išmokas dotacijų pavidalu, būtų neatsakinga nesiekti, kad mes įgyvendintume ir reformas, ir gautume subsidijas iš Europos Komisijos“, – pabrėžė konservatorius.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė sveikino diskusijas dėl mokesčių sistemos pertvarkos, tačiau nuogąstavo, jog priešrinkiminiame fone šis klausimas gali atitraukti dėmesį nuo svarbesnių sesijos darbų.
„Manau, kad sprendimus dėl mokesčių turėtų priimti kitos kadencijos Seimas ir labai tikiuosi, kad neapsunkinsime šios sesijos priešrinkimine nuotaika, (...) neužgošime realių darbų ir mokesčių klausimas nebus dominuojantis šioje sesijoje“, – teigė A. Norkienė.
Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas prognozuoja, jog mokesčių sistemos pertvarkos klausimas atiteks kitos kadencijos Seimui. Kita vertus, jis neatmeta galimybės, jog sprendimą pasiekti gali ir šis Šeimas, jei valdantiesiems pavyks rasti bendrą kalbą su Socialdemokratų partija ir atsižvelgti į jų siūlymus.
„Nematyčiau nieko blogo, jei ši Vyriausybė rastų bendrą kalbą su opozicija dėl mokesčių sistemos pertvarkos. Socialdemokratų siūlymai ir pastabos kol kas nėra girdimi, na, ir gali taip nutikti, jog mokesčių reformos klausimas persikels į kitos kadencijos Seimą“, – sakė G. Paluckas.
„Noriu pabrėžti, kad tai yra susiję su taip vadinamomis RRF lėšomis. Kitas metais nusimato 6 mokėjimo prašymų pateikimai Europos Komisijai, tai yra šimtai milijonų eurų“, – aiškino jis.
Tuo metu parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius pristatė Laisvės partijos poziciją mokesčių sistemos pertvarkos klausimu. Anot jo, šiuo metu nauji mokesčiai yra nereikalingi, o augant ekonomikai valstybė natūraliai surinks daugiau lėšų į biudžetą.
„Šis Seimas priėmė mokestinius pakeitimus gynybos fondui finansuoti. Mes, Laisvės partija, sakome: palikime žmones ramybėje, daugiau jokių naujų mokesčių, ekonomika auga, galima finansuoti socialines paslaugas iš papildomo biudžeto surinkimo“, – kalbėjo jis.
ELTA primena, kad praeitais metais po ilgo laukimo Finansų ministerijos pristatyta ir Seime pateikta mokesčių reforma. Paketą sudarė septynių įstatymų projektų pakeitimai, iš kurių trys teikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM). Buvo numatyti didesni mokesčiai daliai dirbančiųjų individualiai, daugiau asmenų priėmus reformą turėtų mokėti nekilnojamojo turto mokestį, keistųsi kai kurių lengvatų taikymo tvarka, būtų įvesta minimali nedarbo išmoka, tačiau reforma užstrigo.
Nors birželį po pateikimo buvo pritarta visam paketui, tačiau rugpjūčio pabaigoje posėdžiavusi koalicinė taryba sutarė apie prieštaravimų tarp valdančiųjų sukėlusią mokesčių reformą toliau diskutuoti atskirais etapais.
Spalio mėnesį buvo grįžta prie nekilnojamo turto (NT) mokesčio, svarstymo stadijoje jam buvo pritarta, projektą parėmus keliems socialdemokratams, tačiau projektui paramos neišreiškė koalicijos partneriai „laisviečiai“.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė kitos Seimo kadencijos metu žada įgyvendinti mokesčių reformą ir pertvarkyti sistemą. Anot jos, mokesčiai turi būti visiems suprantami, teisingi ir jų turi būti pakankamai surinkta, kad būtų prieinamos viešosios paslaugos.
V. Blinkevičiūtė tikina norinti, kad mokesčių reforma ateinančios Seimo kadencijos metu būtų įgyvendinta jau pirmaisiais metais. Anot jos, socialdemokratai gavę pasitikėjimą iš rinkėjų, netrukus pradėtų darbus šiuo klausimu.