Pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkančio Registrų centro duomenimis, 2023 metais e. aukcionų ir varžytynių portale buvo paskelbta beveik 12 tūkst. naujų e. aukcionų ir varžytynių – beveik dešimtadaliu daugiau nei 2022-aisiais (11 tūkst.). Pernai įvyko beveik 4,3 tūkst. e. aukcionų ir varžytynių (2022 metais – 3,9 tūkst.), o jų metu parduoto turto vertė viršijo 123 mln. eurų (2022 metais – 127 mln. eurų).

Antstolių skelbtose varžytynėse 2023 metais parduota turto už 26,1 mln. eurų (2022 metais – 28,6 mln. eurų), savivaldybių aukcionuose – už 12,2 mln. eurų (35,7 mln. eurų), nemokumo administratorių varžytynėse – už 5,4 mln. eurų (3,4 mln. eurų), kitų institucijų aukcionuose – už 32,4 mln. eurų. Praėjusiais metais taip pat įvyko Turto banko organizuoti aukcionai už 47,6 mln. eurų (33,8 mln. eurų).

„Didžiausią paklausą 2023 metais turėjo elektroninėse varžytynėse parduodami nekilnojamojo turto objektai, ypač – žemės sklypai. Ir didžioji dalis jų parduota brangiau nei rinkos kaina. Nepaisant to, kad pradinė išvaržomo turto pardavimo kaina būna 20 proc. mažesnė už rinkos.“, – sako antstolė, Antstolių garbės teismo narė Brigita Tamkevičienė.

Jos žodžiais, praskolinto turto savininkams varžytynių nereikia bijoti, kadangi didelis dalyvių skaičius dabar sudaro galimybes parduoti turtą už maksimalią kainą.

Rekordiniai metai

Vienas iš aktyviausių Registrų centro prižiūrimo e. aukcionų ir varžytynių portalo naudotojų Turto bankas praėjusiais metais aukcionuose pardavė 668 įvairius valstybei nereikalingus nekilnojamojo turto objektus ir gavo beveik 60 mln. eurų pajamų. Tai yra didžiausia pardavimų suma Turto banko veiklos istorijoje.

Asociatyvi nuotrauka

Rekordinis 2023 metų sandoris buvo fiksuotas Vilniuje, pardavus buvusią oro gynybos bazę Kalnėnuose, Rukainių g., kurio vertė viršijo 12 mln. eurų.

„Tokie sandoriai parodo, kad investuotojai yra pasirengę daryti didelius žingsnius rinkoje, o mes esame pasiruošę ir šiemet jiems pasiūlyti patrauklių objektų.

Stebime ir įdomią tendenciją – vystytojai, investuotojai ima kooperuotis, aukcionuose dalyvauja kartu, o neretai pasitelkia ir sutelktinio finansavimo platformas sandorio finansavimui“, – teigia Turto banko Pardavimų departamento direktorė Guoda Gurauskaitė.

Tarp aukcionų laimikių – motorinė valtis, žvejybos reikmenys ir orlaivis

Registrų centro duomenimis, vien tik per pastarąjį ketvirtį (2023 metų spalio-gruodžio mėnesius) buvo paskelbta beveik 3 tūkst. naujų e. aukcionų ir varžytynių, įvyko 1,1 tūkst. e. aukcionų ir varžytynių, o jų metu parduoto turto vertė siekė 25,5 mln. eurų.

Antstolių skelbtose varžytynėse ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį parduota turto už 6,7 mln. eurų, savivaldybių aukcionuose – už 1,9 mln. eurų, nemokumo administratorių varžytynėse – taip pat už 1,9 mln. eurų, kitų institucijų aukcionuose – už 0,9 mln. eurų. Ketvirtąjį ketvirtį taip pat įvyko Turto banko organizuoti aukcionai už 14,2 mln. eurų.

Brangiausiai per pastarąjį ketvirtį e. aukcionuose ir varžytynėse siūlytu objektu tapo Lietuvos antstolio areštuotas Nigerijos skrydžių bendrovės „Arik Air“ lėktuvas „Boeing 737“ – varžytynių laimėtojas už jį sutiko sumokėti beveik 4,9 mln. eurų.

Pasak orlaivio varžytynes organizavusio antstolio Mareko Petrovskio, e. varžytynių laimėtojo pasiūlyta kaina pradinę pardavimo kainą viršijo daugiau kaip 32 tūkst. eurų.

„Susidomėjimas buvo didžiulis, nes Vokietijos išieškotojo atstovai pasirūpino tarptautine informacijos sklaida. Domėjosi potencialūs pirkėjai iš JAV, Argentinos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių. Galiausiai į e. varžytynės užsiregistravo du dalyviai, iš kurių vienas ir pasiūlė tokią kainą“, – pasakoja antstolis M. Petrovskis.

Į brangiausiųjų e. aukcionuose parduotų objektų penketuką taip pat pateko Turto banko realizuotas nekilnojamasis turtas: Administracinės patalpos Kaune, Demokratų g. (2,3 mln. eurų), administracinis pastatas Klaipėdoje, Jūros g. (2,2 mln. eurų), administracinės patalpos Vilniuje, Algirdo g. (1,7 mln. eurų) ir bendrabutis Klaipėdoje, Jaunystės g. (1,2 mln. eurų).

Dugninė meškerė

Žvejybos entuziastus sudomino mažiausiai du praeitą ketvirtį įvykę elektroniniai aukcionai. Viename iš jų nemokumo administratorius realizavo bankrutuojančios bendrovės turtą – žvejybos reikmenis, žūklės prekių parduotuvės atsargas. Šiose varžytynėse dalyvavę 10 dalyvių pradinę turto pardavimo kainą padidino daugiau nei dukart. Kitame aukcione, kurį organizavo Valstybės sienos apsaugos tarnyba, dalyvavo net 35 dalyviai – visi jie varžėsi dėl motorinės valties. Pradinė turto kaina buvo vos 1 tūkst., bet varžymasis vyko itin intensyviai ir paskutinis dalyvio pasiūlymas siekė 6,7 tūkst. eurų.

Be to, kaip pastebi, Registrų centro specialistai, e. aukcionų ir varžytynių platforma tampa vis populiaresnė ieškant nuomininkų. Vien per praėjusius metus buvo paskelbta per 200 elektroninių nuomos konkursų, kurie sulaukė ne ką mažesnio dalyvių skaičiaus.

Elektroninę turto realizavimo paslaugą Registrų centras teikia nuo 2013 metų. Nuo elektroninių paslaugų sukūrimo įvyko apie 30 tūkst. elektroninių varžytynių ir aukcionų, kuriuose turto parduota už daugiau nei 975 mln. eurų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją