Susirūpinimas dėl to, ar Rusija kovą įvykdys palūkanų mokėjimus, verčia investuotojus susimąstyti, kam dar iškilo grėsmė nepajėgti įvykdyti mokėjimų. Tai padidino draudimo nuo įsipareigojimų nevykdymo besivystančiose ekonomikose kainą iki aukščiausio lygio nuo 2020 metų pandeminės sumaišties laikų.

Daugelis investuotojų nelaukė, kol paaiškės, kas ir kaip. Fondai šiemet atsikratė obligacijų iš besivystančių ekonomikų ir jų nutekėjimas, kovo 16 d. duomenimis, siekė 14,3 mlrd. dolerių, teigia „Bank of America Corp.“ (BAC), cituodama „EPFR Global“ duomenis.

„Per mano ilgą tyrimų istoriją užkrato plitimas buvo viena iš pasikartojančių temų, – sakė Pasaulio banko (PB) vyriausioji ekonomistė Carmen Reinhart. – Mes turime nuolat „laikyti ranką ant pulso“, nes yra daug nežinomųjų.“

Įmonių ir valstybių obligacijų, denominuotų JAV doleriais, kiekis šiuo metu prekiaujamas sumažintu tarifu jau viršijo 500 mlrd. JAV dolerių. Ši tendencija apima vis besiplečiantį keturiolikos valstybių ratą, kuriame dominuoja jau ir taip sunkiai po COVID pandemijos atsigaunančios šalys.

Sankcijų smūgis

Prasidėjus karui Ukrainoje, į sąrašą įtraukta ir pati Rusija bei kaimyninė Baltarusija, abi nukentėjusios nuo ekonominių sankcijų.

Pirmasis svarbus klausimas, iškylantis investuotojams: ar Rusija, atkirsta nuo tarptautinių mokėjimų ir susidurianti su gilia recesija, gali išvengti nemokumo.