Skirtingai nei ankstesnės kartos, Z kartos darbuotojai nėra linkę pritarti hierarchinėms struktūroms, nesuprasdami jų pagrindimo. Jie mieliau abejoja, aiškinasi ir dažnai meta iššūkį nusistovėjusioms normoms ir praktikai, ieško darbo vietų, kurios atitiktų jų asmenines vertybes ir įsitikinimus.

Be to, Z karta teikia didelę reikšmę įvairovei, įtraukčiai ir darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyrai. Šie darbuotojai įvairovę vertina ne tik pagal rasę ir lytį, bet ir pagal mąstymą, kilmę ir patirtį. Jie nori dirbti įmonėse, kurios daro teigiamą socialinį poveikį ir laikosi etikos standartų.

Z kartos jaunuoliai yra verslūs ir vertina individualizmą, tačiau jie puikiai jaučiasi bendradarbiaujančioje aplinkoje, skatinančioje komandinį darbą. Vadovai, norintys veiksmingai integruoti šios kartos darbuotojus į savo kolektyvą, turi sukurti įtraukią, palankią ir lanksčią darbo aplinką, atitinkančią jų lūkesčius. Tai apima prasmingo darbo galimybių suteikimą, reguliaraus grįžtamojo ryšio užtikrinimą ir paramą jų profesiniam augimui bei psichologinei gerovei.

Audra Stankevičienė

Realistiškų lūkesčių nustatymas ir informacijos teikimas

Z karta yra įpratusi gauti aiškią, išsamią informaciją. Vadovai neturėtų manyti, kad Z kartos darbuotojai instinktyviai žinos darbdavio standartus ar lūkesčius. Jaunąją kartą reikia įvesti ir mokyti apie sistemas, etiką, struktūrą ir jums, rodos, elementarias taisykles. Todėl labai svarbu iš pat pradžių nustatyti aiškius, realistiškus lūkesčius, susijusius su darbo rezultatais, darbo kokybe ir terminais. Aiškiai apibrėžti tikslai ir pareigos padeda Z kartos darbuotojams suprasti, kaip atrodo sėkmė, ir sumažina bet kokią dviprasmybę, kuri gali sukelti sumaištį ar nusivylimą, kurio jaunosios kartos atstovai labai nemėgsta.

Ne mažiau svarbu nuolat teikti informaciją. Z kartos darbuotojai vertina informaciją, padedančią jiems susigaudyti savo funkcijose ir tobulinti įgūdžius. Ją reikia pateikti apie viską, nes nėra savaime suprantamų dalykų. Ir tą daryti trumpai ir tiksliai: kaip Google, ChatGPT ar Siri.

Pozityvumo bei prasmės paieškos

Norint iš tiesų sudominti Z kartą, labai svarbu sukurti tokią darbo aplinką, kuri atitiktų jų prasmės ir įtraukties troškimą. Šie darbuotojai ieško ne tik atlyginimo, bet ir nori jausti, kad jų darbas yra svarbus. Aiškiai informuokite apie savo įmonės misiją ir parodykite, kaip kiekvienas komandos narys prisideda prie didesnių, paveikių tikslų įgyvendinimo. Pavyzdžiui, įtraukite juos į projektus, kurie naudingi bendruomenei arba sprendžia aktualias socialines problemas – tai gali gerokai sustiprinti jų prasmės ir pilnatvės jausmą. Jaunas žmogus nebenori būti tik sraigteliu mašinoje.

Pozityvios kultūros puoselėjimas reiškia, kad reikia skatinti įsitraukimą ir bendradarbiavimą. Z karta puikiai jaučiasi tokioje darbo vietoje, kur gali saugiai reikšti savo mintis ir žino, kad jų indėlis yra vertinamas. Skatinkite skirtingų kartų mentorystę ir komandinį darbą, kad palengvintumėte abipusį mokymąsi ir pagarbą. Tai ne tik padeda išnaudoti įvairias perspektyvas, bet ir kuria palankią ir pagarbią atmosferą. Formuodami kultūrą, kurioje vertinama įvairovė ir skatinamas bendrumo jausmas, galite išlaikyti Z kartos darbuotojus įsitraukusius ir motyvuotus.

Nuolatinis grįžtamojo ryšio teikimas

Kuriant tvirtus santykius su Z kartos darbuotojais, reikėtų atsisakyti senamadiškų metinių pokalbių ir taikyti lankstesnį požiūrį. Ši karta reikalauja nuolatinio grįžtamojo ryšio realiuoju laiku. Jie ne tik nori sužinoti, ką padarė ne taip, bet ir išgirsti, ką padarė gerai ir kaip gali toliau tobulėti. Toks nuolatinis bendravimas padeda šiems darbuotojams jaustis įvertintiems ir palaiko jų motyvaciją bei įsitraukimą.

Grįžtamasis ryšys Z kartai turėtų būti konkretus, konstruktyvus ir subalansuotas. Pabrėžkite jų pasiekimus, kad padidintumėte jų pasitikėjimą savimi, ir atkreipkite dėmesį į tobulintinas sritis, kad galėtumėte nukreipti juos tobulėjimo link. Kiekvieno pokalbio pabaigoje turėtų būti palaikymas ir paskatinimas, pavyzdžiui: aš tavimi tikiu, kad tu gali; jei reikės pagalbos, – aš čia ir pan.

Ypatingas dėmesys lankstumui ir emocinei sveikatai

Z kartai lankstumas ir gera savijauta – esminiai teigiamos darbo patirties komponentai. Šie darbuotojai lankstumą laiko pagrindine teise ir vertina galimybę savarankiškai pasirinkti, kur ir kaip dirbti. Po pandemijos jie teikia pirmenybę hibridiniams darbo modeliams, kurie leidžia pasiekti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą. Įmonės, kurios taiko lanksčią darbo politiką, pavyzdžiui, nuotolinio darbo galimybes ir lankstų darbo grafiką, lengviau pritrauks ir išlaikys Z kartos talentus. Toks lankstumas padeda jiems išsaugoti darnų gyvenimą, mažina stresą ir didina bendrą pasitenkinimą darbu.

Jauniesiems specialistams kalbėti apie jausmus ir psichikos sveikatą yra taip pat įprasta, kaip ir apie tai, ką valgė pietums. Jie atvirai dalinasi savo emocine būsena. Vadovai turėtų priimti šią normą, suprasdami, kad Z kartos darbuotojai laisvai reikš savo emocijas nebūtinai ieškodami pagalbos. Svarbu pripažinti jų emocijų raišką kaip kasdienybės dalį bei ne visada skubėti siūlyti sprendimus, nebent būtų aiškiai paprašyta.

6 patarimai, kurie padės sėkmingai vadovauti Z kartos darbuotojams:

  1. Įsisavinkite technologijas: Z karta yra skaitmeninė karta. Užtikrinkite, kad jūsų organizacija naudotų šiuolaikines technologijas ir įrankius.

  2. Skatinkite įvairovę ir įtrauktį: vertinkite įvairialypę patirtį ir požiūrius, įtraukite darbuotojus į sprendimų priėmimą.

  3. Suteikite prasmingą darbą: parodykite, kaip jų darbas prisideda prie didesnių socialinių tikslų ir įmonės misijos.

  4. Būkite lankstūs: siūlykite hibridinius darbo modelius ir lanksčius darbo grafikus.

  5. Teikite nuolatinį grįžtamąjį ryšį: konkretus ir konstruktyvus grįžtamasis ryšys padeda išlaikyti motyvaciją ir įsitraukimą.

  6. Rūpinkitės emocine sveikata: atvirai kalbėkite apie emocijas ir psichikos sveikatą, pripažinkite jų svarbą kasdienybėje.

Vadovai, kurie geba prisitaikyti prie šių poreikių ir vertybių, galės sėkmingai vadovauti Z kartos darbuotojams, skatindami jų profesinį augimą ir emocinę gerovę. Tokiu būdu organizacijos galės pritraukti ir išlaikyti talentingiausius šios kartos atstovus, užtikrindamos savo sėkmę ateityje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją