Susirasti tinkamą vietą praktikai, kur galėtum pritaikyti per mokslo metus įgytas žinias – užduotis ne iš lengvųjų. Tuo įsitikino ir Klaipėdos valstybinės kolegijos trečiakursis Tadas Balčys. Logistikos vadybą studijuojančiam Tadui, kaip ir kitiems bendramoksliams, pagal studijų programą vasarą reikėjo atlikti trijų savaičių praktiką.

Beldėsi į dešimtis įmonių

Artėjant praktikos metui, studentas uoliai ieškojo įmonės, kurioje galėtų pritaikyti kolegijoje įgytas teorines žinias ir įgyti praktinės patirties. Jam teko belstis į ne vienas duris ir surinkti ne vienos įmonės telefono numerį, kol išgirdo kvietimą: užeik.

„Ieškodamas, kur atlikti praktiką, paskambinau gal į dešimt ar dvidešimt įmonių, bet visur išgirsdavau neigiamą atsakymą arba miglotą pažadą: pažiūrėsime, gal paskambinsime. Bet tų skambučių taip ir nesulaukiau. Tik vienos didžiulės įmonės atstovas, kaip ir buvo žadėjęs, perskambino, bet ir jis pasakė, kad šiuo metu praktikantų nereikia“, – apie ilgas vietos, kur galėtų atlikti praktiką, paieškas pasakojo T. Balčys.

Tadas svarstė, kad didmiesčiuose susirasti, kur atlikti praktiką, galbūt yra paprasčiau. Tačiau jis praktiką labiau norėjo atlikti savo gimtajame mieste – Plungėje. Tad paieškos tapo nemenku iššūkiu.

Tadas Balčys

Atliko praktiką ir gavo darbą

Jį įveikęs Tadas pasijuto po pokalbio su Plungės rajone veikiančios bendrovės „Litnaglis“ atstovais – čia paskambinęs studentas iš karto buvo priimtas atlikti praktiką, o po trijų savaičių, jai pasibaigus, sulaukė pasiūlymo padirbėti dar kelis mėnesius – per visas vasaros atostogas.

„Pasiūlymą nedvejodamas priėmiau, nes tai ir galimybė užsidirbti, ir įgyti gerokai daugiau patirties, o tai įmanoma tik dirbant konkretų darbą. Žinoma, labai svarbu ir darbinė atmosfera, o ji buvo draugiška ir dalykiška“, – pasakojo Tadas.

Jis pripažino, kad nuo teorijos pereiti prie praktikos nėra paprasta, yra daugybė niuansų, su kuriais tenka susidurti, todėl praktikantui labai reikalingi geranoriški patarimai, patyrusių profesionalų tolerancija ir elementari žmogiška pagarba.

„Atėjus į naują vietą, ypač dar neturint patirties, labai svarbus yra pirmas įspūdis. Ir man jis buvo daug geresnis už tai, ką įsivaizdavau! Praktika – tai pirmas susidūrimas su profesine realybe ir nuo to labai priklauso, kaip jausiesi toliau“, – įsitikinęs T. Balčys.

Praktika – šansas pradėti karjerą

Studentas džiaugėsi praktikos metu išmokęs daug naujų dalykų, komunikacijos proceso subtilybių, kaip etiškai kalbėtis su klientais, įvaldęs keletą naujų programėlių, susijusių su vadyba.

„Pamačiau, kaip dirba visa komanda ir koks svarbus yra tavo paties darbas, būnant toje komandoje. Kai pajunti, kad tavimi pasitikima, atsiranda ir pasididžiavimas, ir kartu – dar didesnė atsakomybė“, – apie praktikos metu įgytą ne tik darbinę, bet ir emocinę patirtį kalbėjo T. Balčys.

Anot jo, praktika – tai ir galimybė pasitikrinti, ar pasirinkai teisingą profesinį kelią, ir šansas pradėti karjerą. Jam pačiam būtent taip ir nutiko – po praktikos ir ją pratęsusių pirmųjų darbo mėnesių sulaukė pasiūlymo ne tik atlikti baigiamąją praktiką, bet ir grįžti į įmonę jau su diplomu.

„Labai dėl to apsidžiaugiau – pasijutau ir įvertintas, ir reikalingas, ir, žinoma, būtinai sugrįšiu“, – sakė sėkmingai praktiką atlikęs Klaipėdos valstybinės kolegijos studentas.

Praktikos atlikti vyksta į užsienį

Ne naujiena, kad kai kurie studentai praktikos atlikti išvyksta į užsienio šalis. Tai išbandęs Kauno technikos kolegijos elektros inžinerijos trečio kurso studentas Kipras Urbonavičius ragina nebijoti tokio kelio ir drąsiai rinktis praktiką užsienyje.

Kipras Urbonavičius

Jis prisimena, kad besibaigiant antram studijų kursui, teko sukti galvą, kur reikės atlikti praktiką. „Nežinai nuo ko ir pradėti, kur tos praktikos ieškoti. Lietuvos įmonės dažniausiai siūlo neapmokamas praktikos vietas arba geriausiu atveju – už minimalų atlyginimą. Netikėtai sulaukiau draugo pasiūlymo prisijungti prie jo ir atlikti praktiką Vokietijoje: juk kartu drąsiau. Taip išvažiavau ir pradėjau savo realaus darbo kelionę įmonėje „Constro“, tuo pačiu metu atlikdamas praktiką“, – sakė elektros inžineriją studijuojantis Kipras.

Savo pasirinkimu jis buvo labai patenkintas: pasibaigus praktikai grįžo į kolegiją, o po studijų išvyko dar vienai praktikai į Vokietiją. „Džiaugiuosi, kad yra galimybių pasirinkti praktiką pagal studijuojamą dalyką ne tik Lietuvoje. Taip greičiau tobulėji kaip specialistas, įgauni ne tik darbo rinkai reikiamų žinių, bet ir didesnį pasitikėjimą savo jėgomis“, – teigė K. Urbonavičius.

Atsakingi verslai rimtai žiūri į jaunus specialistus

Anot Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos patarėjo Gedimino Rainio, praktika būtina kiekvienam jaunam specialistui – nesvarbu, ar ji vyktų besimokant aukštojoje mokykloje, ar dirbant vasarą.

„Šiais laikais praktika jau nebėra tik formalumas. Po jos gabūs jaunuoliai dažnai sulaukia ir nuolatinio darbo pasiūlymų. Atsakingi verslai rimtai žiūri į jaunus specialistus, dažnai apmokėdami net ir praktikos vietas. Tai nauda tiek pačioms įmonėms, tiek ir studentams, kurie pasitikrina, ar toks darbas jiems tinka. Vienas svarbiausių kriterijų, renkantis įmonę praktikai, yra studijų programos ir įmonės veiklos pobūdžio atitikimas“, – akcentavo G. Rainys.