– Nuo ko prasidėjo jūsų istorija vaikų dienos centre?
– Papasakokite apie dieną vaikų dienos centre?
– Ne paslaptis, jog šiuo metu technologijos ima viršų – vaikams reikalingi telefonai, planšetės ir visa kita. Pradžioje, prieš kelerius metus, dar bandžiau su tuo kažkaip kovoti, bet supratau, kad mes turime prisitaikyti ir eiti kartu. Problemos nebeliko, kai dienos centro darbotvarkėje labai aiškiai numatėme laiką – iš karto po pamokų – kurį jie gali skirti savo poreikiams ir pomėgiams. Dienos centre tam sukurta saugi aplinka – nuolat šalia centro darbuotojai.
– Kas jums yra didžiausia motyvacija, atpildas dirbant vaikų dienos centre?
– Sunkiausi momentai, kuriuos teko išgyventi vadovaujant vaikų dienos centrui?
– Vienas sunkiausių momentų per centro gyvavimo istoriją buvo tuomet, kai nieko savo neturėjome. Pirmus dešimt metų centras veikė mokyklos patalpose, tiesiog klasėje, kurioje nieko negalėjome keisti: joje turėjome vieną spintą, kur laikėme priemones, atėję jas išsitraukdavome ir taip dirbdavome. Tai labai slėgė, varžė vaikų kūrybingumą. Tuomet sužinojome, kad atsilaisvina viešoji biblioteka – dėjau visas pastangas, kad gautume patalpas joje. Tik jos buvo baisios: viskas sulaužyta, supelyję, sutrūkinėję. Nebuvo jokių tapetų, jokių grindų, net vandens nebuvo rankoms nusiplauti, o į tualetą vaikai turėjo bėgti į kitą pastatą – netoliese esančią mokyklą. O kaip vaikus sudominti tokia aplinka? Leidome vaikams patalpose dažyti ant sienų – rankomis, kojomis, nereikėjo ir nebuvo ko saugoti. Tai buvo toks sunkus, bet ir labai smagus periodas. Paskui jau organizacija „Gelbėkit vaikus“ rado resursų ir labai padėjo čia įsikurti: atliko visus remonto darbus, finansavo reikalingų priemonių įsigijimą, sukūrė saugią ir jaukią aplinką vaikams būti kiekvieną dieną.
– Labiausiai įsiminusi vaiko, šeimos istorija?
– Per daugiau nei 20 metų darbo įsimintinų istorijų susikaupė ne viena. Tarp įsiminusių – dienos centrą lankiusios mergaitės, tuo metu – aštuonerių metų amžiaus. Mergaitė mėgo skaityti knygas, domėjosi įvairiausiais dalykais, pavyzdžiui, kodėl žmonės čiaudi. Ji taip pat suvaidino pagrindinį vaidmenį mūsų pačių pastatytame spektaklyje. Mergaitė dėjo labai daug pastangų ir jai puikiai pavyko. Jos močiutei pasakiau, kad turime talentą ir turime daug ką nuveikti, kol ji suaugs.
Kartą mergaitė priėjo prie manęs ir pasakė, kad vakar vakare mamytė, prirėmusi prie sienos, jai stipriai spaudė pilvą. Mane jos prisipažinimas šokiravo. Išsikviečiau jos mamą. Po pokalbio supratau, kad kažkas su minėtos mergaitės mama yra negerai, bet negalėjau suprasti, kas. Pakviečiau ją dažniau apsilankyti vaikų dienos centre ir įsitraukti į veiklą. Po kurio laiko supratau, kad moteris yra psichiškai nestabilios būsenos. Išsikviečiau tėtį, bet ir tėtis turėjo sveikatos problemų. Tuomet pasikviečiau vaiko močiutę, su kuria radau bendrą kalbą. Paaiškėjo, kad mergaitės mama jau gydėsi psichiatrinėje ligoninėje ir tuo metu jai vėl pablogėjo.
– Kodėl vaikų dienos centrai svarbūs?
– Ką dar norėtumėte nuveikti dienos centre? Kokie artimiausi tikslai?
Artėjant Pyragų dienai, kurią „Gelbėkit vaikus“ kviečia švęsti kepant pyragus, vaišinant kolegas ir drauge aukojant organizacijai. Salininkų, Pagirių bei Baltosios Vokės dienos centrų vadovė Vitalija dalinasi dažnai šeimai ir vaikų dienos centrų lankytojams gaminamo torto receptu.
Ingredientai (10 porcijų)
Pagrindui:
Šokoladinių sausainių – 360 gramų
Sviesto (tirpinto) – 100 g
Karameliniam kremui:
Karamelizuoto kondensuoto pieno – 270 g
Sūdytų žemės riešutų (kepintų) – 140 g
Sviesto (minkšto) – 100 g
Kremui:
Kreminės varškės – 500 g
Grietinėlės (35% riebumo) – 400 ml
Cukraus – 150 g
Vandens – 60 ml
Želatinos – 20 g
Vanilinio cukraus – 8 g
Glajui:
Pieniško šokolado – 100 gramų
Grietinėlės (apytikriai) – 1 šaukštas
Karamelizuoto kondensuoto pieno – 130 g
Sviesto – 50 g
Sūdytų žemės riešutų (kepintų) – 30 g
Gaminimas
2. Formos, atsegamais kraštais, dugną išklojame kepimo popieriumi. Sausainių mase padengiame formos dugną, šaukštu paspaudžiame, išlyginame. Paliekame šaldytuve stingti apie 1 val.
3. Karameliniam kremui susmulkiname riešutus.
4. Karamelizuotą kondensuotą pieną sumaišome su minkštu sviestu, suberiame susmulkintus riešutus. Atsargiai užtepame ant sausainių pagrindo ir vėl dedame į šaldytuvą.
5. Kremui želatiną užpilame šaltu vandeniu ir paliekame 10 minučių išbrinkti. Išbrinkusią tirpiname vandens garų vonelėje. Indelį su želatina uždedame ant puodo su lėtai verdančiu vandeniu, kad indelio dugnas nesiektų vandens. Nuolat maišant, kaitiname (neužvirinkite). Ištirpintą želatiną paliekame atvėsti, tačiau ji turi išlikti vos šilta, nepradėjusi ar tik vos pradėjusi stingti.
6. Elektriniu plakikliu išplakame šaltą grietinėlę iki minkštų putų.
7. Kitame dubenyje išplakame kreminę varškę su cukrumi, vaniliniu cukrumi. Nuolat maišydami, maža srovele supilame atvėsusią želatiną. Gerai išmaišome. Atsargiai įmaišome plaktą grietinėlę.
8. Gautą kremą tolygiai paskirstome ant jau esančių dviejų sluoksnių ir vėl dedame į šaldytuvą stingti bent 4 valandoms.
9. Glajui garų vonelėje arba mikrobangų krosnelėje ištirpiname šokoladą su šaukštu grietinėlės. Paliekame pravėsti.
10. Aptepame sustingusio torto viršų. Leidžiame išdžiūti.
11. Papuošimui karamelizuotą kondensuotą pieną išplakame su sviestu. Konditeriniu maišu ant torto formuojame papuošimus. Papuošiame riešutais, guminukais ir spalvotais pabarstukais.
Skanaus!