Didžiausia Lietuvos krovinių ekspedijavimo kompanija „Delamode Baltics“ savo rinkoje yra neeilinė: neskaičiuojant vairuotojų, moterys šioje įmonėje sudaro 54 proc. kolektyvo, bet net ir su jais moterų dalis viršija 40 proc. Be to, kompanijoje yra kone ideali atlyginimų lygybė: 2024 m. rugpjūtį ir rugsėjį moterų atlyginimų vidurkis siekė 2815 Eur ir apie 50 Eur pranoko vyrų rodiklį, o spalį kiek daugiau jau uždirbo vyrai. Lygiai po pusę vyrų bei moterų dirba ir kompanijos valdyboje.

„Delamode Baltics“ personalo ir administracijos vadovė Adelė Ramelytė komentuoja, kad moteriškesnis nei rinkoje įprasta kolektyvas niekada nebuvo sąmoninga įmonės strategija. Kita vertus, kompanija nuo pirmųjų dienų vadovavosi kandidato gebėjimais ir motyvacija grįstais atrankos principais, tad kolegų, pareigų ir net atlyginimų lygybė visų pirma parodo, kad krovinių ekspedijavimo ir logistikos sritys yra lyčiai neutralios.

„Istoriškai vyrų transporte ir logistikoje yra daugiau greičiausiai dėl stereotipo, kad jie neva geriau sprendžia krizines situacijas, geba priimti sprendimus greitai ar nebijo rizikos. Visgi mūsų praktika rodo, kad visa tai yra nepagrįsta: šiame versle reikalingas emocinis intelektas, greitis, derybiniai įgūdžiai ir empatija tikrai yra lyčiai neutralūs bruožai“, – sako A. Ramelytė.

Nors ji sutinka, kad vairuojant ar dirbant sandėlyje neretai naktinį ir fizinį darbą išties kiek lengviau atlikti vyrams, tokios logistikos verslo sritys kaip krovinių ekspedijavimas, pardavimai, klientų palaikymas, teisė ar finansai yra visiškai neutralios lyčiai, o „Delamode Baltics“ daugelyje šių sektorių moterų dirba daugiau.

„Realią moterų ir vyrų galimybių lygybę mūsų įmonėje parodo ir tai, kad dauguma skirtingų sričių darbuotojų gauna tiek fiksuotus atlyginimus, tiek su rezultatais susietus priedus. Iš esmės vienodi vyrų bei moterų atlyginimai su priedais iliustruoja, kad statistiškai abiejų lyčių rezultatai nesiskiria. Būtent galimybė ar bent motyvacija pasiekti gerus rezultatus, taip pat įdedamos pastangos, įgūdžiai ir pasitikėjimas savo jėgomis, turėtų būti pagrindiniais visos darbo rinkos varikliais“, – tvirtina A. Ramelytė.

Vadovės – vienu balsu

Skirtingose vadovaujančiose pareigose dirbančios kolegės vienbalsiai sutinka, kad Lietuvoje ir pasaulyje, ypač transporto srityje, išlieka stiprūs su lytimis susiję mitai, tačiau visos jos taip pat sutaria, kad geriausiai juos paneigia darbai ir rezultatai.

Įmonės teisės skyriaus vadovė Orinta Pernaravičiūtė nuo vaikystės žinojo norinti būti teisininke, todėl visuomet kryptingai siekė šio tikslo. Antraisiais studijų metais čia pradėjusi karjerą kaip teisininko asistentė, vėliau ji tapo teisininke, o vadovaujančiose pareigose O. Pernaravičiūtė atsidūrė per kiek daugiau nei 3 metus. Ji visada buvo įsitikinusi, kad sėkmė teisininko profesijoje priklauso ne nuo lyties, o nuo asmenybės.

„Teisininko profesija yra tikrai lyčiai neutrali ir čia net neturėtų būti diskusijų, tačiau suprantu, kodėl kažkas gali galvoti kitaip. Vis dėlto ši profesija tikrai ne kiekvienam, joje reikalingas stiprus charakteris, šalti nervai ir tikslumas. Norint būti teisininku, reikia labai gerai mokėti valdyti savo emocijas, nes jausmams čia tikrai ne vieta, bet tai niekaip nėra susiję su lytimi“, – teigia O. Pernaravičiūtė.

Pasak jos, darbas šioje srityje reikalauja itin daug žinių ir laiko, o tai yra viena daugiausiai laiko adaptacijai reikalaujančių pozicijų.

„Todėl siekiant sėkmingos teisininko karjeros, kiekvienam norėčiau patarti stengtis šiek tiek daugiau nei iš jūsų tikimasi ir tikrai neliksite nepastebėtas. Šioje profesijoje svarbūs atsidavimas ir aistra, o visos investicijos į žinias ir patirtį anksčiau ar vėliau tikrai atsiperka“, – sako O. Pernaravičiūtė.

Savo ruožtu Centrinės Europos dalinių krovinių skyriaus vadovė Vilija Piragytė jaunystėje pirmiausia svajojo studijuoti dizainą, bet šeima ją nukreipė finansiškai perspektyvesne logistikos mokslų kryptimi. Jau ne vienus metus dirbdama logistikoje ir šiuo metu vadovaudama 11 žmonių komandai, ji pastebi, kad vyrai ir moterys susiduria su tais pačiais iššūkiais, kuriuos sprendžiant geriausiai suveikia bendražmogiška empatija.

„Net ir nuoširdžiai tikėdama lyčių lygybe pastebiu, kad moterys kartais geriau įsijaučia į kito jausmus ar situaciją. Tai tampa stiprybe bendraujant tiek su klientais, tiek su partneriais, tiek ir su kolegomis. Apskritai šiandienos logistikoje beveik nebereikia techninių žinių: sunkvežimius krauna ar juos remontuoja atskiri žmonės, o padėti vairuotojui surasti artimiausią servisą gali kiekvienas. Todėl svarbiausia šioje srityje yra empatija ir greita reakcija, nes uždelstas problemų sprendimas gali brangiai kainuoti“, – sako V. Piragytė.

Dėl vienodų abiejų lyčių galimybių abejonių darbe neturi ir įmonės verslo plėtros vadovė Karolina Simonaitė, į logistiką atėjusi iš telekomunikacijų srities. Per kelis metus iki 20-ies žmonių išauginusi savo pardavimų komandą, šiandien ji daugiausiai dirba su pardavimų plėtra užsienyje ir pardavimo procesų tobulinimu.

„Deja, visas pasaulis nėra neutralus lyčiai, todėl nepaisant mūsų pačių laikysenos, tenka išgirsti kito verslo požiūrį apie moteris transporte ir logistikoje. Todėl kolegoms patariu paprastą dalyką: kitų pakeisti negalime, tačiau galime pakeisti savo požiūrį. O gerai atliekamas darbas galiausiai yra universali ir lyčiai neutrali kalba“, – sako K. Simonaitė.

Tai patvirtina ir finansų direktorė bei įmonės valdybos narė Laneda Burbulytė, karjerą įmonėje pradėjusi nuo buhalterės pareigų ir tikslingai kilusi karjeros laiptais iki ten, kur yra dabar. Šiandien jos atsakomybės siekia gerokai toliau už pirminės apskaitos ar buhalterijos ribų – L. Burbulytė dabar rūpinasi efektyviu finansų skyriaus darbu, esamų procesų tobulinimu bei naujų procesų diegimu, planavimu ir biudžetavimu bei kitais finansų valdymo klausimais. Jos universalus patarimas tiek esamiems, tiek būsimiems darbuotojams yra nebijoti ir neabejoti savimi – nuoširdus darbas visada duoda vaisių.

„Duris atidaro ne lytis, o įgūdžiai ir darbo rezultatai. Nors jų daug lengviau pasiekti atradus dominančią sritį, tačiau net ir tokiu atveju sėkmė yra pirmiausia susijusi su įdedamomis pastangomis. Mūsų visuomenėje dar vis egzistuoja stereotipai, tačiau jie po truputį nyksta, o greičiausiai juos naikina lyties neturintys rezultatai“, – sako įmonės finansų direktorė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)