Vienas iš jų – „Philip Morris Baltic“, valdanti cigarečių gamyklą Klaipėdoje. Tai pirmasis užsienio investuotojas Lietuvoje. Įmonių grupėje dirba virš 1000 žmonių. Pačioje gamykloje apie 500. Skaičiuojama, kad bendros investicijos siekia 400 mln. eurų. Šios bendrovės istorija prasidėjo kai „Philip Morris Lietuva“ 1993 m. įgijo Valstybinio tabako gaminių fabriko pagrindinį akcijų paketą ir įkūrė pagrindinę būstinę Vilniuje.
Apie tai kalbėta laidoje „Verslo požiūris“.
„Įmonė pasitikėjo Lietuva tada, kai ja nelabai kas tikėjo. Tai vėliau paskatino ir kitus kurti verslą čia. Tačiau reikia pasakyti, kad ta įmonė, kuri buvo 1993 m. skiriasi nuo tos, kuri yra dabar. Jei tada mūsų tikslas buvo gaminti kuo daugiau cigarečių, šiandien mūsų tikslas, kad cigaretės atsidurtų muziejuje ir sukurti bedūmę ateitį. Kadangi fabrikas Klaipėdoje gamina vien cigaretes, o tokių gamyklų ES liko tik dvi, kitos buvo arba uždarytos, arba konvertuotos, šios gamyklos likimas neaiškus“, – aiškina Liudas Zakarevičius, „Philip Morris Baltic“ Išorinių reikalų direktorius Baltijos šalims ir sako, kad dar 2016 m. buvo deklaruota, jog nori atsisakyti cigarečių gamybos. Vystomi bedūmiai nikotino gaminiai.
L Zakarevičius tikina, kad pareiškimas apie galimą gamyklos uždarymą nėra spaudimas Vyriausybei , kad būtų duota tam tikrų lengvatų. Tačiau jis sako, kad nori, jog vizijos dėl produkcijos – bedūmių produktų – ateities, kurią turi korporacija, sutaptų su Lietuvos Vyriausybės ir vardan to gamykla gali būti konvertuojama. Paprasti cigarečių fabrikai bėgant laikui išnyks.
„Kalbėdamas apie viziją kalbu apie valstybės norą įvertinti mokslo duomenis apie žalą, o šiandien visi produktai „sumetami į vieną krūvą“ ir jiems vienodai didinami akcizai. Prioritetą taip gauna cigaretės. Sutinkame, kad akcizai turi kilti, tačiau gaminiai turi būti apmokestinami skirtingai. Dabar akcizų skirtumas tarp cigarečių ir bedūmių gaminių pas mus kur kas didesnis nei Latvijoje ir Estijoje bei bendrai ES „,. – dėsto direktorius ir sako, kad blogai tai, jog viskas sumetama į vieną krūva bei kaitinamasis tabakas ir elektroninės cigaretės vertinamos taip pat.
L. Zakarevičius kol kas nekalba kokio dydžio verslas gali trauktis iš Lietuvos ir kaip tai vyks. Viliasi, jog su Vyriausybe pavyks rasti sąlyčio taškus.
Dabar 38 proc. korporacijos pajamų gaunama iš bedūmių produktų, tikslas iki 2050 m. pasiekti 50 proc.
„Visada akcentuojame, kad mūsų produktai neskirti nepilnamečiams ir tiems, kurie nenaudojam nikotino gaminių. Tik tiems, kurie rūko ir negali mesti rūkyti“. – sako L. Zakarevičius.