Atsakingo požiūrio apdovanojimai – portalo Delfi ir žurnalo „Reitingai“ iniciatyva paruoštas projektas, kurio metu dešimtyje skirtingų kategorijų paminimi geri įmonių ir verslininkų darbai.
Dalinamės Švietimo ir mokslo srities geradarių sąrašu.
Arvydas Janulaitis įvairiems mokslo ir švietimo projektams skyrė 1,4 mln. eurų. Iš jų 290 tūkst. eurų skyrė tam, kad į Lietuvą sugrąžintų perspektyvų jauną lietuvių mokslininką biochemiką Liną Mažutį, dirbusį Harvardo universitete JAV. Už A. Janulaičio skirtus pinigus Vilniaus universiteto Biotechnologijos institute buvo įrengta mokslinių tyrimų laboratorija, turinti itin modernią įrangą. A. Janulaitis taip pat remia įvairių knygų leidybą, atskirų mokytojų projektus. Ponas Arvydas įsteigė labdaros fondą, į kurį pervedė 10 mln. eurų. Šie pinigai bus skirti molekulinės diagnostikos ir aukštojo mokslo plėtrai remti Lietuvoje.
Įmonė „Devbridge“ per pastaruosius penkerius metus į įvairius švietimo projektus investavo daugiau nei 1,3 mln. eurų. Ši bendrovė kasmet organizuoja nemokamas „Sourcery“ akademijas informacinių technologijų specialybių studentams, būsimiems programuotojams ir testuotojams. O prieš kelerius metus įkurtos dar ir nemokamos kūrybinių technologijų akademijos, skirtos 7–12 metų vaikams. „Sourcery for Kids“ tikslas – įtraukti programavimo pamokas į formaliojo ugdymo procesą ir užtikrinti jų prieinamumą visiems Lietuvos vaikams. Taip pat vienas iš šios iniciatyvos tikslų – per 10 metų Lietuvoje dešimteriopai padidinti studijuojančiųjų šios srities mokslus skaičių. „Sourcery for Kids“ akademijoje šiandien mokosi 516 vaikų iš įvairiausių šalies miestų: Klaipėdos, Kauno, Šakių, Plungės, Raseinių, Pasvalio ar Alytaus. Į „Sourcery“ akademijų programas įmonė kasmet investuoja daugiau nei po 260 tūkst. eurų.
Bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ Lietuvos universitetams suteikė paramos daugiau nei už 1 mln. eurų. Daugiausia iš šios paramos – 664 tūkst. eurų – teko Vilniaus universitetui. Nemažai Lietuvos mokyklų girdėjo apie „Mobilią bioklasę“. Priminsime, kad tai yra bendras Vilniaus universiteto ir „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas. Ši vilkiko tempiama laboratorija supažindina Lietuvos moksleivius su naujausiais biomokslo pasiekimais.
Bendrovė „Gespa“ Kauno technologijos universitetui suteikė paramos už 0,5 mln. eurų. 2019 metais, bendradarbiaujant su UAB „Gespa“, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete buvo įrengta geometrinių matavimų laboratorija, aprūpinta moderniausia „Mitutoyo Corporation“ geometrinių matavimų įranga. Laboratorijos įrengimo tikslas – stiprinti praktinius studentų mechaninių matavimų gebėjimus, sudaryti galimybes naudotis moderniausia matavimų įranga.
Bendrovė „Light Conversion“ per pastaruosius 5 metus mokslo ir švietimo projektams skyrė 468,5 tūkst. eurų paramos (91 proc. visų paramai skirtų lėšų). Daugiausia iš jų – 375,6 tūkst. eurų – teko Vilniaus universitetui. Dosniai ši įmonė remia ir sveikatos įstaigas – Santaros klinikas šiemet parėmė 20 tūkst. eurų.
„Vikonda grupė“ valdybos pirmininkė Jolanta Blažytė finansiškai remia Sėkmės ir lyderystės mokyklą Kėdainių Šviesiojoje gimnazijoje. Kasmet tam verslininkė skiria po 50–80 tūkst. eurų. Iš viso per šešerius metus paramos suteikta už daugiau nei 400 tūkst. eurų. Be švietimo, J. Blažytė remia dar ir sveikatos projektus – kaip dosnią aukotoją ją išskiria labdaros ir paramos fondas Rimanto Kaukėno paramos grupė. Priminsime, kad šis fondas stengiasi suteikti viltį, stiprybę ir džiaugsmą onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams.
Linos ir Dano Tvarijonavičių šeima, sukūrusi mokslo žiniomis grįstą verslą, skyrė 300 tūkst. eurų paramą Vilniaus universiteto neliečiamojo kapitalo fondui. Įdomu tai, kad D. ir L. Tvarijonavičiai nėra Vilniaus universiteto alumnai. „Esame įsitikinę, kad Lietuvos ateitis priklauso nuo to, kiek ir kaip greitai pavyks sukurti mokslo žiniomis pagrįstą ekonomiką ir visuomenę. Paramą universiteto veiklai suvokiame kaip savo pilietinę pareigą“, – sako D. ir L. Tvarijonavičiai.
Bendrovė „Maxima LT“ keliolika metų organizuoja „Lietuvos maximalistų“ programą ir per tai remia pažangius, talentingus ir aktyvius mokinius. Šiemet paramai (stipendijų forma) skirta 80 tūkst. eurų, pernai – 70 tūkst. eurų, o per ankstesnius 16-a metų – iš viso 300 tūkst. eurų. Nors būta skeptikų, kurie tikino, kad šioje programoje filantropija susipynusi su rinkodaros triukais, tačiau iš principo tai – gražus projektas. Jeigu jo nebūtų, vaikai sulauktų mažiau paskatinimų ir paramos, o kai kurie gal net negalėtų įgyvendinti savo svajonių.
Bendrovė „Kauno tiltai“ Kauno technikos kolegijai per penkerius metus skyrė paramos už 110 tūkst. eurų. Tarp visų Lietuvos kolegijų didžiausios paramos sulaukė būtent Kauno technikos kolegija. Įvairios verslo įmonės ją parėmė per 350 tūkst. eurų, o „Kauno tiltų“ parama sudarė trečdalį šios sumos. Tai – ir stipendijos, ir įranga, ir inžinerijos profesijų populiarinimas.
„SBA grupė“ šiemet skyrė 100 tūkst. eurų paramos studentams iš Baltarusijos. Pastaraisiais mėnesiais gerokai padaugėjus Baltarusijos piliečių, siekiančių studijuoti Vilniaus universitete, „SBA grupė“ skyrė paramą su jų studijomis ir pragyvenimu susijusioms išlaidoms padengti. Pagal su Vilniaus universitetu pasirašytą paramos sutartį, studentams iš Baltarusijos kas mėnesį bus skiriamos 300 eurų dydžio SBA stipendijos, o bendra paramos suma sieks iki 100 tūkst. eurų. Tiesa, SBA koncernas neapsiriboja vien tik minėtu paramos projektu – šiais metais per karantiną įvairioms socialinėms ir profesinėms grupėms suteikė paramos ir įrangos už daugiau nei 150 tūkst. eurų, o Jaunimo linijai SBA įmonės skyrė dar 10,6 tūkst. eurų paramos.
Bendrovė „Berlin Chemie Menarini Baltic“ pastaruosius penkerius metus taip pat rėmė keletą švietimo projektų. Bendra paramos suma – per 100 tūkst. eurų. Iš jų už 70,5 tūkst. eurų buvo įrengta laboratorija LSMU gimnazijoje, dar daugiau nei 21 tūkst. eurų paramos suteikta Lietuvos sveikatos mokslų universitetui. Dosniai ši kompanija remia ir sveikatos įstaigas – klinikas bei ligonines. Jas „Berlin Chemie Menarini Baltic“ dažniausiai remia vaistais. Tarkime, vien Respublikinei Panevėžio ligoninei 2015–2019 m. padovanojo medikamentų už 30 tūkst. eurų. Kaip itin reikšmingą rėmėją „Berlin Chemie Menarini Baltic“ išskyrė ir Santaros, ir Kauno klinikos.
Teisininkas ir investuotojas Marius Jakulis Jason įkūrė ne pelno siekiantį fondą, kurio pradinis kapitalas – net 3,5 mln. eurų. Šis fondas sukurtas finansinei paramai teikti gabiems verslo kūrėjams, akademikams ir studentams, kurie gali ir nori prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo. Kasmet iš šio fondo programoms ir stipendijoms planuojama skirti po 350 tūkst. eurų. Dabar viskas kaip tik įsibėgėja – šis fondas egzistuoja dvejus metus.