Viena iš ekonominių teorijų byloja, kad būtent priklausomybė nuo Vokietijos mums ir leido išvengti tokios ekonominės krizės kaip Estijoje, kurios ekonomika glaudžiai susijusi su Skandinavija, kur gili krizė.
Apie tai laidoje „Verslo požiūris“ kalbamės su Vidmantu Janulevičiumi, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu.
„Lietuva, reta šalis ES, nes eksportuoja daugiau nei importuoja. Eksportas sudaro 20 proc. mūsų BVP. Jei Vokietijoje prasidės problemos, mes tai galime pajusti. Tačiau gali nutikti ir priešingai. Tenykštės įmonės pradės taupyti ir nukreips užsakymus ten, kur pigiau. Mes vis dar pigesni“, – aiškina Vidmantas Janulevičius ir sako, kad dabar mūsų problema – prieiga prie kapitalo.
Didžiausios Baltijos šalių oro linijos išleido obligacijas už 14 proc. metinių palūkanų. Tai didžiulės palūkanos, nes pramonėje rentabilumas 5-7 proc. ir skolintis tokiomis sąlygomis gali tik tikėdamas, kad kada nors ateityje pinigai sugrįš.
„Mane baugina ir tai, jog Kinija planuoja milžiniškomis sumomis skatinti savo ekonomiką. Jei tai bus 3-6 proc. nuo jų BVP, tai Europos pramonei bus labai blogai. Ką reiškia 25 proc. muito kiniškiems elektromobiliams, kai jie 45 proc. pigesni nei vidutiniškai ES. JAV muitas 100 proc.“, – prognozuoja V. Janulevičius ir sako, kad kai kurios korporacijos jau gelbėjasi ir uždarinėja gamyklas.