Lietuvoje pranešimą skaitęs Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos specialistas Markas Thomsonas prognozuoja, kad norėdamos išlaikyti konkurencingumą, fizinės parduotuvės privalės keistis ir dar labiau į savo kasdienybę įsileisti technologijas, rašoma pranešime spaudai.

Daugiau dėmesio tvarumui

Kaip pasakoja prekybai ir pramonei skirtų mobiliųjų įrenginių gamintojos „Zebra Technologies“ mažmeninės strategijos direktorius M. Thomsonas, didžiulį impulsą pokyčiams prekyboje davė koronaviruso pandemija. Visų pirma, ji paskatino elektroninės komercijos plėtrą – vos per vienerius metus šioje srityje padaryta tiek, kiek buvo planuojama per kone keturis kartus ilgesnį laikotarpį.

Čia jau vis dažniau pritaikomi ir tokie vos prieš kelerius metus itin inovatyviais atrodę sprendimai kaip prekes surenkantys robotai. Inovacijų gausėjimui ir platesniam pritaikomumui įtakos turi ir didėjantis spaudimas prekes pristatyti kuo greičiau. Taip pat per šį laikotarpį gerokai pasikeitė požiūris į fizines parduotuves.

„Pirkėjai vis labiau vertina tuos mažmenininkus, kurie naudoja tvaresnes, organiškas medžiagas, suteikia daugiau informacijos, kaip prekė buvo gaminama ir iš kur atkeliavo jos sudedamosios dalys. Dėl geresnio santykio su klientu dalis parduotuvių tampa vis draugiškesnėmis aplinkai, pavyzdžiui, naudoja saulės ir vėjo energiją. Tai, vėlgi, svarbu ir e. komercijos atstovams, kurie vis daugiau investuoja į elektrines transporto priemones ir apskritai į ekologiškesnį prekių pristatymą“, – prekybos sektoriaus profesionalus subūrusioje konferencijoje „Baltic Retail Forum 2021“ teigė M. Thomsonas.

Sėkmės garantas – rūpestis pirkėju

Eksperto teigimu, norėdami išsilaikyti aštrėjančioje konkurencinėje kovoje ir bandydami prikaustyti pirkėjo dėmesį kai kurie prekės ženklai netgi bendradarbiauja bei išbando vis įdomesnius ir jų gaminamus produktus geriau apibrėžiančius sprendimus. Pavyzdžiui, kosmetiką ir aksesuarus namams apjungiantis „Rituals“ vienoje savo parduotuvių Amsterdame įrengė netgi SPA centrą, o drabužių gamintojas „Canada Goose“ – šaldiklį, kuriame galima išmėginti ir atšiauriomis sąlygomis naudojamus jų drabužius.

Mark Thomson

„Pirkėjo patirtis yra pagrindinis raktas į sėkmę. Tad mažmenininkai nuolat ieško būdų, kaip ją pagerinti, o vienas pagrindinių – parduotuvių išmanumo didinimas. Jos neišvengiamai taps protingesnėmis, iš jų gausime vis daugiau duomenų apie tai, kas vyksta sandėlyje, kokia prekių paklausa, ar jaučiamas jų trūkumas. Pavyzdžiui, „Nike“ jau dabar nuolat renka informaciją taip norėdama užtikrinti, kad parduotuvėse niekada nepritruktų populiaresnių prekių“, – pasakojo M. Thomsonas.

Anot specialisto, daugiau turėtų būti investuojama ir į galimybes geriau tarpusavyje bendrauti patiems darbuotojams. Taip didinamas ne tik darbo našumas, geriau valdomos užduotys, galima geriau pasirūpinti klientu, bet ir kokybiškiau panaudojamos pačios parduotuvės teikiamos įžvalgos.

Patogesnis ir greitesnis apsipirkimas

M. Thomsonas mažmeninės prekybos technologinių sprendimų kūrėjos „StrongPoint“ organizuoto „Baltic Retail Forum 2021“ renginio dalyviams akcentavo, kad prasidėjus pandemijai per pastaruosius pusantrų metų taip pat gerokai išaugo ir savitarnos sprendimų paklausa. Ji, panašu, didės ir ateityje. Šios inovacijos populiarumui įtakos turi ir patys pirkėjai, norintys turėti galimybę specialiu aparatu nuskenuoti prekes ir apsipirkti neiškraudami jų iš krepšio. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės prekybos centrų tinkle „Sainsbury's“ tokiais išmaniaisiais sprendimais besinaudojančių pirkėjų kiekis per mažiau nei kelerius pastaruosius metu padidėjo beveik penktadaliu iki 35 proc.

„Augantis inovacijų populiarumas susijęs ne tik su noru turėti mažiau kontakto su parduotuvės personalu, bet ir parduotuvėje praleisti kuo mažiau laiko. Tad dabar didžiulį pranašumą turi būtent tie mažmenininkai, kurie laiku priėmė sprendimus ir šiuo metu jau supažindino savo klientus su inovacijomis“, – sakė „Zebra Technologies“ atstovas.

Jis pridūrė, kad klientai reikalauja ir daugiau esminių pokyčių, pavyzdžiui, išmaniųjų vežimėlių, prekių atpažinimo savitarnos kasose ar išsamesnės informacijos apie prekių prieinamumą, jų variantų kitose parduotuvėse ar kilmę specialiuose prekybos erdvėje esančiuose ekranuose pateikimo. „O jei jau atsiras noro pabendrauti su parduotuvės darbuotojais, šie privalės turėti atsakymus į visus rūpimus klausimus čia ir dabar, ką vėlgi gali suteikti tik efektyvus parduotuvės valdymas ir inovacijų pritaikymas“, – apibendrino M. Thomsonas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją