Nors ligonių priežiūrai būtinoms priemonėms įsigyti tenka nuolat kreiptis paramos į įvairias organizacijas, dabar verslo įmonės jautriau atsiliepia į paramos prašymus, o socialinę atsakomybę supranta plačiau, rašoma pranešime spaudai.

Tame pačiame mieste veikiančios stiklo paketų gamyklos „Glass LT“ vadovas Giedrius Jackūnas kviečia ir kitas įmones prisidėti prie hospisų rėmimo.

Prieš 10 metų Alytuje pradėję veikti VšĮ „Tėviškės namai“ žinomi ne tik Dzūkijoje, bet ir visoje Lietuvoje. Ši Įstaiga yra viena pirmųjų, atkreipusių dėmesį į itin opią problemą – paliatyviosios pagalbos ir hospiso paslaugų stoką.

Pernai įstaigos iniciatyva ir sulaukus Alytaus miesto savivaldybės palaikymo buvo įkurta VšĮ „Lietuvos hospisas“. Nors kasmet Lietuvoje nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, vis dėlto sunkiau sergančių ligonių priežiūra dažniausiai užgula tik artimųjų pečius. Jiems tenka spręsti, kuris šeimos narys paliks darbą ir pasišvęs ligonio priežiūrai kiaurą parą. Tačiau net ir esant kam slaugyti ligonį, nuolat iškyla pagalbos poreikis – nuvežti sunkiai judantį ar nevaikštantį pacientą į ligoninę, sutvarkyti teisinius reikalus, atlikti higienines ir medicinines procedūras.

Visame pasaulyje tokiais atvejais pasiteisino hospisų veikla – juose sunkių ligonių priežiūrai specialiai įrengiamos specializuotos patalpos, o priežiūrą užtikrina tinkamai parengtas personalas. Tačiau Lietuvoje tokių įstaigų dar trūksta, jų finansavimas nėra pakankamas.

„Išsivysčiusiose šalyse hospisai turi kelių dešimtmečių veiklos tradiciją – juose sunkūs ligoniai turi galimybę gauti deramą priežiūrą ir gyventi oriai iki pabaigos, – sako Julija Besevičienė. – Tokie žmonės neturi tapti nematomais visuomenės nariais, jiems taip pat reikia bendravimo ir savirealizacijos, tačiau be profesionalios pagalbos to sunku pasiekti. Hospisai gali iš esmės pagerinti sunkių ligonių priežiūrą ir tapti nepakeičiami pagalbininkai ligonių šeimoms, tačiau visuomenei dar trūksta supratimo apie jų veiklą, o kiekviena parama yra aukso vertės.“

Sunkiai sergantys pasiilgsta bendravimo ir kūrybinių užsiėmimų

Kol kas Alytaus hospisas teikia ambulatorinę pagalbą namuose, jame veikia dienos priežiūros centras. Iš anksto susitarus čia galima atvežti sunkų ligonį ir palikti jį profesionalių medikų bei slaugytojų priežiūrai. Hospise ligoniams ne tik atliekamos medicininės procedūros – jie čia pamaitinami, užimami: vyksta koncertai, susitikimai su įvairių sričių specialistais arba žinomais žmonėmis, terapiniai užsiėmimai. Čia švenčiamos ir įvairios šventės, praskaidrinančios nelengvą ligonių kasdienybę.

Kaip teigia J. Besevičienė, stiprėjančią verslo socialinę atsakomybę atspindi tai, kad įmonių vadovai kur kas plačiau supranta įvairių žmonių grupių problemas ir pasirengę padėti, nelaukdami padėkų ar reklamos.

„Anksčiau verslo įmonės labiau atsiliepdavo į vaikų problemas ir tai suprantama, nes būtent mažieji yra daugiausia globos reikalaujantys visuomenės nariai. Tačiau aplink mus yra kur kas daugiau įvairių žmonių grupių, kurioms taip pat reikia atjautos ir pagalbos. Įmonės, kurios sutinka paremti hospisą, išsiskiria socialine atsakomybe ir prisideda prie svarbių socialinių problemų sprendimo“, – teigia hospiso vadovė.

Ji santūriai džiaugiasi, kad verslo įmonių paramos dėka gali geriau pritaikyti hospiso patalpas ir aplinką ligonių poreikiams, įsigyti būtinos medicininės įrangos.

Verslo įmonių teikiama parama padeda teikti daugiau paslaugų

Tarp Alytaus hospiso rėmėjų yra tiek Dzūkijoje veikiančios įmonės, tiek kituose miestuose įsikūrusios bendrovės.

„Mus džiugina, kad verslas nelieka nuošalyje ir konkrečiais darbais prisideda kuriant brandesnę visuomenę, – sako J. Besevičienė. – Geras pavyzdys – vienos iš didžiausių Alytuje gamyklų „Glass LT“ parama. Jos dėka galėjome greičiau įrengti aplinką šalia hospiso, dalį lėšų panaudojome patalpoms įrengti ir medicininei įrangai įsigyti. Viliamės, kad tokių įmonių pavyzdys paskatins ir kitus verslus prisidėti prie hospisų palaikymo.“

Daugiau kaip 20 metų Alytuje veikianti „Glass LT“ yra didžiausia stiklo paketų gamintoja Baltijos šalyse. Šioje įmonėje dabar dirba beveik du šimtai darbuotojų. Gamykla garsėja kaip didžiausius atlyginimus Alytaus regione mokanti bendrovė, ji taip pat skiria lėšų paramai – neseniai gamyklos lėšomis Alytaus centre buvo įrengta vaikų žaidimo aikštelė.

„Esame tikri, kad mūsų darbuotojams svarbu žinoti, jog jų bendrovė aktyviai dalyvauja miesto gyvenime, todėl paramai ir labdarai skiriame nemažas lėšas. Negalime likti abejingi labiausiai pažeidžiamų gyventojų poreikiams, todėl neabejodami atsiliepėme į Alytuje įsteigto hospiso pagalbos prašymą“, – sako G. Jackūnas.

Šiuo metu Alytaus hospiso globojami ligoniai dienos centre prižiūrimi dienos metu, o vakarop grįžta namo. Prireikus, įstaigos transportas ir darbuotojai padeda juos atvežti arba nuvežti. Tačiau Alytaus hospiso steigėjai tikisi, kad ateityje su valstybės, savivaldybės ir privataus verslo pagalba pavyks išplėsti hospiso veiklą ir užtikrinti pacientų priežiūrą stacionare visą parą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją