Anot „The Wall Street Journal“, V. Butas vėl užsiima verslu, bandydamas organizuoti ginklų tiekimą Jemeno Irano remiamiems husių kovotojams.
57 metų V. Butas, kurio karjera tapo 2005 metų Holivudo filmo „Karo dievas“ pagrindu, dešimtmečius pardavinėjo sovietų gamybos ginklus Afrikai, Pietų Amerikai ir Artimiesiems Rytams. Jis buvo suimtas 2008 metais per specialią Amerikos teisėsaugos pareigūnų operaciją.
Išėjęs į laisvę V. Butas prisijungė prie kraštutinių dešiniųjų prokremliškos partijos ir 2023 metais buvo išrinktas į vietos valdžią. Tačiau 2023 metų rugpjūtį per derybas su Husių atstovais Maskvoje, šaltinių teigimu, jis vėl pasirodė kaip tarpininkas susitarimuose dėl kulkosvaidžių, kurių vertė yra 10 mln. USD.
Nors sandoris dar nebaigtas, JAV nerimą kelia planuojamas šaulių ginklų, tokių kaip AK-74, tiekimas. J. Bideno administracija nerimauja, kad Rusija gali aprūpinti husiams ginklų, kurie keltų grėsmę Amerikos kariuomenei ir laivybai. Šaltiniai taip pat sakė, kad per derybas buvo aptarti ir kiti ginklai, tokie kaip prieštankinės raketos ir priešlėktuviniai ginklai.
V. Buto advokatas Steve’as Zissou atsisakė komentuoti savo kliento dalyvavimą sandoryje. Jis pažymėjo:
– Viktoras Butas transporto versle nedalyvauja daugiau nei dvidešimt metų.
Tačiau, anot jo, jei Rusijos valdžia pritartų tokiems veiksmams, tai būtų galima palyginti su JAV tiekimu ginklu Ukrainai.
Išėjęs į laisvę V. Butas nuolat pasirodė Rusijos televizijoje kaip politikos apžvalgininkas ir atvirai palaikė Rusijos invaziją į Ukrainą. Jis prisipažino, kad kalinimo metu ant sienos laikė prezidento Vladimiro Putino portretą.
Galimas tiekimas husių sukilėlimas pratęs Bout dešimtmečius trukusią karjerą ginklų prekyboje. Gimė 1967 metais Dušanbėje, tarnavo vertėju sovietų armijoje ir kovojo Angolos pilietiniame kare. Po SSRS žlugimo V. Butas naudojo Rusijos karinius lėktuvus gabendamas JT taikdarius Afrikoje.
Į jo veiklą JAV atkreipė dėmesį 2005 m., kai jam buvo skirtos sankcijos už prekybą ginklais su Charlesu Tayloru, buvusiu Liberijos prezidentu. 2011 metais jis buvo nuteistas kalėti 25 metus už sąmokslą nužudyti amerikiečius.
Husiai ne kartą atakavo tarptautinius laivus ir pradėjo raketų atakas prieš Izraelį, todėl JAV ir Izraelis surengė atsakomuosius antskrydžius.