Konkurencijos taryba išsiaiškino, kad 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nusprendusi įvertinti, ar reikia keisti vaistinių preparatų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, paprašė asociacijos pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus. Konkurencijos tarnybos pranešime detalizuojama, kad tarpininkaujant LVA, vaistais prekiaujančios bendrovės tarpusavyje suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus įmonių veiklos kaštais. Vėliau konkurentės kartu parengė vaistinės prototipo dokumentą, kuris esą turėjo parodyti, jog tik ministerijai nustačius jų siūlomus antkainius, vaistais prekiaujančios bendrovės galės išlikti rinkoje.
Konkurencijos taryba padarė išvadą, kad konkurentėms susitarus dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių buvo apribota kompensuojamuosius vaistus platinančių ūkio subjektų konkurencija. Vaistinių tinklai su tokia išvada nesutinka.
Praktika rodo, kad rinkoje susiklosčius sudėtingoms aplinkybėms, vis dažniau atsigręžiama į verslą vienijančias asociacijoms. Verslo įmonės ieško, kaip spręsti tam tikras problemas, tuomet asociacijos tampa pagrindine platforma tiek dalintis savo sektoriaus aktualijomis, tiek užtikrinti tinkamą savo interesų atstovavimą bei problemų sprendimą.
Naudingos pamokos iš Konkurencijos tarybos
Svarbu suprasti, kad narystė asociacijoje nepanaikina konkurencijos teisės taikymo tiek įmonėms, priklausančioms vienai ar kitai asociacijai, tiek pačiai asociacijai, vienijančiai jas. Pagal konkurencijos teisę asociacijoms draudžiama nustatyti kainas, prekybos sąlygas, sudaryti susitarimus dėl rinkos pasidalinimo, riboti gamybos ar prekybos apimtis.
Konkurencijos taryba jau yra atlikusi ne vieną tyrimą dėl tokių įvairių asociacijų padarytų pažeidimų. Pvz., asociacija laivų agentavimų srityje buvo nubausta už nustatytus minimalius paslaugų tarifus. Taip pat su mokymu vairuoti susijusi asociacija buvo nubausta už susirinkimuose aptartus ir derintus vairavimo paslaugų įkainius. Šis Konkurencijos tarybos tyrimas vienu metu palietė rekordinį skaičių įmonių – net 26. Prisimintinas ir senas kinologų tyrimas, kuriame nustatyta, kad kinologų asociacija gavo baudą už įvestus šuniukų perpardavimų ribojimus. Ortopedinių priemonių rinkoje buvo nustatyta, kad per asociacijos susitarimus riboti gamybos kiekiai.
Taigi atidžiau panagrinėjus šiuos Konkurencijos tarybos atliktų tyrimų pavyzdžius, lengviau įvertinti, ar asociacijos veiksmai ir sprendimai tyčia (ar per neapdairumą) neprasilenkia su teisės reikalavimais.
Plona informacijos linija
Dar vienas asociacijoms svarbus aspektas yra draudimas keistis komerciškai jautria informacija. Suprantama, kad informacijos mainai yra viena iš pagrindinių asociacijos funkcijų, o informacijos gavimas – nauda asociacijos nariams. Todėl normalu, kad informacija asociacijoje cirkuliuoja.
Tačiau kada keitimasis informacija yra rizikingas? Tada, kai keičiamasi nauja, detalia, nevieša informacija. Šį pažeidimą puikiai iliustruoja pavyzdys, kai Konkurencijos taryba nagrinėjo susitarimą pienininkystės sektoriuje. Asociacija kas mėnesį siuntė nariams viešai neprieinamą individualią informaciją apie pieno supirkimą, pieno produktų gamybą ir pardavimus. Reguliarus apsikeitimas tokia informacija tarp asociacijos narių yra dar vienas požymis, kad tai gali riboti konkurenciją ir neleisti kitiems (ne asociacijos nariams) patekti į rinką.
Išreikšti nepritarimą – būtina
Praktika rodo, kad pasyvumas asociacijoje – nepasiteisinusi gynyba. Net jei įmonė nėra aktyvi asociacijos narė ir teigia nesivadovaujanti joje priimamais sprendimais bei nedalyvaujanti priimant konkrečius sprendimus, vis dėlto neišreikštas aiškus nepritarimas yra pakankamas pagrindas pripažinti, kad įmonė yra kartelinio susitarimo dalyvė.
Esminis aspektas pasitikrinti, ar asociacija galimai neperžengė ribos, yra asociacijos narių veikimas savarankiškai, kitaip tariant – nei asociacija, nei jos nariai neturi priimti su kita individualia įmonių veikla susisijusių sprendimų. Jei pasigirsta raginimų (ar įpareigojimų) elgtis tik tam tikru būdu, apribojant individualius įmonės sprendimus, tai yra pirma indikacija, kad galimai daromas pažeidimas.
Asociacijos yra svarbi teisinės ir ekonominės veiklos ląstelė. Ji leidžia įmonėms turėti tam tikrą tarpusavio pagalbos ekosistemą ir girdimą balsą rinkoje bei valstybės institucijose. Todėl prisiminus buvusių Konkurencijos tarybos tyrimų pamokas, kokios praktikos asociacijos turėtų vengti, bei laikantis pagrindinių dviejų principų – sprendimus dėl planuojamo elgesio rinkoje priimti savarankiškai bei tiesiogiai ir aiškiai atsiriboti nuo informacijos, kurios įmonė neturėtų gauti, asociacijoms pavyks sėkmingai atstovauti savo narių interesams, o įmonėms – išvengti konkurencijos teisės pažeidimų dėl dalyvavimo asociacijose.