Alternatyva, kai gausiai uždera derlius

Turgų ir parduotuvių prekystaliai nukrauti pirmosiomis lietuviškomis uogomis – braškėmis. Šių, kaip ir kitų uogų, nauda organizmui – neįkainuojama. Bet naudingųjų medžiagų visiems metams neprisikaupsi, kiek jų bevalgytum šviežių.

Apdairesni ūkininkai investuoja į perdirbimą – liofilizavimą, kurio metu išsaugoma produktų maistinė vertė ir naudingos medžiagos. Lietuvoje jau ne viename ūkyje yra liofilizuojamos uogos ir daržovės, kurios paklausios tampa rudenį, žiemą ir pavasarį, ypač – per šventes.

Vartotojams – tai yra super maistas, kuriame gausu mineralų, vitaminų ir antioksidantų, o ūkininkams – papildomos pajamos ir sukuriama didesnė pridėtinė vertė.

Vilkaviškio krašto uogininkas Audrius Meseckas sako, kad liofilizacija – gera alternatyva, kai gausiai uždera uogų derlius ir nespėjama jo realizuoti. Tada pasitelkiant modernų apdorojimo būdą, išsaugomos vertingos uogų medžiagos.

Ūkininkas augina braškes, avietes, šilauoges, pasisodino populiarėjančių gervuogių ir sausmedžių. Gali būti, kad ir šios uogos pateks į liofilizatorių, kurį įsigijo pasinaudojęs europine parama. Uogos auga Stirniškių krašte, taip vadinamas ir ūkis.

Uogų augintojas aiškino, kad liofilizacija yra toks konservavimo būdas, kai uoga ar kitas produktas šaldant aukštoje temperatūroje džiovinamas ir išlaiko savo maistinę vertę.

„Mano liofilizavimo įranga nėra didelė, bet ūkiui tai yra gana pakankamas perdirbimas. Vienas užkrovimas – 5 kg, procesas trunka 4 paras. Bet taip idealiai visus metus nedirbame, įranga genda, reikia taisyti, tai ne tiek jau daug tos produkcijos pagaminame. Tačiau mugėms, kur liofilizuotų uogų daugiausia ir parduodame, pakanka. Jeigu tiektume į prekybos tinklus ar kitur, reikėtų didinti apsukas“, – pasakojo A. Meseckas.

Liofilizuotos uogos

Vartotojai labiausiai mėgsta liofilizuotas braškes, antroje vietoje – šilauogės, o avietės – trečios pagal pirkėjų pasirinkimą. „Tai yra šaltojo meto prekės, vasarą, kada yra šviežių uogų, liofilizuotų, aišku, nesiūlome. Tačiau rudenį, žiemą ir pavasarį jos turi savo vertę, nes liofilizuojant išsaugoma kuo daugiau organizmui naudingų medžiagų. Jos bene populiariausios yra per Kalėdas ir pavasarį, kada žmonės nori prisiminti vasarą ir tikrą uogų skonį“, – pastebėjo uogų augintojas.

Liofilizavimas imlus energijai

Liofilizuotos uogos yra brangesnės už šviežias, bet ūkininkai skaičiuoja ir jų gamybos išlaidas. O tai nėra pigus malonumas. „Liofilizavimas – viena iš brangesnių apdorojimo technologijų, nes imli energijai, todėl ir produktas nėra pigus. Šiame procese uogų savikaina sudaro tik mažą dalį, o didžiąją – elektra, įrenginių priežiūra. Aišku, tai yra sveikatai palanki produkcija, bet jos gamyba imli energijai, kol kas yra tokios technologijos“, – pasakojo A. Meseckas.

Jeigu liofilizuoti produktai populiarėtų, ūkininkas galvotų ir apie liofilizacijos plėtrą. Šiemet jis specialiai pasisodino tokių veislių uogų, kurios yra labiau tinkamos tokiam apdorojimui, labiau aromatingesnės.

Ūkininkas aiškino, kad liofilizacijos procese išgarinus drėgmę, suintensyvėja uogos skonis. Jeigu avietė yra rūgšti, tai išliofilizavus ji tampa dar rūgštesnė, jei braškė saldi – apdorota tampa dar saldesnė. Tad pasirinko tokias veisles, kad uogos tiktų pagal vartotojų skonį.

„Gal ateityje ir galvosiu apie plėtrą, bet kol kas liofilizacija yra uogų realizavimo alternatyva ir papildoma produkcijos gamyba“, – teigė uogininkas.

Ne tik uogos, bet ir česnakai

Biržiečių Vyganto ir Justinos Januševičių ūkyje į liofilizatorių patenka ne tik uogos, bet ir česnakai. Iš jų pagaminti milteliai ir granulės ir buvo pirmasis ūkyje liofilizuotas produktas. Ūkininkas liofilizavimo įrangą įsigijo, norėdamas perdirbti nekondicinius česnakus. Nuimant ir apdorojant derlių, lieka neprekinės išvaizdos česnakų, kuriuos ir sumanė apdoroti moderniu būdu, ir gaminti inovatyvų produktą.

„Dabar nusprendėme labiau orientuotis į kokybę, sumažinome auginamų česnakų plotą iki vieno hektaro, o anksčiau turėjome maždaug 2 ha. Kai daug auginame, sunku išlaikyti kokybę. Sumažinę plotą stengsimės pasiekti kuo didesnius kokybės rodiklius, kad česnakų galvutės būtų didelės, išvaizdžios“, – sakė V. Januševičius.

Dabar, kai česnakų miltai ir granulės pasiekia vis didesnį pirkėjų ratą, į perdirbimą keliauja ne tik nekondiciniai česnakai, bet ir mažesnės jų galvos. Jeigu paklausa didėtų, ūkininkai apdorotų daugiau česnakų ir gamintų jų miltus ir granules.

„Pirmais metais, kai mūsų liofilizuotų produktų niekas nežinojo, daug jų išdovanojome, kad žmonės paragautų. Taip auginome klientų ratą, o pernai pradėjome daugiau važinėti po muges, kur daugiau jau realizuojame, daugėja mūsų produkcijos mėgėjų, kurie vieni kitiems tarpusavyje jau rekomenduoja mūsų produktus“, – džiaugėsi ūkininkas.

Jis pagalvoja ir apie liofilizuotų produktų eksportą, bet tam reikia didesnių kiekių. Česnakus ne kartą eksportavo į Vokietiją, tad ir česnakų granulėms čia galėtų atsiverti rinka. „Pirmiausia norime ištobulinti produktą, taip pat ir pakuotę, tada gal aktyviau dairysimės ir į eksportą. Pradėjome kurti interneto puslapį, kur vystysime prekybą, o kol kas klientai mus susiranda per socialinius tinklus“, – pasakojo Vygantas.

Liofilizuotos gėrybės ir profesorius Pranas Viškelis

Prigamino skanėstų šventėms

Susižavėję produktų liofilizacija, ūkininkai neapsistojo ties česnakų perdirbimu – nauju būdu apdoroja auginamas braškes, avietes, taip pat – bananus, ananasus, apelsinus. Tokių skanėstų buvo prigaminę Kalėdų šventėms.

Liofilizuotos uogos ir vaisiai turi paklausą. V. Januševičius aiškino, kad taip apdorotų uogų skonis dar labiau atsiskleidžia. „Liofilizavus braškę ir avietę, ypač pastarąją, yra suaktyvinamas C vitaminas. Atrodytų, kad avietė turėtų būti saldi, bet liofilizuota ji tampa rūgšti. Avietes gana nelengva liofilizuoti, nes jos kiek praranda savo išvaizdą, bandome jas maišyti su medumi ir gauname tokį skanų desertą. Ir daugiau eksperimentuojame, pavyzdžiui, česnakų granules maišome su Himalajų druska. Norisi vartotojams suteikti didesnį vertingų produktų asortimentą ir jų dėmesį patraukti įdomesniais pasiūlymais, nes ir mums patiems norisi įvairumo, be to, įdomu ir paeksperimentuoti. Tam erdvės – didelės“, – kalbėjo liofilizuotų produktų gamintojas.