Michie Hino – viena iš jų. Ji dirba į rytus nuo Tokijo esančiuose senjorų socialinės globos namuose, kur aštuonias valandas per dieną valo patalpas ir skalbia, nors jai pačiai jau 77-eri. Ji yra dalis darbo jėgos, padedančios išlaikyti vis gausėjančias senyvų ir paliegusių Japonijos žmonių gretas.

Mėnesinė pensija – vos 40 tūkst. jenų (252 eurai) – toli gražu nepadengia moters išlaidų. Iš savo triūso M. Hino uždirba 160 tūkst. (apie 1 tūkst. eurų) jenų, iš kurių ji susimoka už būtiniausius poreikius ir dar šiek tiek atsideda juodai dienai.

Japonai yra vieni ilgaamžiškiausių pasaulyje: vyrai vidutiniškai gyvena 81 metus, moterys – 87. Toks ilgaamžiškumas apkrauna šalies pensijų sistemą. Taigi Japonija siūlo sektiną pavyzdį kitoms išsivysčiusioms šalims, kuriose vyrauja panašios demografinės tendencijos.

Tikėtina, kad šis klausimas bus centrinė tema šį mėnesį vyksiančiuose Japonijos valdančiosios partijos rinkimuose, o kandidatai sieks atkreipti dėmesį į tai, kaip augančios pragyvenimo išlaidos veikia rinkėjus, ypač vyresnio amžiaus žmones. Rinkimai nulems, kas pakeis ministrą pirmininką Fumio Kishidą, kuris atsistatydina iš dalies dėl mažėjančios paramos, lydimos susirūpinimo dėl infliacijos.