Savo įžvalgomis įkvėpti, paskatinti ir galbūt naujai į verslą pažiūrėti T. Bagdanskis ragino ne tik jau ilgamečius verslininkus, įmonių vadovus, bet ir tuos, kurie dar delsia kelti koją į verslo pasaulį.

Viskas prasideda nuo savęs pažinimo

Beje svarbiausia įžvalga, kurią pačiam teko patirti gyvenime advokatui, buvo pažintis su savimi.

„Su partneriais turėjome kontorą ir 2010 m. spalį man partneriai sako, kad aš jiems nebelabai tinku. Žiūrint retrospektyviai, tuomet jaučiausi blogai, bet nedrįsau sau to įvardyti, o neįvardydamas nedrįsau daug ko keisti. Todėl viskas prasideda nuo pažinimo savęs“, – sako T. Bagdanskis.

Kai iš partnerių teisininkas suprato, kad teks skirstytis, jis žinojo, kad yra tik du keliai – eiti į kitą advokatų kontorą arba pradėti savo.

„Atsimenu tą momentą, kai turėjau apsispręsti ir pagalvojau – kaip mane matys mano vaikai: ar kaip kuriantį ir tą, kuriam kartais nesiseka, ar daugiau nuobodų ir bumbantį tėtį. Man tai suveikė, nusprendžiau pabandyti ir kurti savo kontorą“, – tęsė forumo dalyvis.

Tuo sunkiu gyvenimo momentu T. Bagdanskis įsitikino ir dar viena tiesa, kuri taikoma ir sporte, – tu laimi tada, kai tu tiki, kad laimėsi.

Tomas Bagdanskis

„Ir dar viena pamoka vadovams ir lyderiams – visada šalia mūsų gali būti asmuo, kuris taip pat dega ir turi potencialą, tik mes jo kartais nematome“, – akcentavo advokatas.

Požiūris į ilgalaikę perspektyvą

„Vienas verslininkas yra pasakęs, kad žmogus pervertina tai, ką gali pasiekti per metus ir neįvertina to, ką gali pasiekti per 10 metų. Mano patirtis sako, kad šis posakis pasiteisina“, – savo patirtimi dalijosi forumo dalyvis.

Visgi vien optimizmo ir tikėjimo čia neužtenka, pasak teisininko, kartu su tuo turi būti nuoseklus ir kantrus darbas, užsispyrimas: „Išmokau tai, kad jei yra kokia kliūtis, tai į ją reikia žiūrėti taip, kaip į ją žiūri sportininkai: nesvarbu, ar tu laimėjai, ar pralošei, turi orientuotis į kitą veiksmą“.

Kartu forumo pranešėjas pridėjo ir dar vieną sporto taisyklę, kuria bando vadovautis: jei laimi, turi džiaugtis pergale 24 val., bet jei pralaimi, taip pat turi paliūdėti 24 val. ir keliauti toliau.

Požiūris į detales

„Kas seka sportą, supranta, kad viskas yra mažose detalėse: viduryje varžybų padaryta maža klaida gali kainuoti čempionatą. Todėl, man atrodo, ir gyvenime mes turime labai atsirinkti dalykus, į ką kreipti dėmesį, net savo kontoroje esame užsirašę ant puodelių „Small things make big differences“ (liet. maži dalykai veda prie didžių pokyčių)“, – kalbėjo advokatas.

Dar vienas labai svarbus sporte ir versle dalykas – motyvacija. Pasisekti bet kurioje srityje gali tik tuomet, jei myli tai, ką darai. Ir svarbu niekada nepamiršti – nuo ko verslas prasidėjo.

„Jei žmogui pradeda sektis, jis dažnai pamiršta tai, nuo ko pradėjo, o tuomet gali ateiti ir regresas. Todėl sau nuolat sakau, kad pradėjau nuo motyvacijos, todėl ją turiu saugoti“, – pridėjo T. Bagdanskis.

Dar vienas dalykas, kurį turi išmokti vadovas, – pasijusti patogiai nepatogiose situacijose: „Būtent tuo geriausi sportininkai skiriasi nuo tų, kuriems prasčiau sekasi. Jie sugeba streso sąlygomis jaustis gerai ir laimėti“.

Požiūris į veiksmą ir matavimas

Prieš žengdami pirmą žingsnį verslininkai neretai vertina tai, ką turi ar neturi. Tačiau, T. Bagdanskio nuomone, įgūdžiai ar patirtis kartais yra pervertinami.

Tomas Bagdanskis

Pasak jo, svarbu tiesiog žengti pirmą žingsnį, o tada jau pamatysi, kokių įgūdžių ar žinių tau trūksta tikslui pasiekti.

Požiūris į komandą

„Yra posakis – jei nori eiti greitai, eini vienas, jei nori eiti toli – eik su komanda. Dažnai stringame ten, nes negalime priimti komandoje greitų sprendimų, bet jei būsi vienas, toli nenueisi. O kaip eiti greitai su komanda?“, – retoriškai klausė advokatas.

Pasak jo, svarbiausia sau pasakyti – su kuria komanda gali eiti, o su kuria apskritai negali eiti. Todėl komandos pasirinkimas – vienas svarbiausių veiksnių, o jau išsirinkus komandą reikia paprašyti jos leidimo suklysti, būti tokiu, kokiu gali būti geriausiu, ir paprašyti tavimi tikėti.

„Čia vėl galima palyginti su sportu: laimi ne didžiausi biudžetai, o geriausios komandos“, – akcentavo jis.

Požiūris į pokyčius

„Viskas labai greitai keičiasi ir vienas profesorius yra pasakęs, kad sau reikia atsakyti į tris klausimus: ką daryti, ko nedaryti ir ką daryti iš naujo. Jei mums kažkada pasisekė, dažnai galvojame, kad toks pats mūsų elgesys nuves į tokią pat sėkmę, bet reikia atkreipti dėmesį, kad keičiasi aplinkybės ir tai, kas buvo tavo stiprybė, gali tapti tavo silpnybe. Todėl labai aktualiu tampa komforto zonos plėtimas ir veikimas, kai jauti stresą“, – pabrėžė teisininkas.

Požiūris į kultūrą

Dar vienas svarbus aspektas žengiant į sėkmę – suprasti, kad jei sieksi pokyčių, bet organizacijos kultūra priešinsis naujovėms, niekur toli nenueisi.

Tomas Bagdanskis

„Todėl labai svarbu suprasti, kokios yra įmonės vertybės, gyventi jomis ir viena iš tų vertybių turėtų būti, kad organizacija yra lanksti ir juda pokyčių link, – toliau savo pranešimą tęsė advokatas. – Ir kaip sportininkai sako, kad man individualūs rezultatai nesvarbu, o svarbu, kad laimi visa komanda“.

Požiūris į lyderystę ir vadovavimą

T. Bagdanskio nuomone, lyderystė prasideda nuo buvimo savimi: nereikia reikalauti iš savęs būti tuo, kuo nesi, nes to ilgai nenuslėpsi.

„Jei suklydai, turi pasakyti, kad suklydai. Nes nėra nieko artimiau lyderystei kaip buvimas savimi“, – kalbėjo jis.

O kalbant apie vadovavimą, čia ir galima pasimokyti iš sporto trenerių, kurie sako, kad treniruoja ne žmones, o komandas. Ir kad ne vadovas yra atsakingas už rezultatą, o jis atsakingas už žmones, kurie atsakingi už rezultatą.

Požiūris į sėkmę

„Pritariu, kad laimėjimai yra būtini, bet mane sportuojant labai išmokė ir pralaimėjimai. Kai praloši, vieną dieną gali būti netekęs žado, tačiau būtent po pralaimėjimų vyksta gili analizė, ką gali padaryti geriau. O kai laimi, tiesiog tau atrodo, kad taip ir turėjo būti“, – patirtimi dalijosi forumo dalyvis.

Todėl verslininkams advokatas patarė jaustis atsakingiems ne už sėkmę, bet už nesėkmes: analizuoti, ar viską padariau, kad man pasisektų.

Straipsnis parengtas pagal Lietuvos verslo forume skaitytą pranešimą „Tvarumas iš patirties: kaip augti 10 metų iš eilės? “. Daugiau pranešimų galite rasti ČIA.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (33)