„Sumažinus besidubliuojančias studijų programas būtų optimizuojami resursai, o papildomus išteklius tuomet galima efektyviai sutelkti į specializuotas studijų programas taip atliepiant verslo sektoriaus problemas. Įgyvendinant pertvarkos projektą būtų sujungiamos ir plačios mokslinės žinios, o tai gali paspartinti inovacijų kūrimą bei padėti sprendžiant aktualius visuomenės iššūkius: sveikatos priežiūra, aplinkos apsauga ir žinoma – technologijų plėtra“, – tinklo pertvarkos privalumus išskiria vienos iš informacinių technologijų rinkos lyderių UAB „Baltnetos komunikacijos“ techninio aptarnavimo skyriaus vadovė Deimantė Vasiliauskienė.
Vyriausybės patvirtintame valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo veiksmų plane numatoma, jog iki 2029 m. kolegijos turėtų sulaukti bent 1200 stojančiųjų, įsidarbinimas pagal kvalifikaciją turėtų pasiekti ne mažiau kaip 76 procentus.
Audito, apskaitos, mokesčių, teisės ir finansinių verslo konsultacijų įmonės UAB „Grant Thornton Baltic“ ekspertas Sergejus Abakumovas teigia: „Esminis kolegijų pertvarkos tikslas – bendras šalies kolegijų stiprinimas miestuose ir regionuose, didinant studijų patrauklumą bei kokybę. Tikiu, jog susijungiant, bendradarbiaujant ir dalinantis patirtimi akademinė bendruomenė gali pasiekti dar neregėtų mokslinių laimėjimų.“
Specialistų poreikis kasmet auga
Anot verslo atstovų, šiuo metu darbo rinkoje itin trūksta inžinerijos specialistų. Priežastis – sparčiai besivystanti Lietuvos pramonė, kasmet augančios gamybos apimtys. Todėl svarbu, kad Lietuvos aukštosios mokyklos ne tik rengtų daug šios srities specialistų, bet ir užtikrintų aukštą studijų kokybę.
Siekiant šio tikslo, kolegijų pertvarkos projekte numatyta, jog prie Vilniaus kolegijos (VIKO) turi būti prijungta Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija (VTDK).
Žadama, kad apjungus kolegijų pajėgumus į darbo rinką žengs daugiau joje sėkmingai darbuotis pasiruošusių specialistų. Dėstytojai turės daugiau galimybių tobulinti savo kompetencijas, studentai galės mokytis ne tik iš geriausių Lietuvos, bet ir užsienio ekspertų, todėl gerės studijų kokybė, o kolegijos galės pasiūlyti konkurencingesnes studijų programas.
„Esame pasiruošę sklandžiam ir sėkmingam VTDK prijungimui prie VIKO. Mūsų tikslas – dalintis ilgamete gerąja patirtimi su VTDK kolegomis ir taip užtikrinti aukščiausią studijų kokybę esamiems ir būsimiems kolegijos studentams. Pernai Studijų ir kokybės vertinimo centro (SKVC) sudaryta nepriklausoma tarptautinė ekspertų grupė VIKO įvertino kaip geriausią kolegiją Lietuvoje. Sprendimas prijungti VTDK prie VIKO būtų naudingas visiems – dėstytojams, studentams ir verslui“, – teigia VIKO direktorė dr. Žymantė Jankauskienė.
Verslo atstovai taip pat palaiko VTDK prijungimą prie VIKO.
„VIKO ir VTDK bendradarbiavimas, bendrų resursų ir kvalifikacijų panaudojimas atvertų galimybes aukščiausio lygio multidisciplininėms studijoms, kurios padėtų paruošti specialistus, gebančius priimti dabartinio verslo iššūkius“, – teigia S. Abakumovas.
Jam antrina ir D. Vasiliauskienė: „Pertvarka būtina norint užtikrinti aukštą studijų kokybę bei pritraukti naujų studentų. VTDK prijungus prie VIKO, būtų galima užtikrinti studijų daugiakryptiškumą, pasiūlyti studentams kokybiškesnes studijas.“
„Šiuo metu mūsų Techninio aptarnavimo skyriuje dirba 9 VIKO studentai. Pastebime, jog kolegijos absolventai greitai prisitaiko prie darbo aplinkos, yra imlūs ir turi daug praktinių žinių“, – teigia D. Vasiliauskienė.
VIKO direktorė dr. Ž. Jankauskienė įsitikinusi, kad norint sėkmingai įgyvendinti VTDK prijungimą prie VIKO, svarbiausia – abipusis bendradarbiavimas.
„Šiuo metu kartu su VTDK jau pradėjome tartis dėl integracijos plano. Tikime, kad nuoširdus bendradarbiavimas leis sklandžiai įgyvendinti kolegijų sektoriaus optimizavimą ir taip užtikrinti, jog į darbo į darbo rinką ateityje žengtų verslo poreikius atitinkantis aukščiausios kvalifikacijos specialistų kiekis“, – teigia dr. Ž. Jankauskienė.