„Lietuvoje aktyviai steigiamos naujos įmonės, kuriamos darbo vietos, tad kaip niekada jaučiamas didelis patyrusių IT ir inžinerijos, finansų ir apskaitos, automatizuotos gamybos, specialistų trūkumas ir šis poreikis tik didės. Matome, kad šiais metais atsigavo investuotojų susidomėjimas mūsų šalimi – aktyviai vystomos finansų technologijų (FinTech) įmonės bei technologiniai startuoliai, vėl steigiami bei plečiami paslaugų centrai, jau viešai žinoma apie didelių IT žaidėjų atėjimą į mūsų rinką. Be to, pandemija pakeitė ir darbuotojų lūkesčius, tad įmonėms, neturinčioms lankstumo, pavyzdžiui, mišraus darbo galimybių, vis sunkiau privilioti talentus“, – pastebi pasaulinės personalo sprendimų kompanijos „Manpower“ direktorė Božena Petikonis-Šabanienė.
Lietuva – pagal pasaulines tendencijas
Pasak pasaulio darbdavių, šiuo metu geidžiamiausi specialistai yra logistikos, gamybos, pardavimų, rinkodaros, IT, duomenų, administracijos srityse. Technologinio sektoriaus pozicijos ir toliau išlieka paklausiausios, tačiau mažėjant karantino ribojimams, augantis poreikis stebimas ir labiausiai pandemijos paveiktuose – sveikatingumo, pramogų ir kelionių – sektoriuose, rašoma pranešime spaudai.
„Atsigaunant statybos ir gamybos sektoriams, juntamas projektų vadovų, inžinierių, operatorių poreikis. Lietuvoje panašiai kaip ir Jungtinėje Karalystėje bei Norvegijoje, didėja ir buhalterių, vadybininkų, pardavimų specialistų trūkumas, tad mūsų rinkai tapo būdingos visos ryškiausios pasaulinės darbo rinkos tendencijos“, – pastebi B. Petikonis-Šabanienė.
Darbdaviai neretai pasigenda ir reikiamų vadinamųjų minkštųjų įgūdžių. Šiuo metu minkštieji įgūdžiai yra svarbesni nei bet kada anksčiau. Labiausiai pasigendama atsakomybės, patikimumo, atsparumo, tolerancijos stresui ir prisitaikymo, iniciatyvumo, lyderystės ir socialinės įtakos, strateginio mąstymo bei problemų sprendimo.
„Mūsų praktika rodo, jog minkštųjų įgūdžių svarba neišvengiamai padidėjo sektoriuose ir pozicijose, kuriose specialistai dirba namuose arba mišriuoju būdu. Kita vertus, išaugo ir darbuotojų lūkesčiai vadovams. Akivaizdu, kad laikui bėgant įmonės turės ieškoti dar daugiau bei naujų būdų skatinti ir išlaikyti savo darbuotojus“, – teigia B. Petikonis-Šabanienė.
Siekiant išlaikyti ir pritraukti retenybe tapusius tinkamus darbuotojus, dauguma įmonių bando sukurti naujų priemonių darbo lankstumui net ir toms pozicijoms, kurios anksčiau nebuvo lanksčios. Net 36% apklausoje dalyvavusių darbdavių teigė, kad planuoja įtraukti lankstų darbo pradžios ir pabaigos laiką, o 31% planuoja pasiūlyti mišraus – nuotolinio ir vietoje darbo derinį. Deja, bet labiausiai nukenčia įmonės, visiškai negalinčios integruoti nuotolinio darbo – jos labiausiai kovoja su talentų trūkumu (74%). Taip pat, dažniau su šiuo iššūkiu susiduria didelės įmonės, kurių darbuotojų skaičius viršija 250 (74%).
Darbdaviai skelbia atsigavimą
Daugiau samdyti nei atleisti planuoja darbdaviai visose 26 apklaustose Europos šalyse, o remiantis trečio ketvirčio įdarbinimo planais – triumfuoja statybos, finansų ir verslo paslaugų bei gamybos sektoriai.
Grįžtant į senąsias vėžes, Jungtinės Karalystės darbo rinkos atstovai tikisi, jog darbo vietų skaičius augs net 11 iš 12 regionų. Daug žadantys ženklai pastebimi finansų ir verslo paslaugų bei viešbučių ir mažmeninės prekybos sektoriuose. O Airijoje įdarbinimo planai yra patys optimistiškiausi visoje Europoje – tai paskatino spartus įdarbinimo tempas statyboje ir farmacijoje.
Kaimyninėje Lenkijoje restoranų ir viešbučių darbdaviai tikisi didžiausio darbinimo tempo per trejus metus, taip pat teigiamos prognozės vyrauja statybų ir gamybos sektoriuose. Skandinavijos šalyse, pavyzdžiui, Norvegijoje pranešama, jog geriausios darbinimo prognozės numatomos finansų ir verslo paslaugų segmentuose, tačiau restoranų ir viešbučių sektoriaus darbdaviai išlieka santūrūs ir didinti darbo vietų šį ketvirtį nežada.
Net pandemijos labiausiai paveikta Italija – nusiteikusi pozityviai. Darbdaviai praneša, jog jau pasiekiamas lygis, kuris buvo dar iki jos. Tai iš dalies paskatino teigiamos statybų sektoriaus darbinimo perspektyvos. Taip pat optimistiški didmeninės ir mažmeninės prekybos samdos planai.