Pavyzdžiui, Maskvoje, Rusijos sostinėje, praktiškai išnyko brangių automobilių vagystės. Tiesiog su dingusiu automobiliu, kuriame keletas GPS siųstuvų ir kurio judėjimą fiksuoja šimtai kamerų, niekur nenuvažiuosi. Kaip juokauja patys banditai, po rimtesnio nusikaltimo policija greitai pasibeldžia į duris.

Tačiau ir Lietuvoje jau yra pakankamai išvystytų sekimo sistemų ir startuolių, kurie pajėgūs sujungti viešus ir neviešus duomenis. Tai, su policijos žinia, panaudojama ir praktiškai. Visgi, tai neišsprendžia visų gyvenimo problemų – pavyzdžiui, nesustabdo prekybos narkotikais. Apie tai Edvinu Kerza, gynybos ir saugumo ekspertas laidoje „Verslo požiūris“.

„Lietuva technologiniu požiūriu išsivysčiusi valstybė. Skaitmeniniai duomenys nevaržomai keliauja visur. Mes net nesuvokiame, kas juos naudoja ir kur jie saugomi. Dar daugiau, jie niekur nedingsta. Tik mums atrodo, kad kai ištriname įrašą, parsisiunčiame, o po to ištriname keistą video, jis daugiau nebeegzistuoja“, – pasakoja Edvinas Kerza ir sako, kad nieko panašaus. Jie lieka ir juos gali matyti daugybė žmonių, kurie juos naudoja. Ne visi šie žmonės nusiteikę draugiškai.

Nusikaltėliai, skirtingai nuo atsakingų verslų, nepaiso BDAR reikalavimų, turi prisijungimus prie kamerų, kurios dažnai neapsaugotos jokiais slaptažodžiais, ar apsaugotos simboliniais, kuriuos gali atspėti ir vaikas. Dirbtinio intelekto algoritmai greitai ir nesunkiai renka visą informaciją apie mus. Jie analizuoja ir mūsų nuotraukas, nes veido atpažinimo sistemos pakankamai ištobulintos.

E. Kerza sako, kad pagal viešumoje esančias nuotraukas gali nesunkiai nustatyti su kuo bendrauji, ką mėgsti, ko nemėgsti. Taip vėliau lengva žmogui sudaryti gerą įspūdį, juo manipuliuoti. Tą naudoja pardavimų vadybininkai, derybininkai. Viena tokia užklausa kainuoja 5-6 USD ir pateikiamas pilnas žmogaus profilis. Kokius labai asmeninius dalykus tokia programa rado apie E. Kerzą – laidoje.

E. Kerza sako, kad nors paieškos sistemos galingos, tačiau nusikaltėliai visada veikia ten, kur gali gauti naudą. Pardavinėti narkotikus dabar lengva internetinėje erdvėje. Tuo labiau, kad atsiskaitymas kriptovaliutomis darosi prekybą sunkiai atsekamą. Sumos mažos, tokią prekybą išaiškinti sudėtinga ir brangu. Kol atskira prekeivių grupuotė netampa atskiro tyrimo objektu, paprastai niekas ja labai rimtai neužsiima.

„Todėl tikėtis, kad atskiri paauglių pirkimai bus užkardyti beviltiška. Nusikaltėliai prisitaiko ir tie, kurie kovoja su jais, turi matyti dvigubai plačiau. Nusikaltėliai nekuria technologijų, gaujos jas perka ir naudoja. Jie tiesiog gauna už pinigus profesionalų sukurtus įrankius“, – paaiškina E. Kerza.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)