Brangiausiai Europoje už elektrą mokanti Lietuva kol kas vangiai naudojasi galimybe taupyti per inovacijas. Pagal robotizaciją mūsų šalis Europos Sąjungos uodegoje. Statistika rodo, kad 2020 metais Lietuvoje pramoninius ir paslaugų robotus naudojo 4,6 procento įmonių, kai ES vidurkis siekė 7 procentus. Lyderė čia Ispanija su 11 procentų.

Sparti pastarojo meto pramonės plėtra Lietuvoje šiam procesui duoda naują impulsą. Per metus iškyla bent kelios gamyklos, kuriose robotai ir automatizacija griežia pirmu smuiku. Startuoja Lenkijos stiklo paketų gamykla „Press Glass“, „Teltonikos“ technologijų centras Molėtuose, SBA industrinių inovacijų slėnyje baldų gamybos kompleksas „Inno Line“. Pastarajame instaliuoti net 35 robotai, 15 automatizuotų kokybės kontrolės sistemų ir tai yra viena labiausiai robotizuotų baldų gamyklų regione. Išmaniai valdant procesus, įdiegtos technologijos gali padėti reikšmingai sumažinti energijos sąnaudas, o kartu ir sąskaitas.

Gali sutaupyti iki 40 proc. energijos

Kai kurie robotai gali pakeisti ne vieno, o net keleto senesnių įrenginių funkcijas, todėl tam pačiam darbui atlikti bus sunaudojama kur kas mažiau energijos.

Švedijos Chalmerso technologijos universiteto, įsikūrusio Geteborge, mokslininkai sukūrė algoritmą, kurį pritaikius atskiri robotai suvartojo 15–35 proc. mažiau energijos, o robotų grupės – net 40 proc. mažiau. Ir šis rezultatas buvo pasiektas tik pakeitus judesių greitį bei eiliškumą, tačiau išlaikant nustatytą gamybos laiką.

Robotas SBA industrinių inovacijų slėnyje baldų gamybos kompleksas „Inno Line“

Sukurto algoritmo tikslas – optimizuojant roboto judesius sumažinti pagreitėjimus ir sulėtėjimus, taip pat pauzių laiką, nes per jas taip pat naudojama energija. Tokia priemonė leistų reikšmingai sumažinti energijos suvartojimą labiausiai robotizuotoms įmonėms, pavyzdžiui, automobilių pramonės kėbulų gamyklose, nes robotai ten sunaudoja beveik pusę elektros energijos.

Gali dirbti tamsoje, karštyje ir šaltyje

Robotų diegimas gamyboje yra tvarus ir taupo energiją, be to, jie nėra reiklūs darbo vietai. Pavyzdžiui, robotams nebūtinas ryškus apšvietimas nei konkrečioje darbo vietoje, nei patalpoje. Jiems taip pat nesvarbi gamyklos patalpų temperatūra ar kondicionavimas. Robotai yra suprojektuoti taip, kad galėtų dirbti plačiame temperatūros diapazone ir jiems negalioja higienos normos (temperatūriniai, apšvietimo režimai).

Be to, robotai gali dirbti nuolat, o didelis jų greitis padeda paspartinti gamybą, eliminuojant pertraukas ir išvengiant nereikalingo energijos švaistymo. Jie yra suprogramuoti taip, kad judesiai būtų tikslūs, efektyvūs, taigi energija yra taupoma optimizuojant robotų darbą per judesių greitėjimus ir lėtėjimus (akceleracijas ir deakceleracijas).

Mažina išlaikymo sąnaudas

Robotai gali padėti sutaupyti gamyklos išlaikymo sąnaudas skaičiuojant statinio plotui. Celės, kuriose jie instaliuoti, įprastai užima nedaug vietos. Todėl tame pačiame plote galima sutalpinti didesnį kiekį robotinių celių, taip išlaikant ar net sumažinant statinio išlaikymo sąnaudas ir tuo pat metu išplečiant gamybos apimtis.

Robotas SBA industrinių inovacijų slėnyje baldų gamybos kompleksas „Inno Line“

Gamybinis plotas yra energijos sunaudojimo rodiklis, kadangi tą plotą reikia apšviesti, šildyti ir (ar) vėdinti. O robotų celės gali iškart automatiškai išjungti variklius, vakuumo, hidraulinius siurblius ir kitus elektrą naudojančius komponentus, kai nėra poreikio juos naudoti (keičiant produktą, techninio aptarnavimo ar pertraukų metu).

Atpigina produktą

Efektyvumo pavyzdys galėtų būti ir robotizuotos dažymo sistemos. Tokio dažymo celės taupo sunaudojamas žaliavas, kadangi robotai veikia labai tiksliai ir išpurškia dažų tik tiek, kiek reikia (gaminio savikaina mažinama ir per tiesiogines dažų sąnaudas, ir per energijos, reikalingos jiems išpurkšti, sąnaudas).

Produkcijos logistika pačioje gamykloje taip pat yra sritis, kurioje robotai gali padėti pasiekti energetinio efektyvumo. Sunkūs gaminiai dažnai transportuojami naudojantis hidrauliniais keltuvais. Juos pakeitę robotais ne tik gautume visas anksčiau minėtas naudas, bet ir sutaupytume energijos, kai nejudantys robotai išjungia variklius.

Artimoje ateityje turime visas prielaidas energijos sąnaudoms kilti, tad šiuolaikiškos, konkurencingos kompanijos turėtų apsvarstyti ir įgyvendinti strategijas gaminio savikainai bei energijos sąnaudoms mažinti. Todėl būtina strategiškai įvertinti robotų įtaką didinant konkurencingumą, turint omenyje, kad energetinis efektyvumas gali tapti vienu iš esminių faktorių, padedančių išlaikyti nuolatinį augimą. Didesnis energijos suvartojimo efektyvumas ir kitos minimos naudos kartu sumažina ir diegiamų robotų atsiperkamumo laikotarpį (ROI).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją