Galbūt tokią piniginę esate naudoję ir patys. Tačiau ar tą darytumėte šiandien? Tikriausiai ne, nes ji tapo tokiu pat praeities reliktu, kaip vandens sifonai, stacionarūs laidiniai namų telefonai ir kasetinės magnetolos. Atostogautojui šiandien pakanka kelių daiktų: išmaniojo telefono ir mokėjimo kortelės.
Atostogos išmaniai
Jei šiandien laiko mašina galėtume į Ispanijos kurortą atgabenti tą praeities turistą su pluoštu grynųjų, jis vargiai gautų viešbučio kambarį.
Dauguma viešbučių jau būtų rezervuoti per Booking.com ar kitą nakvynės rezervavimo platformą. O kitų galimybių jis nepamatytų, nes nežinotų, jog naudojantis Airbnb.com gyventojai nuomoja kambarius savo butuose ir privačiuose namuose.
Žinoma, atskridęs jis būtų brangiai, nes nesinaudojo programėlėmis pigių skrydžių paieškai, todėl negalėjo susižvejoti mažiausios kelionės kainos pasiūlymo.
Vaikščiodamas kurorto gatvėmis jis stebėtų, kiek daug žmonių nesustodami šnekučiuojasi, dalindamiesi tradiciniu ispanų ryžių ir jūros gėrybių paelja. Jis net neįtartų, kad prieš susitikdami ir apsistodami pas vieną iš jų namuose tie žmonės susipažino „Couchsurfing“ interneto bendruomenėje.
O paelją tiesiai į rankas gavo iš „Deliveroo“ programėlėje susirasto maisto pagal užsakymą išvežiotojo.
Kiek pavaikštinėjęs, mūsų turistas gatvėje keltų ranką ir stabdytų tikrai brangų miesto taksi. Nes nežinotų, jog galėjo kad ir trumpam išsinuomoti automobilį per dalijimosi platformą Car2go.com.
Visi šie internetiniai įrankiai susirasti gyvenamą vietą, automobilį, skaniausio maisto vietas ir net draugų yra jūsų išmaniajame telefone.
Pasiruoškite finansiškai
Šiuolaikinės priemonės suteikia daug galimybių susiplanuoti atostogas pagal tai, kiek joms galite skirti pinigų. Pasistengus galima rasti kelionių ir tikrai gerų viešbučių už nedidelę kainą. Tačiau tai nereiškia, kad atostogoms nereikia finansiškai ruoštis iš anksto.
Žiemą taupymą apsunkina didelės šildymo sąskaitos ir mintis, jog atostogos dar toli. Nebent turite įprotį vasaros poilsiui kaupti visus metus ir interneto banke esate nustatę, kad iš sąskaitos kas mėnesį būtų automatiškai nurašoma suma į jūsų atostogų elektroninę „taupyklę“ – taupomąjį indėlį.
Jei tokio įpročio neturite, jūsų pasiruošimas vasarą laukiančioms atostogoms vyks apribojus pramogų apetitą. Atšilus orams atsiranda begalė pagundų – nuo naujų drabužių kolekcijų iki savaitgalių kaimo sodyboje su draugais.
Jas vertinant siūlyčiau visada pagalvoti apie nemokamas alternatyvas lygiai taip pat puikiai praleisti laiką.
Sklandus grįžimas į kasdienybę
Lėktuvų pilotai žino – pavojingiausia skrydžio dalis yra nusileidimas. Taip pat yra su atostogomis. Būna, kad joms pasibaigus baisu net pasižiūrėti į sąskaitos likutį, nes nujaučiate, kiek daug išleidote.
Pirmasis patarimas – stebėkite savo kortelės operacijas ir sąskaitos likutį išmaniojoje banko programėlėje.
Kad neišleistumėte per daug, joje nusistatykite dienos išlaidų limitus grynųjų išėmimui ir pirkinių apmokėjimui.
Manau, šie patarimai pravers daugeliui, nes „Swedbank“ duomenimis, jau vien šį pavasarį lyginant su žiemos mėnesiais lietuvių atsiskaitymai kortele užsienyje išaugo apie 10-20 proc., o vasarą tikriausiai dar gerokai ūgtels.
Kad ir ko prisireiktų kelionėje – blokuoti kortelę, prisijungti prie savo sąskaitos, pervesti pinigų iš vienos sąskaitos į kitą – prieš keliaudami parsisiųskite ir autorizuokite „Smart ID“ programėlę.
Ji palengvins naudojimąsi mobiliąja programėle ar interneto banku, nes nereikės vežiotis kodų kortelių ar laukti, kol ateis papildomas SMS saugos kodas, nes mobilusis ryšys toje šalyje, kurioje esate, gali būti lėtesnis.
Jei atostogų pramogas pirkote su bičiulių kompanija, pasinaudokite išmaniosios programėlės galimybe pasidalinti bendrą sąskaitą. Kai už pramogas mokate jūs, norėdami atgauti tikslią sumą, įrašykite draugo išlaidų dalį į mokėjimų langelį ir spauskite „Gauti“.
Skola nepasimirš, o ją grąžinti bičiulis galės keliais mygtukų paspaudimais.
Geriausias patarimas
Prisipažinsiu, kad vieną patarimą esu davusi ne kartą ir ne du. Bet tikiu, kad jis yra geriausias ir kad tikrai daug žmonių juo dar nepasinaudojo.
Taigi, kelis po atostogų likusius eurus atsidėkite į ateinančių atostogų fondą, kol jūros ar kalnų prisiminimai dar neišgaravo. Ir paverskite tai įpročiu – kiekvieną mėnesį jums patogia forma atsidėkite atostogoms didesnę ar mažesnę pinigų sumą. Laikui bėgant ji augs, o jūs jausite, kad atostogos jau artėja.