Tokiu atveju pralaimi visi, išskyrus nesąžiningus susijusius tiekėjus: perkančioji organizacija sumoka didesnę galutinę kainą, o kiti pirkime dalyvaujantys tiekėjai praranda galimybę laimėti konkuruojant sąžiningai.
Pastaruoju metu Lietuvos teismai net kelis kartus pasisakė dėl susijusių tiekėjų dalyvavimo viešuosiuose pirkimuose teisėtumo (2016 m. kovo 4 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-155-415/2016 ir 2016 m. balandžio 5 d. Lietuvos apeliacinio teismo nutartis civilinėje byloje Nr. e2-834-236/2016).
Teismų sprendimai įnešė daugiau aiškumo nustatant, kokie faktai teisme leistų įrodyti, kad susiję tiekėjai nesąžiningai derino veiksmus.
Pagal galiojančius įstatymus, susiję tiekėjai – tai tokie subjektai, kurie susieti valdymo, kontrolės ar tarpusavio priklausomybės ryšiais, taip pat tie, kurie priklauso tiems patiems ar giminystės saitais susijusiems asmenims.
Būtina pabrėžti, kad susiję tiekėjai dalyvauti viešajame pirkime gali, tačiau komercinių pasiūlymų turinio derinimas (informacijos, įskaitant kainą, apie būsimų komercinių pasiūlymų turinį atskleidimas konkurentui) yra draudžiamas, neteisėtas ir netoleruotinas.
Iki šiol sąžiningiems tiekėjams sunkiausia būdavo įrodyti, kad susiję konkurentai pirkime iš tikrųjų pateikė suderintus pasiūlymus.
Po pastarųjų teismų nutarčių galima teigti, kad nesąžiningą veiksmų derinimą leidžia preziumuoti tokie faktai:
– tas pats vadovas;
– ta pati buveinė;
– tokia pati ar panaši veiklos sritis;
– tie patys darbuotojai ir specialistai;
– konkursinių pasiūlymų ir kitų pirkimo dokumentų panašumas ar vienodumas;
itin panašus kainų rašymo būdas, vienodos rašymo klaidos ir pan.
Labai svarbi ir sąžiningiems tiekėjams palanki praktika yra ta, kad nustačius minėtus faktus, pareiga įsitikinti, ar susiję subjektai nederina savo veiksmų ir konkuruoja, tenka perkančiajai organizacijai, o teisminiame ginče įrodyti, kad pasiūlymai nebuvo derinami – būtent tokiems susijusiems subjektams.
Taigi, jei susiję subjektai nepateikia teismą įtikinančių įrodymų, kad, pavyzdžiui, to paties direktoriaus valdomos įmonės gali nederinti savo veiksmų ir nežinoti apie viena kitos dalyvavimą tame pačiame pirkime, teismas tokius nesąžiningus tiekėjus įpareigoja pašalinti iš pirkimo.
Naujausi teismų išaiškinimai įrodinėjimo svarstykles nusvėrė į kitą pusę ir nuo šiol įrodyti, kad viešuosiuose pirkimuose konkuravo sąžiningai, turės susiję tiekėjai.