Kokia yra jūsų finansinė padėtis

Prieš apsigyvenant kartu, partneriams rekomenduojama atvirai pasikalbėti apie savo finansinę padėtį. Didelė tikimybė, kad partnerių finansinė situacija bus skirtinga. Pavyzdžiui, vieno partnerio gaunamos pajamos didesnės nei kito. Tokiu atveju svarbu atrasti pusiausvyrą tarp bendrų išlaidų, norų ir galimybių. Tai, kas vienam neatrodys kaip išlaidavimas, ilgainiui gali rimtai paveikti kito partnerio finansinį stabilumą ir viršyti realias galimybes.

Taip pat svarbu pasikalbėti ir apie finansinius įpročius bei požiūrį į finansų valdymą. Kiekvienas iš savo šeimos ir tėvų galime atsinešti skirtingą su pinigais susijusią patirtį, tad bendras finansų valdymo kelias turėtų būti paremtas abipusiu sutarimu. Jei vienas partneris išmokytas vesti savo biudžetą ir jo laikytis, o kitas mėnesio atlyginimą išleidžia per kelias savaites – poros laukia minų laukas.

Ar turite skolų

Partneriams būtina žinoti apie vienas kito finansinius įsipareigojimus ir skolas. Tai svarbu todėl, kad vieno finansinė našta ar ydingas finansinis elgesys nepakeliamai neužvirstų ant kito pečių, be to − kad būtų išvengta finansinės neištikimybės. Ja laikomas toks elgesys, kai žmogus nuo savo partnerio slepia su pinigais susijusius veiksmus, pavyzdžiui, pirkinius ar skolas.

Finansinė neištikimybė, kaip ir bet kokia kita neištikimybės forma, poroje griauna abipusį pasitikėjimą. Štai, pavyzdžiui, JAV Nacionalinio finansinio švietimo fondo tyrimo duomenimis, net 76 proc. finansinę neištikimybę patyrusių porų teigia, kad tai daro neigiamą poveikį santykiams, o 10 proc. nurodo, kad tai tapo jų skyrybų priežastimi.

Kas už ką mokės

Išsiaiškinę vienas kito finansines galimybes ir įsipareigojimus, galėsite efektyviau planuoti, kaip ir kokias namų ūkio išlaidas padengsite bendrai, už ką mokėsite individualiai bei kaip planuosite bendrą biudžetą. Beje, kas jūsų poroje bus laikoma bendru biudžetu, taip pat reikėtų susitarti.

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa rodo, kad 61 proc. šalies gyventojų sąvoką „bendras biudžetas“ supranta kaip bendras taisykles ir žodinius susitarimus dėl finansų valdymo, kurių turi laikytis abu partneriai. 13 proc. respondentų mano, kad tai yra viena banko sąskaita ir dvi mokėjimo kortelės abiem partneriams, o 10 proc. gyventojų bendras biudžetas yra tik kartu laikomi grynieji pinigai.

Jei uždirbate kur kas daugiau nei partneris, nesąžininga būtų prašyti prie bendro gyvenimo prisidėti daugiau nei jis ar ji gali sau leisti. Tokiu atveju rekomenduojama išlaidas dalyti ne per pusę, o proporcingai pajamoms. Pavyzdžiui, jei vienas iš jūsų uždirba 30 proc. daugiau, prie išlaidų jis taip pat gali prisidėti 30 proc. didesne suma.

Kokie jūsų asmeniniai finansiniai tikslai ir prioritetai

Jūsų ir partnerio asmeniniai prioritetai bei ateities planai darys poveikį jūsų namų ūkio finansinei padėčiai. Pavyzdžiui, jeigu ketinate keisti karjeros kryptį, išeiti iš darbo arba pradėti mokytis, tikėtina, kad pajamos gerokai sumažės ir partneriui teks prie išlaidų prisidėti daugiau.

Prioritetai valdant asmeninius finansus taip pat turi reikšmingos įtakos bendriems poros finansams. Jeigu jūsų partneris mėgsta daug pinigų skirti savo hobiams arba kelionėms, gali būti, kad jam iškils problemų prisidedant prie bendrų buities išlaidų. Aiškus asmeninių finansinių prioritetų ir spragų žinojimas padės suprasti, kaip efektyviau planuoti finansus jau gyvenant kartu.

Kokie yra jūsų poros bendri finansiniai tikslai

Planuodami bendrą gyvenimą, aptarkite jūsų kaip poros ilgalaikius finansinius tikslus. Pavyzdžiui, gal jūsų tikslas yra sutaupyti pradiniam būsto įnašui arba nusipirkti naują automobilį. Jei tokių tikslų turite, sudarykite jų įgyvendinimo planą ir numatykite, kokią dalį pajamų kiekvienas poroje reguliariai atidėsite taupymui išsikeltam tikslui pasiekti. Taip išvengsite nesusipratimų ir konfliktų, kai vienas partneris skrupulingai kaupia santaupas ateičiai, o kitas yra linkęs išlaidauti.

Kaip elgsitės skyrybų atveju

Nors galvoti apie skyrybas svajojant apie bendrą ateitį gali būti nemalonu, vis dėlto naudinga poroje aptarti, kaip elgtumėtės tokiu atveju. Iš anksto pasistenkite sutarti, kas turėtų išsikraustyti (o gal išsikraustytumėte abu?), ką darytumėte su depozitu už nuomojamą būstą, kaip pasidalytumėte kartu įsigytą turtą, nes emociškai sudėtingose situacijose racionalius ir logiškus sprendimus priimti visada būna daug sudėtingiau.

Pinigai mūsų kultūroje dažnai vis dar lieka neliečiama tema, tačiau kalbėtis apie finansus poroms tikrai apsimoka. Įvairios apklausos ir tyrimai rodo, kad partneriai, kurie nebijo finansų temos, yra laimingesni ir labiau patenkinti santykiais, todėl kuo daugiau ir išsamiau apie tai kalbėsitės, tuo didesnė tikimybė išvengti konfliktų dėl finansų gyvenant kartu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)