Kodėl galėtų atsirasti toks siūlymas? Ne iš paikumo – tai kone vienintelė galimybė priversti dabartinę valdžią bent kiek pradėti rūpintis elektros energetikos ūkiu, kuris sparčiai sensta, o avarijos elektros tinkluose dažnėja.
Kad būtų tinkamai prižiūrimas 120 tūkst. kilometrų ilgio skirstomasis elektros tinklas, valstybė kasmet investuoja dešimtis milijonų eurų – remontuojamos senos oro linijos, jos keičiamos į požeminius kabelius.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 20 tūkst. 35 kV oro linijų gelžbetoninių atramų. Didžioji jų dalis sumontuota dar 1954-1989 m. Vidutinis 35 kV oro linijų amžius yra 40 metų, o šio turto nusidėvėjimo laikotarpis – 45 metai.
Ką tai reiškia? Ogi, tai, kad dabar turime net 42 proc. pasenusių, nutrupėjusių ir išlinkusių atramų, kurios audrų metu gali griūti. 35 kV oro linijų atramos sveria 4-6 tonas, yra 14-23 metrų aukščio, todėl jų virtimas, net ir automatiškai atsijungus įtampai, yra ypač pavojingas.
Ne ką geresnė situacija ir su kitomis oro linijomis – 10 kV linijose net 84 proc. atramų yra eksploatuojamos po įprasto nusidėvėjimo laiko, t.y. senesnės nei 30 metų. 0,4 kV oro linijose tokių atramų yra 74 proc.
Skirstomajame tinkle naudojamų transformatorių vidutinis amžius yra 29 metai. Jiems taikomas įprastas nusidėvėjimo laikotarpis yra 40 metų. Šuo metu eksploatuojama 620 transformatorių. Dauguma jų (apie 62 proc.) yra pagaminti Sovietų sąjungoje ir neatitinka šiuolaikinių techninių reikalavimų, o 22 proc. jų yra visiškai susidėvėję.
Štai maždaug taip atrodo skirstomasis elektros tinklas. Jokia čia naujiena – tik statistika, iliustracija problemos, kurią reikia spręsti, t. y. nuolat atnaujinti elektros tinklą. Juolab, keičiasi klimatas, daugėja gamtos stichijų, taigi ir avarijų.
Bet še tau – Lietuvos valdžia sumanė pagudrauti ir nusprendė, kad 2019 metais investuoti pakankamai lėšų į elektros tinklo patikimumą nėra labai išmintinga. Logika, suprask, tokia – elektros tinklas palauks, atramas paramstysim ir viskas bus gerai. Bet užtat liks pinigų pamaloninti rinkėjus įvairiomis išmokomis beigi vaučeriais (metai juk rinkiminiai). Liks pinigų ir šunims sučipuoti, kad žinotume, kuris jų loja ilgiau nei 5 minutes.
Tokie planai glumina. Vėl reikia įrodinėti, kas, atrodytų, ir taip aišku – kad taip elgtis labai neatsakinga, kad elektros tiekimo patikimumas yra strateginis valstybės prioritetas. Prastai prižiūrimas milžiniškas elektros ūkis ims po truputį griūti, jį prikelti reikės keleriopai daugiau lėšų nei bus sutaupyta kitąmet. Mes tai sakome, bet mūsų niekas negirdi ir nenori net klausyti.
Todėl dar kartą kartojame – ponai politikai, jūs žaidžiate itin pavojingą žaidimą. Kai staiga gyvenimas arba didesnė audra privers vėl investuoti į elektros tinklą, teks ieškoti ne tik papildomų milijonų, bet ir žmonių, kas tai galėtų padaryti. Kitąmet vien mūsų asociacijos įmonės ketina atleisti apie 600 elektros tinklo darbuotojų – darbų juk nebus. O naujų brigadų surinkti taip greit nepavyks, vien mokymai trunka iki pusės metų. Bet niekam tai nerūpi.
Kas gali apginti ir pasirūpinti strateginiu valstybės ūkiu? Gal energetinių valstybės įmoniu vadovai, kuriems patikėta tinkamai prižiūrėti mūsų visų turtą? Patikėta, bet dėl trumpalaikių politinių išskaičiavimų liepta to nedaryti. Skamba kažkaip makabriškai.
O padėtis elektros tinkle yra bloga. Tikėtina, kad ji yra netgi blogesnė, nes iš tikrųjų realios situacijos niekas nežino. Šiuo metu vyksta tyrimas, ar nebuvo klastojami SAIFI (vidutinis neplaninių elektros energijos tiekimo nutraukimų dažnis) ir SAIDI (vidutinė neplaninė elektros energijos tiekimo nutraukimų trukmė) rodikliai.
Jie parodo elektros tiekimo patikimumą. Jeigu paaiškės, kad tie, kurie turėjo prižiūrėti elektros tinklą tinkamai, klastojo kokybinius rodiklius, tai būtų tiksinti bomba po valstybės pamatais.
Ką tai reiškia? Tik tai, kad jau daugelį metų per mažai investuojama į elektros tinklo atnaujinimą. Vadinasi, reikia investuoti daugiau. Bet valdžiai dzin, todėl žadama investuoti netgi dar mažiau nei kasmet.
O kol valdžiai dzin, belieka įspėti bent jos rinkėjus. Mieli rinkėjai, ypač iš atokesnių, miškingų rajonų. Būkite informuoti, kad elektra ne tik brangs 15 proc. Ji ateityje gali būti tiekiama su vis didesniais pertrūkiais. Proporcingai didės grėsmė ir jūsų šaldiklyje laikomai kiaulienai, uogoms beigi koldūnams. Ir jokie vaučeriai čia jau nebepadės.