Didžioji dalis svarsto kreiptis į Prekybos, pramonės ir amatų rūmus dėl force majeure pažymos išdavimo. Viešojoje erdvėje paskutinėmis dienomis apstu diskusijų dėl šios pažymos reikšmės.
Ką būtina padaryti prieš kreipiantis dėl force majeure pažymos išdavimo?
Neretai skubama ir iškart kreipiamasi į Prekybos, pramonės ir amatų rūmus dėl force majeure pažymos išdavimo. Tačiau pamirštamas esminis dalykas – informuoti kitą sutarties šalį apie negalėjimą įvykdyti prievolių dėl force majeure aplinkybių. Neinformavus partnerio apie susiklosčiusią situaciją ir įsipareigojimų negalėjimą vykdyti, Prekybos, pramonės ir amatų rūmai gali atsisakyti nagrinėti prašymą arba atsisakyti išduoti force majeure pažymą.
Todėl prieš kreipiantis dėl force pažymos išdavimo yra privaloma informuoti kitą sutarties šalį, kad susiklosčiusi situacija vertintina kaip force majeure aplinkybė ir dėl to objektyviai negalima įvykdyti įsipareigojimų.
Kokius dokumentus reikia pateikti siekiant gauti force majeure pažymą?
Pageidaujant gauti force majeure pažymą Prekybos, pramonės ir amatų rūmams privaloma pateikti bent jau šiuos dokumentus:
(i) motyvuotą prašymą rūmų generaliniam direktoriui. Prašyme reikia išsamiai pasisakyti, kaip konkrečiu atveju pasireiškia nenugalimos jėgos aplinkybės bei kaip jos sąlygoja negalėjimą vykdyti įsipareigojimų;
(ii) sutarties, kurios asmuo neįvykdė, ir jos lydimųjų dokumentų kopijas. Prekybos, pramonės ir amatų rūmams nereikia teikti konfidencialios informacijos, kurios šalys sutarė neatskleisti tretiesiems asmenims;
(iii) dokumentų, patvirtinančių, kad asmuo per protingą terminą pranešė apie nenugalimos jėgos aplinkybių egzistavimą kitai sutarties šaliai, kopijas;
(iv) kitų dokumentų, įskaitant valstybės institucijų, pagrindžiančių nenugalimos jėgos aplinkybių egzistavimą, kopijas;
(v) apmokėjimą už force majeure pažymos išdavimą patvirtinančio dokumento kopiją. Šiuo metu šis mokestis sudaro 200 EUR.
Svarbu, kad visi dokumentai Prekybos, pramonės ir amatų rūmams teikiami valstybine lietuvių kalba. Todėl, jeigu sutartys sudarytos anglų kalba, prieš tai jas reikia išversti į lietuvių kalbą.
Per kiek laiko išduodama force majeure pažyma?
Rūmai išnagrinėja asmens prašymą ir išduoda pažymą arba motyvuotai atsisako ją išduoti per 20 darbo dienų nuo visų dokumentų pateikimo.
Prireikus Prekybos pramonės ir amatų rūmai gali per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo kreiptis į asmenį ir paprašyti patikslinti ir (ar) papildyti pateiktus dokumentus.
Svarbu, kad force majeure pažyma išduodama taip pat tik lietuvių kalba. Todėl jeigu reikalinga ją pateikti partneriams užsienyje, reikės pasirūpinti ir pažymos vertimu.
Ar dėl visų sutarčių galima kreiptis?
Nepagrįstai mąstoma, kad pažyma dėl force majeure aplinkybių yra universali ir tinka absoliučiai visiems atvejams. Tačiau praktikoje taip nėra ir minėta pažyma išduodama konkrečiam atvejui (konkrečiai sutarčiai).
Prieš kreipiantis dėl force majeure pažymos išdavimo, svarbu nepamiršti, kad net jeigu viena sutarties šalis ir vykdo veiklą Lietuvoje, tačiau tai nereiškia, kad net ir esant force majeure aplinkybėms, pažyma gali būti išduota.
Prekybos, pramonės ir amatų rūmai prašymą nagrinėja vadovaudamiesi Lietuvos teise ir sprendžia, ar Lietuvos teritorijoje susiklostė force majeure aplinkybės. Todėl tais atvejais, kai sutarčiai taikomos tarptautinės teisės normos arba kitos valstybės teisė, tikėtina, kad rūmai pažymos negalės išduoti.