Pasaulyje po truputį įsivyrauja ekonomikos nuosmukis, aukšta infliacija, augančios kainos. Rekomenduoju laikykis bent keleto paprastų taisyklių, kurios padės suvaldyti finansus per Kalėdas.
Įsidėmėkite – išlaidų pareikalauja ne vien tik dovanos
Viena didžiausių klaidų, kuri žmonėms neleidžia kalėdiniu laikotarpiu sėkmingai valdyti savo finansų, yra ta, jog galimos išlaidos skaičiuojamos tik dovanoms. Bet juk dovanos – tai tik viena iš viso šventinio periodo dalių.
Vien pačių dovanų pakavimui skirtos priemonės kainuoja. O ką jau kalbėti apie išlaidas kelionėms pas gimines bei draugus, kai tenka susimokėti už kurą, apgyvendinimą, avialinijų, autobusų ir pan. bilietus.
Nemažai išlaidų pareikalauja ir pats šventinis stalas bei ant jo esantys įvairūs produktai. Juk Kalėdos – tai šventė, kurios vienas nešvenčiate. Kartais šventinį stalą paruošti tenka ir dešimtims žmonių.
Paprasta ir aiški taisyklė: sėkmingai valdyti asmeninius finansus kalėdiniu laikotarpiu tikrai pavyks, jei galvosite apie išlaidas ne tik dovanoms, tačiau ir visiems kitiems būtiniausiems dalykams, be kurių šventės negali apsieiti.
Venkite į pasiruošimą nerti aklai
Visi esame girdėję posakį, kaip kasmet netikėtai iškritęs sniegas užklumpa kelininkus. Iš esmės panašiai ir su kalėdiniu laikotarpiu: kalėdinių dovanų ir visų kitų šventėms reikalingų dalykų pirkimas nemažą dalį žmonių taip pat užklumpa netikėtai.
Tai sukelia nemažai streso bei priverčia į apsipirkimą nerti visiškai aklai. Deja, tai yra viena didžiausių ydų, nulemiančių finansiškai labai skausmingą šventinį periodą.
Ką labai svarbu padaryti norint tokių dalykų išvengti – tai nelaukti, kol šventės ims kaboti ant nosies, ir gerokai anksčiau pradėti susidarinėti svarbiausių pirkinių sąrašą: kiek ir kam konkrečiai bus galima išleisti.
Lapkritis ar net spalis tikrai nėra per anksti. Priešingai – matydami, jog vienam ar kitam dalykui šventėse teks išleisti daugiau, galėsite jau dabar tam atsidėti vieną kitą eurą ir laiko planuoti nepritrūks.
Galbūt atsakingiau galvodami apie pirkinius padėsite ir savo draugams ar artimiesiems, kadangi Nyderlandų banko ING atliktas tyrimas parodė, kad kartais dovanos būna tokios nepraktiškos, jog maždaug dešimtadalis žmonių po švenčių greitai net ir pamiršta, ką jiems artimieji padovanojo.
Šiuo atveju logiška pamąstyti – ar apskritai mokame priimti dovanas? Jeigu jaučiamės laimingi, nepamirštame nuoširdžiai padėkoti ir akivaizdžiai kiekviena, net ir smulkiausia dovana džiaugiamės, didelė tikimybė, kad į tai dovanodami dovanas atsižvelgs ir giminės, pažįstami, draugai. Juk labai nemalonu dovanoti dovanas žmogui, kuris nesidžiaugia jas gaudamas, natūraliai stengiamės tokiems žmonėms dovanoti mažiau.
Kokybė svarbiau nei kiekybė
Kalėdines išlaidas protingai suplanuoti ir per daug finansiškai nenukentėti gali padėti paprasčiausias kūrybiškumas, orientuotas į kokybę. Jis padės atsikratyti dažnai per šventes pasirodančios kiekybės, kuri dažniausiai ir atneša nuostolių.
Ruošdamiesi šventėms ir planuodami savo išlaidas turite sau į galvą įsirašyti vieną paprastą taisyklę: nei Jums, nei Jūsų draugams ar giminėms nereikia tiek daug, kaip gali atrodyti.
Vadovaukitės požiūriu, jog Jūsų vaizduotė, o tiksliau – dėmesys, yra daug vertingiau už brangius daiktus. Tai reiškia, kad gauti nuoširdžiai apgalvotą dovaną yra geriau nei brangesnę.
Atsisakykite minties pirkti brangiai atsieinančius dovanų derinius. Kartais gali užtekti vienos, nedidelės, bet su gera idėja, apgalvotos ir praktiškos dovanos. Geriausia dovana gali būti susijusi su asmeniniais žmogaus pomėgiais. Net ir smulkmena, praturtinanti pomėgius, dažnai suteikia kur kas daugiau laimės.
Kartais netgi savomis rankomis sukurta paprasta dovanėlė būna daug vertingesnė nei visas glėbys parduotuvėje įsigytų dovanų.
Taip pat yra ir su šventiniu stalu. Geriau vienas, išradingai ir skaniai paruoštas, mėgstamas patiekalas nei kelis kartus daugiau pripirktų, tačiau vėliau beveik neparagaujamų maisto gaminių.
Skolinimuisi sakykite „Ne“
Kiekvienais metais vykdomos apklausos apie išlaidas Kalėdų laikotarpiu fiksuoja liūdną dalyką – prireikus pinigų pirkiniams, žmonės jų skolinasi. Ir dažniausiai tą daro imdami greituosius kreditus.
Vieno Nyderlandų banko atlikta apklausa parodė, kad beveik pusė iš apklausoje dalyvavusių Europos gyventojų ieškodami kalėdinių dovanų jaučia spaudimą išleisti daugiau pinigų, nei nori ar turi. O tai ir yra vienas iš kelių, vedančių į ilgai trunkančias skolas.
Poreikis skolintis atsiranda dėl neteisingai paskirstytų finansų ir nesuplanuoto biudžeto. Tad niekada nelaukite, kol šventinis laikotarpis pasibels į duris. Iki švenčių likus keliems mėnesiams ar net pusei metų, galbūt, ir visus metus, laikykitės požiūrio, jog skolinimuisi reikia tarti „Ne“.
Jeigu užsibrėšite tikslą, jog šventinį laikotarpį reikės išgyventi su savomis santaupomis, tai nemaža tikimybė, kad jį ir pasitiksite bei išgyvensite be skolų.
Nežinote, kaip kalėdiniam laikotarpiui sukaupti asmeninių santaupų? Pasinaudokite visiems žinomomis ir paprastomis taisyklėmis.
Pavyzdžiui – 50-30-20 taisykle. Kai 50 proc. gaunamų pajamų rekomenduotina išleisti būtinosioms išlaidoms, 30 proc. rekomenduotina skirti kintančioms išlaidoms – laisvalaikiui, kultūros renginiams, drabužiams, avalynei, nenumatytiems pirkiniams, 20 proc. – kaupti ir investuoti. Vadinasi, šventinėms išlaidoms būtų rekomenduotina skirti 30 proc. savo pajamų arba dalelę iš 20 proc. sukauptųjų.