Prieš pradėdama skaitymus ji pabrėžė, kad kol tautoje išliks istorinė atmintis, tol žinosime, kad jokios tremtys, jokie karai, priespaudos ir okupacijos mūsų „negali nei sužlugdyti, nei palenkti, nei atimti laisvės troškimo“.

„Tol Lietuva visada bus mūsų, su mumis, ir visada išliks“, – šimtams susirinkusiųjų į minėjimą kalbėjo šalies vadovė.

„Misiją Sibiras“, kurios ekspedicijų metu jaunimas lanko tremties vietas, organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius Ignas Rusilas sakė, kad iki ryto planuojama perskaityti 22 tūkst. tremtinių ir politinių kalinių pavardžių. Tai tik nedidelė dalis visų ištremtųjų. Sovietų okupacijos metu iš Lietuvos ištremta daugiau kaip 130 tūkst. žmonių, taip pat tūkstančiai žuvo lageriuose.

„Apie šį (tremčių) laikotarpį mes labai dažnai šnekame skaičiais. Todėl „Misija Sibiras“ komanda nori pakviesti jus šiandien kalbėti ne skaičiais, o kalbėti likimais. Čia, prie Aukų paminklo, mes ištarsime daugiau nei 22 tūkst. pavardžių per šią parą“, – sakė I.Rusilas.

Antradienį Lietuva mini 1941 metais pradėtas Lietuvos gyventojų pirmąsias masines tremtis ir žudynes. 1941 metų birželio 14 dieną sovietų okupacinė valdžia pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į SSRS lagerius ir kalėjimus. Atkūrus nepriklausomybę birželio 14-oji Lietuvoje pažymima kaip Gedulo ir vilties diena.

Manoma, kad dėl 50 metų trukusios sovietinės okupacijos per trėmimus, egzekucijas, kalėjimus, rezistentų žudynes, priverstinę emigraciją ir žuvusiųjų nepagimdytus vaikus Lietuva neteko beveik milijono savo piliečių.