Britanijos parlamentas ruošiasi balsavimui dėl „Brexit“ sutarties
Jungtinės Karalystės parlamentas penktadienį ruošiasi lemiamam trečiajam balsavimui dėl premjerės Theresos May siūlomos „Brexit“ sutarties, galinčiam užbaigti jau kelis mėnesius besitęsiančią politinę krizę arba nulemti staigų Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos po dviejų savaičių.
Bendruomenių Rūmai jau dukart atmetė Th. May su Briuseliu suderintą išstojimo sutartį, abu kartus – dideliu balsų skirtumu, bet nesugebėjo susitarti dėl jokio alternatyvaus plano, o laiko lieka vis mažiau. Lemiamas balsavimas vyks tą pačią dieną, kai Didžioji Britanija pagal pirminį planą turėjo palikti ES, bet Th. May praeitą savaitę paprašė bloko lyderių suteikti šiek tiek papildomo laiko.
Desperatiškai mėgindama užsitikrinti savosios Konservatorių partijos nepatenkintų įstatymų leidėjų pritarimą premjerė trečiadienį griebėsi šiaudo, pažadėjusi, kad atsistatydins, jeigu sutartis bus priimta. Th. May kreipėsi į „Brexit“ šalininkus, prašydama ją paremti.
Premjerė pabrėžė, kad penktadieninis balsavimas pagal susitarimą su Briuseliu gali nulemti, kad JK sklandžiai išstos iš Bendrijos gegužės 22 dieną. Jeigu „Brexit“ sutartis vėl būtų atmesta, vyriausybės vadovė iki balandžio 12-osios turėtų parengti naują planą. Tuomet Britanija galėtų rinktis potencialiai katastrofinį išstojimą be sutarties arba pratęsti šį procesą ilgam laikui.
Th. May sprendimas pasiaukoti įtikino kai kuriuos jos kritikus, įskaitant buvusį užsienio reikalų sekretorių Borisą Johnsoną. Tačiau keliolika konservatorių įstatymų leidėjų vis dar reiškia viešą nepritarimą jos sutarčiai. Vyriausybę parlamente remianti Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) irgi tebetvirtina, kad dabartine „Brexit“ sutartimi numatytos priemonės dėl Airijos sienos yra nepriimtinos.
Jeigu saviškių palaikymas būtų nepakankamas, Th. May dar galėtų kliautis opozicinės Leiboristų partijos balsais, bet jos lyderis Jeremy Corbynas žadėjo balsuoti prieš sutartį. Naujausias balsavimas vainikuos audringą savaitę Vestminsteryje, per kurią įstatymų leidėjai vienai dienai perėmė parlamento darbotvarkės kontrolę, kad patikrintų, kiek yra palaikomi įvairūs alternatyvūs „Brexit“ planai.
Nė vienas iš pasirinkimų, parengtų įvairių įstatymų leidėjų grupių, neužsitikrino balsų daugumos, nors tikimasi, kad per pirmadienį vyksiantį kitą balsavimą alternatyvių scenarijų sąrašas bus sutrumpintas. Kad būtų įgyvendintas bet koks naujas sprendinys, „Brexit“ procesas tikriausiai turėtų būti smarkiai pratęstas. Tokiu atveju Britanija bus priversta dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose. Balsavimas dėl „Brexit“ sutarties turėtų įvykti apie 16 val. 30 minučių Lietuvos laiku.