ELTA
Elta savaitė. Lietuvos ambasadorius Pietų Korėjoje apie tai, ką mainais gauna karius į Rusijos karą prieš Ukrainą siunčianti Šiaurės Korėja
(1)Apie Šiaurės Korėjos tiesioginį pilno masto įžengimą į karą Ukrainoje kalbama daug ir plačiai, natūraliai kalbama ir apie Pietų Korėjos reakciją į tai, tačiau mažiau. Pagrindinis viešojoje erdvėje besisukantis klausimas, kuris vis dar yra migloje – Pietų Korėjos ginklų tiekimas Ukrainai. Apie tai, kokios nuotaikos pastaruoju klausimu vyrauja Pietų Korėjos politiniame elite ir visuomenėje, kokią naudą iš Kremliaus gauna savo karius į Rusijos karą prieš Ukrainą siunčianti Šiaurės Korėja ir kokios iš to kyla globalios grėsmės – ELTA vyr. redaktoriaus Vytauto Bruverio pokalbis su Lietuvos ambasadoriumi Pietų Korėjoje Ričardu Šlepavičiumi.
„Šiaurės Korėjos įsitraukimas į Rusijos agresiją prieš Ukrainą iš esmės pakeitė saugumo situaciją regione. Ne tik pats faktas – reikia pažiūrėti chronologine tvarka, kas įvyko per metus, kai pernai rudenį įvyko Šiaurės Korėjos lyderių vizitas į Rusiją ir pirmasis susitikimas su Putinu, po kurio prasidėjo ginkluotės tiekimas iš Šiaurės Korėjos į Rusiją. Panašu, kad Rusijai to labai reikėjo, nes amunicijos atsargos buvo sumažėjusios, bent jau taip panašu. Ir čia Šiaurės Korėjos ginkluotė ir amunicija užpildė galimą spragą“, – laidoje „ELTA savaitė“ kalbėjo R. Šlepavičius.
Kaip viena iš galimų naudų, ką iš Rusijos gauna Šiaurės Korėja, įvardijamos raketinės technologijos, sako Pietų Korėjoje šiuo metu dirbantis diplomatas.
„Kas yra neaišku, didžioji mįslė, galimos prielaidos – ką mainais gauna Šiaurės Korėja? Galbūt energetinius išteklius, galbūt pinigų, maisto, klausimas dėl karinių technologijų ir ginkluotės. Turbūt būtų sunku kalbėti ar spėti, kad Rusija suteiktų Šiaurės Korėjai branduolines technologijas. Klausimas, ar Šiaurės Korėjai jų reikia? Ji pati teigia, kad gali pasigaminti branduolinį ginklą, tik neturi pakankamai patikimų jo nešėjų – čia atsiranda raketinių technologijų klausimas“, – kalbėjo R. Šlepavičius.
„Ir čia yra ta jautrioji sritis, kur galbūt gali būti naudingos Rusijos technologijos Šiaurės Korėjai, kad būtų galima sukurti patikimus nešėjus, tiek raketas, paleidžiamas iš antžeminių paleidimo vietų ir povandeninių laivų – apie tai kalbama viešai ir Pietų Korėjos spaudoje, kad tai yra ta grėsmė, kuri gali būti labai rimta ir ne tik Pietų Korėjai, nes Šiaurės Korėja vykdo ir tarpkontinentinių raketų paleidimus. (...) Spėjama, kad jau šiuo metu Šiaurės Korėjos tarpkontinentinės raketos pasiektų JAV. Tai čia jau yra globali grėsmė. Ir jei rusiškos technologijos padėtų Šiaurės Korėjai ištobulinti būtent raketines technologijas, situacija dar labiau komplikuotųsi“, – vieną iš galimų mainų tarp Šiaurės Korėjos ir Rusijos scenarijų įvardijo ambasadorius.