„Ta mitologija, kuri bando pateikti kažkokios Sovietų Sąjungos didybės vaizdinį, yra tvirtovė, kuri laiko Putino režimą valdžioje, - sakė TSPMI dėstytojas Nerijus Maliukevičius. - Jeigu sugrius ta mitologija Rusijos viduje, tai suklibės ir pats Putino režimas“.

Apklausos rodo, kad maždaug ketvirtadalis Lietuvos gyventojų mano, jog sovietiniais laikais mūsų šalyje gyventi buvo geriau nei dabar. Tyrimų duomenimis, tokiam teiginiui dažniau pritaria vyresni, žemiausio išsimokslinimo, mažas pajamas gaunantys nedidelių miestelių ir kaimo vietovių gyventojai. Vertinant pagal tautybes, didžiausią nostalgiją sovietmečiui jaučia Lietuvos rusai – daugiau nei 60 proc. jų mano, kad sovietmečiu gyventi buvo geriau, o nesutinka su šiuo teiginiu tik penktadalis. Savo nuomonę jie dažniausiai grindžia ekonominiais argumentais.

Logiška, kad didžiausią nostalgiją sovietmečiui jaučia vyresnės kartos žmonės – jau vien dėl tos priežasties, jog tuo metu jie buvo jauni. Lygiai taip pat logiška būtų tikėtis, kad jau nepriklausomoje Lietuvoje užaugęs jaunimas sovietmetį vertintų skeptiškai. Tačiau tyrimai rodo, kad nuomonių skirtumai tarp kartų nėra dideli – jeigu tėvai mano, kad sovietiniais laikais gyventi buvo geriau, tai dažniausiai taip galvoja ir jų vaikai.

Dar vienas aktyviai Kremliaus propaguojamas mitas – Sovietų Sąjunga mūsų atsilikusį, agrarinį kraštą pavertė modernia industrine valstybe, o mes, nedėkingieji, maža to, kad nepripažįstam to fakto, tai dar ir visą sovietų palikimą sugriovėm, išdraskėm, išpardavėm ir išvogėm. Žinoma, apklaustųjų nuomone, čia neapsieita be destruktyvios Vakarų įtakos.

„Tarkime, tas populiarus mitas – V. Landsbergis sugriovė kolūkius. Jis iki šiol yra išlikęs. Tik niekas neklausia, kodėl? - pasakojo politikos apžvalgininkas Vaidas Saldžiūnas. – Sako, štai sugriovė gamyklas, kolūkius ir taip toliau. Esmė yra ta, kodėl taip atsitiko. Ogi dėl to, kad tas aparatas buvo neveiksmingas, neefektyvus. Visos tos gamyklos, visi tie kolūkiai, jie nuėjo velniop todėl, kad visa Sovietų Sąjunga žlugo dėl to, jog visa sistema buvo neefektyvi. Kodėl Rusijoj iki šiol visi pareigūnai nuo žemiausios grandies iki pačios aukščiausios, visi jie keikdami Vakarus naudoja modernius telefonus, kurie yra pagaminti Vakaruose, važinėja vakarietiškais automobiliais, nepaisant visų valdžios iniciatyvų pereiti prie rusiškos produkcijos? Bet yra žmonėm įkalta į galvą, kad štai tada, kas buvo, tai yra gerai, ir labai sunku tiesiog tai pamiršti arba pripažinti sau, kad iš tikrųjų visa tai buvo nesąmonė“.

Nors sovietinės praeities didybės mitas tarp Lietuvos lenkų ir rusų yra gana gajus, pernelyg nusiminti nevertėtų. Gerėjant pragyvenimo lygiui nostalgija sovietmečiui po truputį mažėja. Prie to prisideda ir pačios Rusijos vykdoma politika.

„Po Maidano įvykių Lietuvoj sovietinė nostalgija gerokai sumažėjo, - sakė kitas TSPMI dėstytojas Mažvydas Jastramskis. - Prieš 12-14 metų apklausos rodė, kad Lietuvos gyventojų, kurie sovietmetį vertina geriau, buvo daugiau negu dabar. Nostalgijos grupė traukiasi ir traukiasi ganėtinai stipriai“.