Specialiųjų operacijų pajėgos vėliavoje įprasmino Laisvės kovas
(61)Ši vasario 16-oji ypatinga vienai iš keturių ginkluotųjų pajėgų rūšių – Specialiųjų operacijų pajėgoms. Pirmą kartą Lietuvos valstybės atkūrimo diena švenčiama plevėsuojant pajėgų vėliavai, apjungiančiai Vasario 16-osios Laisvos ir Nepriklausomos Lietuvos idėją.
Jei ne 1918 m. Vasario 16-oji, jei ne pirmas demokratinės Lietuvos dvidešimtmetis, laisvėje augusi ir išugdyta visuomenės karta, nebūtų pokario Laisvės kovotojų, nebūtų buvę prasmės dėl ko ir už ką kovoti. Nebūtų šiandien ir mūsų, saugančių laisvę, įprasminančių už Lietuvą kovojusių žmonių aukas ir tikinčių ateitimi.
Lietuvos konstitucinė teisminė kontrolė oficialiai pripažino, kad Laisvės kovotojai buvo Lietuvos Respublikos ginkluotosios pajėgos, kurios vykdė Lietuvos valstybės savigyną, laikėsi visuotinai pripažintų tarptautinės teisės normų, reikalavimų, kylančių tarptautinio ginkluoto konflikto šalies savanorių būriams. Ne išimtis ir simbolika, suteikianti pasipriešinimo padaliniams ir kovoms atpažįstamumą.
1949 m. rugpjūčio 1 dieną Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis (LLKS) Tarybos nutarimu buvo patvirtintas oficialus partizanų ženklas ir jo dėvėjimo taisyklės, tų pačių metų rudenį ši informacija, matmenys, dėvėjimo vieta – išorinėje kairiosios rankovės pusėje, per vidurį tarp alkūnės ir peties bei nurodymas, kad ženklo dėvėjimas privalomas visiems partizanams išsiuntinėti sričių vadams, per kuriuos turėjo pasiekti smulkesnius kovotojų vienetus.
Ženkle atsispindėjo visos lietuvio kovotojo tapatybės reikšmės: žalia spalva reiškianti lietuviško kaimo dvasią ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio kilimą, primenantį amžiais lietuvį nuo priešų saugojusią žalią girią. Vyčio kryžius turėjo priminti lietuvišką didybę – pergales mūšiuose. Juoda spalva pabrėžė slaptumą, nes „net savo gimdytojams partizanas esąs naktis“. Kraujo auką reiškianti raudona spalva iš stilizuoto Vyčio kryžiaus partizanui sakanti, kad ši auka tada yra šventoji didybė, kada ją prie tautos amžių aukuro kovotojai atneša eidami krikščioniškosios moralės keliu. Būtent taip ženklą, po jo autoriaus Broniaus Liesio – Nakties, žūties, aprašė ir paaiškino Juozas Šibaila – Merainis.
Specialiųjų operacijų pajėgų vėliavoje įprasminamas Laisvės kovotojus vienijęs ir priešintis okupacijai vedęs simbolis, kuris šiandien apjungia visus pajėgų vienetus, kariavimo taktika, filosofija ir svarbiausia motyvacija bei laisvos Lietuvos idėja bet kokia kaina. Laisvės kovotojų veikimo aplinka reikalavusi fiziologinio ir psichologinio išgyvenamumo bei atsparumo, priedangos veiksmai, infiltravimosi technikos, specifinių taikinių pasirinkimas bei mažų padalinių taktikos naudojimas yra aprašomas šiuolaikinėse Specialiųjų operacijų pajėgų doktrinose ir vadovėliuose. Taip kaip partizanų sugebėjimas veikti neapibrėžtoje, 360 laipsnių grėsmę keliančioje ar dar vadinamoje „pilkojoje“ aplinkoje, šiandien yra rengiamas ir SOP karys – greitai situacijose adaptuojantis, lemiamus sprendimus priimantis ir atsakomybę prisiimantis šalies gynėjas.