Tik 16 proc. žmonių aktyviai reaguoja į girtą asmenį, ketinantį vairuoti automobilį, atskleidė Lietuvos aludarių gildijos užsakymu atliktas socialinis eksperimentas. Šie aktyvūs žmonės skambina policijai, bando atkalbėti ar kitaip sulaikyti neblaivų vairuotoją. Ką daro likę 84 proc. iš 323 eksperimente dalyvavusių žmonių? Jie tiesiog stebi.
Socialinis eksperimentas vykdytas praėjusių metų lapkričio 10-15 dienomis šalies sostinėje ir Ukmergėje, šešiose skirtingose vietose (Vilniaus miesto centras, šalia prekybos centro, populiarioje pramogų barų vietoje, tipiškame gyvenamajame mikrorajone, degalinės teritorijoje, provincijos miesto centre). Eksperimento metu akivaizdžiai išgėręs žmogus (aktorius) norėjo sėsti už vairo ir nuvažiuoti savo automobiliu.
„Žmonių reakcijos būdavo skirtingos. Dažniausiai pasitaikė, kad prie manęs prieidavo pagyvenusios moterys, tačiau ne iš karto: 10-15 minučių jos mane stebėdavo, aptarinėdavo, svarstydavo ką daryti. Pro praviras dureles girdėdavau kalbant: „Viešpatie, vargšas vaikas, kas dabar su juo bus“. Paskui prieidavo, paklausdavo, ar reikia pagalbos, – pasakojo girto vairuotojo vaidmenį eksperimente atlikęs aktorius Justas Valinskas. – Dažnai sakydavo, kad geriau policijos nekviesti, turėsi problemų, geriau pakviesk draugą, kuris tau padės. Taip pat siūlydavo iškviesti taksi, kiti norėdavo atimti raktus, vienas žmogus siūlėsi pats mane parvežti“.
Jis prisiminė ir vieną prie prekybos centro sutiktą itin agresyviai nusiteikusį pilietį, kuris jam kibo į atlapus ir kėsinosi gerai vožtelti. „Tuomet teko pasakyti, kad nesu girtas. Kai tai išgirsdavo, žmonės stovėdavo šaltu veidu ir negalėdavo patikėti, kad taip gali būti: ką tik buvo girtas, o dabar jau nebe.
Vyresnio amžiaus moterys kaip mamos tuomet apuostydavo. Dar įsiminė atvejis, kai prie manęs priėjo moteris, apsiverkė ir pasakė: „Aš jus ilgą laiką stebiu, jūs tikrai girtas ir labai prašau jūsų nevažiuoti – aš turiu mažą anūkę ir nenoriu kad atsitiktų nelaimė“, – įspūdžiais apie eksperimentą dalijosi J. Valinskas.