Automobilių gamintojai siūlo įvairiais burtažodžiais pavadintas sistemas, bet jų visų veikimo esmė yra daugmaž panaši – arba dalį automobilio pakabos nustatymų reguliuoja pats vairuotojas, arba jie keičiami automatiškai pagal informacinio kompiuterio gaunamus duomenis apie važiavimo ir kelio sąlygas.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai nusprendė praktiškai patikrinti, kokią naudą suteikia automobilio pakabos reguliavimo galimybes. Jie atliko unikalų tyrimą, kurio metu buvo išmatuota, kaip keičiasi keleivio komfortas važiuojant skirtingais režimais.

Dalyvauti eksperimente buvo pakviesti du nauji vokiški automobiliai – E-klasės „Mercedes-Benz“ ir „Opel Insignia“. Tikėdamiesi, kad šis tyrimas gali įgauti naujų atspalvių, paprašėme analogiškomis sąlygomis patikrinti ir šių modelių pirmtakus, t.y. naudotus E-klasę bei „Opel Vectrą“.

Šią ketveriukę atvarėme į šalia Vilniaus esančius Pagirius, kur automobiliai pateko į VGTU specialistų rankas. Prieš pradedant eksperimentą mašinos buvo apkarstytos įvairiais davikliais, tad pro šalį ėję smalsuoliai spėliojo, ar čia vyksta elektromobilių bandymai, ar taip ruošiama be vairuotojo galinti važiuoti transporto priemonė.

„Palyginome naujos ir senesnės kartos „Mercedes-Benz“ bei „Opel“ automobilius ir įsitikinome, kad gamintojų naudojamų sistemų progresas išties jaučiamas. Norintys komfortiškesnio ar dinamiškesnio važiavimo tikrai pajus skirtumus, – sakė VGTU doktorantas V. Žuraulis. – Taip pat reikia pabrėžti, kad nauji automobiliai reaguoja ne tik į tai, kokias funkcijas mes pasirenkame, bet jie papildomai aprūpinti sistemomis, kurios automatiškai parenka tiek pakabos, tiek ir visos važiuoklės reguliavimo būdą: keičia pavarų dėžės valdymo algoritmą, vairavimo sistemos jautrumą. Nors mes ir rinkomės tarp „Sport“ ir „Comfort“ režimų, tačiau sistema adaptavosi pagal kelio paviršių.

Gamintojai nėra linkę atskleisti daug techninės informacijos apie šias sistemas ir nėra paprasta išsiaiškint algoritmo veikimą, todėl mes tiesiog išmatavome, ką jaučia keleivis. Taigi pasirinkus „Comfort“ režimą ne visada reikia laukti ir tikėtis išskirtinai malonaus važiavimo. Dažnai šiuolaikinių automobilių sistemos įvertinusios prastas kelio sąlygas prioritetą skirs ne vairuotojo ir keleivių komfortui, tačiau važiavimo stabilumui užtikrinant gerą padangų sukibimą su kelio paviršiumi.“